Windows 8 Üzerinde Olmaması Gerekenler

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8’e ait onlarca söylenti, sızdırılan fotoğraf, beklenti ve açıklama derken nihayet Consumer Preview ile ilk izlenimler oluşmaya başladı. Yazılım dünyasında büyük değişikliğe neden olacağı düşünülen Windows 8 işletim sisteminin en önemli özelliği bilgisayar dışındaki mobil platformlarla entegrasyonu kolay hale getirecek yapıya sahip olması olarak görülüyor. Her daim getireceği yeniliklerden bahsedilen Windows 8 üzerinde sorunsuz kullanıcı deneyimi ve hüsranla sonuçlanmayacak bir çalışma için şu noktaların göz ardı edilmemesi gerekiyor:

Dokunmatik arayüze odaklı tasarım: Tablet alanındaki rekabetle popüler hale gelen dokunmatik ekran arabirimi her ne kadar son kullanıcılar için cezbedici bir özellik olsa da Windows 8 işletim sisteminde aşırı yoğunlaşılan bir nokta olması kullanıcı arabirimi durumunun hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir.

Aşırı gizem: Teknoloji dünyasında her zaman mevcut olan söylenti ve gizem yaklaşımının bir noktaya kadar her türlü yeniliğe ayrı bir heyecan kattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat geniş ve klasik bir kullanıcı kitlesine sahip olan işletim sistemi için özellikle geliştirici tarafından fazla gizemin pek iyi bir durum olmayacağını söyleyebilmek mümkün.

Arabirimdeki büyük değişim: Metro arayüzüne alternatif olarak klasik arabirim geçişinin olmayacak olması Windows kullanıcıları tarafından hoş karşılanmayacak durumlar arasında yer alabilir. Bu duruma her zaman olduğu gibi alternatif çözümlerin bulunması ve “how-to” rehberlerinin internet üzerinde çoğalması istenilen durumun ortaya çıkmaması halinde olabilecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir