Windows 8 Şekillenmeye Başladı Sürüm İsimleri Belirlendi

Windows XP ve Windows 7 üzerinde Starter, Home, Premium, Professional ve Ultimate gibi isimler ile pazara sunulan İşletim Sistemi özellikleri Windows 8 ile daha az sayıda olacak gibi görünüyor.

Firma tarafından 4 başlık altında toplanması kararlaştırılan yeni işletim sisteminde 3 adet X86 tabanlı 1 adette ARM tabanlı İşletim Sistemi Seviyesi olacak.

Windows 8 Run Time (RT) ismi verilecek olan ARM tabanlı işletim sistemi tüm bilgisayarlarda dahili olarak bulunacak ve sadece alınan bilgisayarın içinden çıkacak. Dışarıdan satın alınıp kurulamayacak. Temel anlamda birçok işlevi bulunan bu sistem bir işletim sisteminden daha çok onun altyapısını oluşturmuş olacak.

X86 tabanlı olarak pazara sunulacak 3 model ise Windows 8 Home Premium, Windows 8 Professionel, Windows 8 Enterprise isimleri ile kullanıcılara sunulacak.

Windows 8 Home Premium yazılımı Windows 8’in temel versiyonu olacak. Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium gibi eski işletim sistemlerinden bu işletim sistemine yükseltme almak mümkün olacak. Bu versiyon üzerinden yeni görev yöneticisi, yenilenen Windows Explorer ve geliştirilmiş çoklu monitör gibi birçok özelliğe sahip olunacak. Ancak tabi ki çeşitli kısıtlamalar ve bazı özelliklerin kullanılamaması gibi bir durumda ortaya çıkacak.

Windows 8 Professional ve bir anlamda Windows 7 Professional ve Ultimate sürümlerine bağlantılı olacak. Bu iki sürümden yükseltme alabilecek olan yeni işletim sisteminde PC Yönetimi ve Domain Bağlantıları gibi birçok ek teknoloji gelecek. Şifrelenmiş Sanallaştırma Teknolojisi de bu seride yer alacak.

Windows 8 Enterprise ise bir anlamda altta kalan tüm işletim sistemlerinin özelliklerine sahip oluyor. Bunun yanında bu sürümde IT Tabanlı çalışmalar yapan şirketlere özel yenilikler ve düzenlemeler yer alıyor. Yani bu üst sürüm bir anlamda firmaların ve IT Çalışması yapan kullanıcıların tercih edebileceği üst bir kullanım deneyimi sunuyor.

Kullanıcıların genellikle Windows 8 Home Premium serisine sahip bilgisayarları kullanmasın şu aşamada kesin gibi görünüyor.

Henüz Windows 8 için bir fiyat aralığı çıkarılmadı. Ancak belli bir dönem sonunda satılan cihazlara Windows 8 güncellemesi gelmesi gibi bazı ek duyurular ile zaman içerisinde bir fiyat skalası sunacaktır firma.

Pazara halkın kullanımı için 2 ürün sunacak olmasından dolayı çok fazla kafa karışması olmadan kullanıcılarda istedikleri sürümleri satın alıp kullanabilirler artık.

Bakalım Microsoft firması Windows 8 serisi için nasıl bir çalışma yapacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir