Şahıs İşletmesi Mi Limited Şirket Mi?

Yeni iş kuracak girişimcilerin en çok takıldıkları noktalardan biri işletmenin yasal statüsü konusudur. Ticari hayatta en sık rastlanan işletme türleri; şahış işletmesi, limited şirket ve anonim şirkettir. Girişimciler yapacakları işe göre kuracakları işletmenin türüne karar vermeliler. Klasik karşılaştırma hemen her sitede bulunabilir. Burda bana göre önemli iki nokta var.

1. İşletme faaliyetlerinden dolayı yüksek risk altına girecek mi?

2. İşletme dış ticaret gibi uluslararası iş yapacak mı?

Riskten kasıt örneğin yüksek meblağlarda ihalelelere katılım, satılan/verilen ürün/hizmetler den dolayı oluşabilecek zararlar vs. Bildiğiniz gibi şahıs işletmelerinde kişiler tüm ticari faaliyetlerden tüm varlıklarıyla sorumludur. Bu şekilde bir girişim yapılacaksa muhakkak limited şirket kurulmalı.

İkinci olarak dış ticaret işi yapacaksak limited şirket tercih etmeliyiz çünkü şahıs işletmesinin dünyada fazla karşılığı bulunmadığı için üzerinde isim soyisim yazan faturalar, taşıma belgeleri karşı tarafta hoş gözükmeyecektir. Diğer taraftan dış ticaret işlemlerinde her zaman için risk yüksektir. Fakat bu dış ticaret işlemlerinde sadece firma olarak aracı/komisyoncu konumda bulunmayı düşünüyorsanız şahıs işetmesi dhaa mantıklı olacaktır.

Not olarak, mağaza açılarak yapılacak her türlü parakende ticaret, yiyecek vs hizmetleri gibi işlerde müşteriler işletmenin şahıs mı limited mi olduğuna kesinlikle bakmaz. Bu tür işyerlerinin şahıs olarak açılması daha uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir