Windows 8 Retina Display Teknolojisini Destekleyecek

İlk olarak Apple firması tarafından Yeni iPad modelinde kullanılmaya başlanılan Yüksek Çözünürlülükteki Ekran anlamına gelen Retina Display teknolojisini yeni çıkacak olan Windows 8 İşletim Sisteminin destekleyeceği Microsoft tarafından duyuruldu.

İnç başına düşen piksek sayısının arttırılması ise daha pürüzsüz ve kayıpsız bir görüntü elde edilebile, 300 PPI (İnsan gözünün algılayamadı değer) üzeri kalitede yayın yapan Retina Display’ler yakında hayatımızda daha fazla yer almaya başlayacaklar gibi görünüyor.

Piksel sayılarının artması ile hem işletim sistemine hem de işlemciye düşen güç tüketimi ve daha fazla iş yapma zorunluluğu bir anlamda firmalarında bu teknolojiye geçmesinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi.

Daha fazla yönetilmesi gereken piksel sayısı olunca şarj süreleri de kısalmaya başlıyor. Bu sebeple ilk bu tarz ürünü çıkaran Apple yeni, iPad modelinde her zamankinden 2 katı daha güçlü özelliklerde bir pil kullanmış durumda. Ancak batarya kullanım oranında geçmişe göre bir değişiklik olmadı. Yani Retina Display teknolojisi günümüzde kullanılan ekranlardan 2 kat daha fazla enerji harcıyor.

Mobil pazarda oldukça geride kalan ve bu sebeple her türlü donanımı destekleyerek pazara büyük bir giriş yapmak isteyen Microsoft yeniş ürünü Microsoft Windows 8 ürününde birçok farklı özelliği bir arada barındırmaya ve desteklemeye çalışıyor.

Metro ara yüzü üzerinden 3 farklı çözünürlülük oranı belirleyen ve ekrana göre kendisinin yeni konumunu bulmasını sağlayan sistem üzerinde çalışan firma Goldilocks Zone adını verdiği sistem ile ekrana göre en iyi dokunmatik özelliklerin aktif olması için çalışmalar yapılıyor.

Henüz birçok yönüyle geliştirilme aşamasında olan Windows 8 ve Metro Ara Yüzü 2012 senesinin sonuna doğru pazardaki yerini alacak gibi görünüyor. O zamana kadar gere yan firmaların ürettikleri ürün ve yazılımlar, gerekse Microsoft tarafından üretilen ürün ve yazılımlar ile Metro Ara Yüzü ve Windows 8 oldukça fazla eklenti ve değişim ile hayatımıza giriş yapabilir.

İnşallah Microsoft bu sefer ürettiği bu işletim sistemi ile yıllar önce bize değişim adıyla sunduğu Windows Vista ara yüzünde yaşanan sıkıntıların bir benzerini yaşatmadan direkt olarak kararlı sürümü uygulamaya başlayabilir.

Aksi bir durumda bu kadar yoğun bir beklenti sonrasında yaşanacak sıkıntılar hem Windows İşletim Sisteminin Mobil alandaki geleceği için hem de sabırsızlıkla beklemede olan firma ve kullanıcılar için hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir