Kategori arşivi: Yazılım

MAC Bilgisayarlar Yeniden Temizler

Geçtiğimiz günlerde Rus Anti virüs firması Dr.Web tarafından yapılan açıklama sonrasında 700.000 kullanıcısının bir virüs tarafından tehdit edildiğini gören Apple firması çıkardığı bir yama ile virüsü etkisiz hale getirmeyi başardı.

Flashback Trojen ismi ile dünya pazarında aktif olarak kullanılan 700.000 Apple MAC bilgisayara bulaşmayı başaran virüs bir anda Apple firması tarafından pazara sunulan MAC bilgisayarlarında güvenlik noktasında soru işaretleri bırakmasına sebep olmuştu.

Apple bunun üzerine Java 003 ismi ile bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ile sorunun ortadan kalkacağı, bulaşan virüsün ise etkisiz hale geleceği bilgisi verilmişti.

Güncelleme duyurulunca bütün MAC sahipleri yükleme yapmaya başladılar.

Bu güncellemelerden sonra dün Kaspersky firması bir görsel yayınlayarak virüslü bilgisayar sayısının bir haftalık süreç içerisinde 700.000 seviyesinden 30.000 seviyesine gerilediği bilgisini sundu.

Symantec firması ise aynı sorunla ilgili Kaspersky firmasından bir gün önce verdiği bilgide 140.000 bilgisayarda şu aşamada sorunun görüldüğü, kalanların güncelleme sonrasında temizlendiği bilgisini sunmuştu.

Buna göre MAC kullanıcıları hızlı bir şekilde firma tarafından sunulan yamayı kurmaya başlamışlar gibi görünüyor. Birkaç hafta içerisinde ise virüslü bilgisayar kalmaması planlanıyor.

 

Windows Yazılım Geliştiricilerine Para Ödeyecek

Microsoft firması tarafından pazara sunulan Windows Phone Mobil İşletim Sistemi için uygulama yazacak olan Yazılım Geliştirme Uzmanlarına 60.000 ile 600.000 Dolar arasında ödeme yapacak.

Pazara oldukça geç giren ve bu sebeple İOS İşletim Sistemi ve Android İşletim Sistemi gibi iki büyük rakibi karşısında zaten rekabete yenik başlayan Windows Phone İşletim Sistemi bünyesindeki uygulamaların sayısını arttırmayı planlıyor.

Rakiplerinin 500.000 Uygulama sınırını çoktan aşmış olmalarından ve her firma veya uygulamanın ilk olarak bu iki sisteme üretiliyor olmasından sıkılan Microsoft firması kendi marketi olan MarketPlace de bulunan uygulama sayısını 100.000 rakamının üstüne taşımaya çalışıyor.

Pazara Nokia Lumia 900 ve HTC Titan 2 modelleri ile çıkan Microsoft Windows Phone İşletim Sistemi için uygulama geliştiren ve belirlenen şartları yerine getiren tüm yazılımcılara 60.000 Dolardan başlayarak 600.000 dolara kadar teşvik primi verilecek.

Sistemin aktife alınması ile Windows Phone için uygulama geliştirmeyeceğiz diyen pazardaki önemli geliştiricilerin birçoğu için kararlarını yeniden düşünme zamanı gelecek gibi görünüyor.

Özellikle 1 dolardan satışa sunulan ve sürümden kazandığı için İOS ya da Android İşletim Sistemlerini tercih eden yazılımcılar, Microsoft tarafından verilen parayı almak ve ücreti en başta çıkarmak adına Windows Phone Marketplace için uygulama geliştirmeye başlayacaklardır.

Microsoft firması ödemeleri nasıl yapacak, hangi şartlarda uygulamaları alacak, onları hangi şartlarda yayına sokacak gibi soruların cevapları ise şimdilik kamuoyu ile paylaşılmadı.

Birkaç hafta içerisinde Microsoft tarafından atılan bu adımın hem detayları hem de ne kadar başarılı olacağı gözler önüne serilecektir.

 

Windows İçin Instagram Uygulaması Geliyor

Önce Apple İOS İşletim Sistemi için çıkan sonrasında ise Android İşletim Sistemine geçen Instagram Uygulaması Instagrille ismi ile Windows İşletim Sisteminde kullanılabilir hale geldi. MAC için ise biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Mobil alanda tartışmasız olarak fotoğraf düzenleme noktasında bir numara olan ve hem İOS hem de Android işletim sistemlerinde milyonlarca kişi tarafından indirilerek rekorlar kıran Instagram sanırım yeni rekorların peşine düşme kararı almış durumda.

Instagrille ismi verilen yeni bir yazılım sayesinde bilgisayar sahibi olan herkesin uygulamaya erişmesi artık mümkün hale geldi.  Yakın dönemde MAC uyumlu hale de gelmesi beklenen yazılım bir anlamda cep telefonları ile bilgisayar arasında ki bağlantısını da tamamlamış oldu.

Şu aşamada Dosya Upload izni olmayan yazılım ile resimlerinizi incelemeniz, başka paylaşılan resimleri inceleyebilmeniz, follow veya unfolloıw işlemlerini yapmanız, resimleri sosyal medyada paylaşmanız gibi işlemleri yazılım üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bir anlamda Instagram Uygulamasını daha fazla interaktif bir hale getirmeyi amaçlayan firmanın ilerleyen dönemde daha gelişmiş özelliklere sahip, istediğiniz gibi resimlerle oynama imkânı sunan bir yazlım üretmesi ise hiç de sürpriz olmayacaktır.

Bakalım Windows İşletim Sistemi ve MAC uyumlu olması planlanan bu yazılım mobil pazardaki kadar ilgi görebilecek mi?

 

Microsoft’tan BitTorrent Yasağı

Microsoft firması bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen hepsinin kullandığı Windows Live Messenger (MSN) hizmeti üzerinden artık dünyanın en popüler BitTorrent sitelerinden birisi olan Pirate Bay sitesinin linklerine yasaklama getirdi.

Bundan sonra MSN üzerinden Pirate Bay sitesi üzerinden BitTorrent Dosyası indirmek için link paylaşımı yapmak isteyenler ne yazık ki linklerini karşı tarafa direkt olarak gönderemeyecekler.

Aslında birçok kişi tarafından yasa dışı içerik yüklenmesi sebebiyle eleştirilen Pirate Bay sitesi içerisinde oldukça fazla sayıda Yasa Dışı olmayan içerik de barındırıyor ve bu içeriklerin de paylaşımına izin sağlıyor.

Bu noktada MSN üzerinden bu tarz içeriklerin gönderilemeyecek olması büyük bir sorun halini alacak gibi görünüyor.

Gerçi direkt olarak link gönderimi yapılamamasına rağmen büyük ihtimalle link kısaltma servisleri üzerinden yapılacak kısaltma işlemlerinden sonra istenilen linkler karşı tarafa gönderilebilecek hale getirilecektir.

Bu sebeple Microsoft firması tarafından başlatılan bu bloklama çalışması çok fazla etkisi gösteremeyecektir. Ayrıca kişisel paylaşımları engelleme noktasına da ulaştığı için firma kullanıcıları tarafından yoğun bir eleştiri yağmuruna tutulmaya başlandı bile.

Bakalım bu yasak ve yasağı delme yolları ne kadar daha bizlerin ve paylaşım dünyasının gündeminde kalmaya devam edecek. Ya da ne zaman Microsoft firması geri adım atmak için kendisini zorunlu hissetmek durumunda kalacak.

 

COMODO ve ODTÜ Geleceğin Yazılımları İçin Anlaştılar

 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir güvenlik yazılım şirketi olan COMODO ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden birisi olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTU) nün Teknokent projesi arasında yapılan anlaşma sayesinde Ar-Ge Yatırımlarında işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı.

İşbirliği anlaşması kapsamında da COMODO Merkezinden gelecek olan yazılımcıların ODTU Teknokent ortamında eğitim vermeleri ve çeşitli konularda çalışmalar yapmaları sağlanacak.

Yapılan bu anlaşma ile yazılım noktasında ülkemizdeki üniversitelerden de atılımlar yapılabilir bir seviyeye gelecek gibi görünüyor.

Hali hazırda birçok üniversite bünyesinde kurulmuş yada kurulmakta olan Teknokent işleyişinin bu tarz ikili ve üçlü anlaşmalar ile daha hızlı bir şekilde yararlarını ortaya koyacağı, hem üniversitelerin hem de öğrencileri yükselişine katkıda bulunacağı kesin.

 

İş Bankasından MAC Sahiplerine Özel Uygulama

İş Bankası bilgisayarlar üzerinden bankacılık işlemlerinin daha fazla kullanılması, mobil ve bilgisayar bankacılığının daha fazla tercih edilerek şubelerin yoğunluğunun azaltılması için çalışmalarına devam ediyor.

Firma tarafından bu yönde atılan bir adımda Apple firmasına ait MAC bilgisayarlar için geliştirilen bankacılık yazılımı oldu.

İş Bank müşterileri için Mac App Store üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunulan yeni uygulama birçok bankacılık işleminin bankaya gitmeden halledilmesi yolunda önemli bir çalışma olarak ele alınabilir.

Hisse senetleri, yatırım araçlarının fiyatları, yurtdışı piyasaları hakkında bilgiler, günlük ekonomi bültenleri ve daha birçok ekonomik göstergeye ulaşmanıza imkân tanıyan yazılım bir anlamda Apple müşterileri için oldukça büyük bir avantaj şekline gelmektedir.

Özellikle ülkemizde ana bilgisayar alanı Microsoft Windows serisi olarak görüldüğünden dolayı masa üstü ve diz üstü bilgisayarlar için üretilen ürünlerde bu ürünlere göre olmakta, Apple ürünleri geri planda bırakılmaktadır. İş Bankası bir anlamda her sistem değerlidir mesajı vermiş oluyor ve Apple sahiplerine özel bir hava yaratmış hale getiriyor yazılımını.

Ayrıca iPad kullanan müşteriler için hazırlanan İşPad uygulaması da yeni sürümü ile iPad sahiplerinin kullanımına sunuldu. Yine ücretsiz olarak uygulamayı indirmeniz ve kullanmaya başlamanız mümkündür.

 

Android Uygulamaları Daha Pahalıya Gidiyor

Android üzerinden ücretli olarak uygulama satanlar ile iPhone üzerinden ücretli uygulama satanlar arasında yapılan incelemelere göre Android firmasının uygulamalarından daha fazla ücret talep edildiğini ortaya koymuş.

Yapılan araştırmalara göre en pahalı 100 uygulama için Android Markette 374 Dolarlık bir ödeme yapmak gerekirken bu rakam Apple Markette 147 Dolara geriliyor. Yani arada 200 dolardan fazla bir ödeme söz konusu oluyor.

Özellikle Apple firmasının market üzerinde tam yetkili olması ve rekabetin kıyasıya sağlanması sayesinde Apple Markette ürünlerin daha uygun fiyatlarla satıldığını ortaya koyan araştırmaya göre Android kullanıcıları çok fazla ücretli uygulama almıyorlar. Bu sebeple de firmalar az ama karşı satış yapma isteği içerisinde fiyatları yukarı taşıyor, rekabetten kaçıyorlar.

Yazılım Güvenliği Hakkında Bir Kaç İpucu – 1

Yazılım güvenliği gün geçtikçe daha da önem kazanan web yazılımları sektöründe internet korsanlarının varlığı sebebi ile ihtiyaç duyulan ve alınması gereken önlemler zinciridir. Büyük meblağlarda ücretler ile yazılımı gerçekleşen sistemlerin, kopyalanıp, ücretsiz şekilde piyasaya dağıtılmasını engellemek amaçlı  olarak, yazılımın yapıldığı yazılım diline göre doğan, güvenlik zafiyetlerinin tespit edilmesi ve ardından bu güvenlik zafiyetlerinin giderilmesi gibi süreçlerden oluşan yazılım güvenlik önlemleri süreçleri, yazılımcının kendini geliştirmesi açısından da önem arz eder.

Kullanıcı tabanlı güvenlik zafiyetlerini engellemek amaçlı, yazılımın sunumunun yapılması, güvenlik önlemleri hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Web yazılımını yapan kişinin, SQL Sorgu Enjeksiyonları, Sunucu Tabanlı Zafiyetler, Kullanıcı Tabanlı Zafiyetler, Yazılım Kaynaklı Hata ve Zafiyetler gibi konularda önlemler alması gerekir.