Linux işletim Sistemini Tanıyalım!

Dünyada işletim sistemi pazarının hakimi Microsoft işletim sistemlerine en büyük rakip kuşkusuzki Linux. Linux Microsoft ürünlerinin aksine açık kod yapısıyla Microsoft’ tan ayrılmaktadır.

Açık kodlama yapısıyla Dünyadaki programcılar tarafından geliştirilebilen Linux işletim sistemi, Microsoft’ un aksine Herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Şuan için bir çok Linux işletim sistemi var bunların arasında en popüler olan ubuntu işletim sistemidir. Bütün linux işletim sistemleri aslında aynı linux çekirdeği üzerinden geliştirilmektedir. Türkiye TUBİTAK tarafından Pardus isminde linux işletim sistemi geliştiriliyor.

Türkiyede özellikle kamu kurumlarında kullanılan bilgisayları ve bu bilgisayarlar için Microsoft’a ödenen İşletim sistemi paralarını düşünüldüğü zaman Pardus’ un önemi daha belirgin ortaya çıkıyor. Aralarında Türkiye ve Rusya’ nında olduğu bir çok ülke kendi Milli işletim sistemini üretmek için çalışmaktadır.

Microsoft” un işletim sistemlerinde yapılan hemen herşeyin Linux işletim sisteminde de yapmak mümkün. Linux işletim sistemi kurulduğu zaman kurulumla birlikte gelen program arşiviyle yüzlerce program arasında istediğini yükleyebilmeniz mümkün.

Eğer sizde Linux işletim sistemni denemek isterseniz. Ubuntu veya Pardus işletim sistemi bilgisayarına kurarak deneyebilirsiniz. Linux işletim sistemine alıştıktan sonra eminiz size Microsoft işletim sistemlerini kullanmak aklınıza gelmicektir.

Linux işletim Sistemini Tanıyalım!” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir