Eskisi Tüplü Yenisi Gözlüklü

Herhalde hatırlamayan yoktur eskiden evlerimizi dolduran kocaman tüplü televizyonları. Kocaman antenleri olmasına karşın çekmeyen kanallar, karıncalı görüntüler, eve gelen televizyon tamircileri, atılan yumruklar.

Gün geçmiyor ki teknoloji olduğu yerde saysın. Her geçen gün yeni modeller, farklı biçimler söz konusu evlerimizin olmazsa olmazlarında.

Siyah-beyaz görüntüler yerini capcanlı, rengârenk, gerçekçi izlenimlere bıraktı artık. Evin en küçüklerinin giderek üzerindeki panelden kanal değişikliği yaptığı günler, elimizde uzaktan kumandalarla oturup sohbet ederken tatlı bir tebessüm konusu oldu artık bizlere.

Çağa ayak uyduran renkli kutularımız gitgide formlarından, yapılarından da ödün verdiler bizler için. İnceldiler, renklendiler, keyiflendiler. Keyfimize keyif kattılar. Eskiden hiçbir yere sığdıramıyorken; artık odalarımızın duvarlarında, hatta ve hatta kendi ünitelerinde incecik incecik yerlerini aldılar. Sadece seyrettiğimiz programlarla değil ilk olarak bilfiil kendisi gözümüze, gönlümüze hitap etmekte bu teknoloji harikalarının. Ekranları büyüdü, çözünürlükleri kapsamlaştı, kanalları çoğaldı, renkleri, endamları, boyları postları her şeyi değişti anlayacağınız.

Tek bir kanal izlenirdi bilirsiniz… Oda çekerse tabii… Artık birçok kanalı aynı anda seyredebildiğiniz, hatta seyredemediklerinizi kendi kendine kayıt edip daha sonra size seyretme imkânı sunanlar bile mevcut. Eskiden olsa bir sahneyi karıncalardan gördünüz gördünüz; yoksa efendime söyleyeyim nerede yayın akışını geri sarmalar tekrar izlemeler, anlık bölümü kemeler, durdurmalar. ”Zeki Müren’ de bizi görecek mi? “ den bu yana ne uzun yol kat edildiği belli değil mi?

Eskiden televizyon dendiğinde akla ilk gelen antenler idi. Şimdi ise; akla ilk gelen unsur 3 boyutlu gözlüklerimiz oldu. İçindeymişçesine yaşanan bu keyif teknoloji harikası olarak yerlerini aldı bile evlerimizde.

Her ne kadar eskileri hatırlamayan genç nesillerimiz için teknolojinin kavuştuğu bu son nokta şaşılacak bir durum olmasa da; bu farklılıkları yaşayanların şaşkınlıkla ve hayranlıkla baktığı teknoloji sektöründen daha çok beklentileri, teknolojinin de biz hayranlarına sunacağı daha çok alternatifi vardır eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir