Yandex Shell ile Android Telefonlara Yeni Ara Yüz

Rusya merkezli bir arama motoru olan ve son dönemde Türkiye pazarına yaptığı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiren Yandex şimdi de Android telefonlar için piyasaya sürdüğü Yandex Shell Ara Yüzü ile adını dillere düşürdü.

Firma tarafından hazırlanan yeni ara yüz birçok anlamda kullanıcılara görsellik ve ek özellikler sağlarken, kullananların telefonlarından daha fazla zevk almasını sağlamış oluyor.

Kullanıcılar tarafından Launcher olarak adlandırılan ve birkaç versiyonu ile Android Market yada yeni ismi ile Google Play Market üzerinde bulunan bu tarz uygulamaların belşki de son dönemde çıkan ve adını iyice duyurmaya başlayanı Yandex Shell olmuş gibi görünüyor.

3D ekran seçenekleri ile gelen yazılımı kullanmaya başladığınızda ilerseniz aktif olan eski ara yüzü kullanabilir, dilerseniz Yandex tarafından size sunulan ara yüzü kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani orada size seçenekler sunuluyor. Seçim ise size kalıyor.

Uygulama noktasında her türlü uygulama yine eskisi gibi kullanılabiliyor. Ancak Yandex Shell sayesinde bazı uygulamaları tam ekran yapmanız mümkün oluyor. Bu biraz fazla enerji tüketimi demek olsa da görünüm ve kullanım olarak oldukça iyi görünüyorlar.

Yandex Shell sayesinde Yandex Haberler uygulaması da ekrana yerleştirilebiliyor. Bu sayede 300 den fazla haber sitesinden 10 dakikada bir çekilen haberler direkt cep telefonu ekranınızdan takip edilebilir halde oluyor.

Uygulamaların birçoğu web üzerinden olmasından dolayı sizinde bir web paketine ihtiyacınız olacaktır. Bu sayede istediğiniz zaman güncelleme alabilmenize imkân sağlanmış olacaktır.

Geniş bir hava durumu ekranı olan yazılımda illerin hava durumlarını takip etmeniz, önümüzdeki 5 günlük hava tahminlerini almanız, rüzgar hızı, nem gibi değerleri görmeniz de mümkün hale geliyor.

Şu aşamada yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan uygulamayı kullananlar ise azda olda bir batarya kullanımında kısalma olmasından şikâyetçi. Ancak bu kadar aktif uygulama ve görsellik elbette ki bazı yerlerden kayıplar olmasına sebep olacaktır.

Yandex Haritalar sisteminin, Yandex Mail sisteminin, Yandex Arama Çubuğu sisteminin de uygulamanın yazılımı içerisinde geldiğini ve kurduğunuz zaman Yandex Shell sayfasında aktif olduğunu belirtelim. Yani Yandex kullanımı bu sayede biraz daha artmış olacak gibi görünüyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir