Ubuntu Bazı Bilgilerimizi Satıyor mu?

İşletim sistemi olarak dünyada en çok Windows ve Linux kullanılıyor. Windows sürümlerinde uzun süredir yaşanan veri gizliliği sorunu artık Linux sürümlerinde de yaşanıyor.

Özellikle yazılım ve tasarım işlerinden anlayan ve kendi istediğinin olmasını isteyen kişiler açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı tercih ediyor. Çünkü açık kaynak kodlu yazılımlarda her şey ortada ve değiştirmek istediğiniz bir şeyi istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden en çok kullanılan açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi olarak Ubuntu gösteriliyor. Ancak Ubuntu yazılımı veri gizliliğinize o kadarda önem vermiyor olabilir.

Dünyada en çok kullanılan Linux yazılımlarından biri olan Ubuntu sürümünde yapılan aramalar bir şirkete gönderiliyor. Bu şirket Cononical yani Ubuntu yazılımına sahip olan şirket. Canonical şirketiyse bu bilgileri dünyanın en ünlü alışveriş sitesi olan Amazon’a satıyor. Yapılan araştırmalara göre gönderilen bilgilerin arasında kullanıcıya ait kişisel bilgilerin yer almadığı söyleniyor. Yani bilgilerin tam olarak kime ait olduğu belli değil. Ancak bu olayın izin almadan gerçekleştirilmesi olayı rahatsız edici bir durum haline getiriyor.

Ubuntu yazılımının bu şekilde bir olaya karışması birçok kişiyi rahatsız etti ve bu durum karşısında sessiz kalınmayacağı gösterildi. Free Software Foundation şirketinin kurucusu Richard Stallman, kullanıcılara karşı izinsiz uygulanma zorunluluğu getirilen bu duruma karşı sessiz kalmayanlar arasında bulunuyor. Stallman’a göre Canonical şirketi bu durumda bir gelir elde ediyor. Gelirin ücretsiz bir yazılım için harcanması bile olayı masum hale getirmiyor. Stallman’a göre ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım dağıtılması sosyal bir olgudur ve bunun böyle kalması gerekiyor.

Çözüm olarak ise Ubuntu kurulumunda bunun kullanıcılara bildirilmesi ve izin alınması önerisi sunuldu. Bakalım Canonical şirketi bu duruma karşı nasıl bir politika izleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir