Kindle mı iPad Mi?

Tamamen farklı konseptlerin ürünleri olsa da zaman zaman bu konuda soru geldiği için her iki cihazında kitap okuma açısından artılarını-eksilerini değerlendirmek istedim.Kindle bilmeyenler için Amazon firmasının kitap okuma amaçlı ürettiği popüler adıyla “e-book reader”. iPad ise bildiğiniz gibi tablet bilgisayar kategorisine giriyor.

Öncelikle bu karşılaştırmayı sadece kitap okuma açısından yapacağımızı belirteyim.

Kindle

– En büyük artısı e-ink özellikli ekran yapısı. Bu özellik sayesinde Kindle’ın ekranından okurken gözünüz normal kitap okurken ne kadar yoruluyorsa o kadar yoruluyor. Ekranda arka aydınlatma olmadığı için göz yorulmuyor. Sayfaları değiştirirken mürekkeplerin yer değiştirdiğini görebiliyorsunuz.

– Kindle’ın şarjı bir ay kadar gidiyor.

– Kindle elde uzun süre tutulabilecek kadar hafif.

– Özel mağazası sayesinde 1930 yılından önce yazılmış tüm kitapları ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

– En büyük eksisi kendi mağazasında Türkçe kitap bulunmaması.

iPad

– Geniş ekran

– Birden fazla mapaza ve kitap-dergi okuma seçeneği. IOS üzerinde Apple’ın kendi mağazası dışında onlarca kitap mağazası var. 2-3 tane Türkçe kitap satan uygulama ve onlarca ücretli-ücretsiz dergi uygulamaları var.

– En büyük eksisi arkadan aydınlatmalı olması sebebiyle gözü yorması hatta uzun süre okumada göze zarar vermesi ve şarj süresinin sadece 10 saat olması.

Sonuç

Eğer sık kitap okuyorsanız ve özellikle ingilizce kitapları takip etmeniz gerekiyorsa Kindle tam size göre. Eğer sık kitap okumuyorsanız ve iPad gibi bir tablet bilgisayarınız varsa mevcut uygulamalar ile idare edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir