Windows XP Tarayıcıların Destek Listesinden Çıkmaya Başladı

Bundan birkaç sene önce Windows Vista ile başlayan ve Windows 7 ile devam eden ilerleme karşısında halen Windows XP kullanmaya çalışanlara tarayıcı devi Mozilla Firefox‘dan kötü haber geldi.

Firefox 12 sürümü artık Windows XP ve Windows 2000 için gelecek olan son Firefox sürümlerinden birisi olacak gibi görünüyor. Sonrasında çıkarılması planlanan Firefox 13 ve devamı olacak sürümlerde ne yazık ki, Windows XP ve Windows 2000 uyumlulukları göz ardı edilecek. Buda tarayıcı kullanımında sıkıntıların doğmasına sebep olacak.

Hatta Firefox 13 sürümü minimum sistem gereksinimlerinde Windows Xp SP3 sürümünü en alt sırada baz alacak. Buna göre Firefox 14 modelinde ise artık Windows XP tamamen raftan kaldırılmış olacak Mozilla için.

Bunun yanında 2 sene içerisinde Microsoft firması da Windows XP yazılımından tamamen desteğini çekeceğini daha önce açıklamıştı. Yani sadece Firefox değil yazılımın üreticisi olan Microsoft firması da yakın dönemde XP hakkındaki sorunlara çözüm üretmeyi bırakacak.

Bu da kullanıcıların yavaş yavaş Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemlerine geçmesi gerektiği anlamına geliyor diyebiliriz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir