Windows 7 İşletim Sistemine Yasak Gelebilir

Motorola tarafından açılan bir dava sonucunda haklarının kendisinde olduğunu iddia ettiği H.264 Video Standardına ve 802.11 Wi-Fi Standardına ilişkin karar Almanya Mahkemesinden çıkmak üzere. Mahkeme eğer Motorola firmasını haklı bulursa Windows 7 başta olmak üzere birçok programa yasak gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft firmasının Motorola’ya 300 Milyon Dolarlık bir teklif götürdüğü ve teklifte Windows 7 için görüşmelerin olduğu biliniyordu. Microsoft’un bu teklifi yapmasında amaç ise muhtemel bir yasaklama öncesinde Motorola ile konuyu görüşmek ve satışların yasaklanmasının önüne geçmekti.

Ancak Motorola firması bu konuda kesinlikte taviz vermeyeceklerini açıkladı ve 300 Milyon Dolarlık teklifi geri çevirdi.

Bu durumda Microsoft için yapılacak tek şey beklemek gibi görünüyor.

Çünkü mahkeme eğer Motorola firmasının haklı olduğu yönünde bir karar verirse Almanya sınırları içerisinde Windows / İşletim Sisteminin dağıtılmasına yasak getirilebilir.

Motorola firmasının Google tarafından devir alınmasından sonra Motorola kendisine ait olan Patentlerin de peşine düşmeye başladı. Yakın dönemde birçok firma ile de bu tarz mahkemeleri görüşülecek olan Motorola bir anlamda pazarda kendisine ait olan şeylerin peşine düşmüş durumda.

Birçok firma ve yazılım tarafından kullanılan Video ve Wi-Fi yazılımları içinde yakın dönemde pazarda büyük bir karmaşa yaşanabilir.

Microsoft için Alman Pazarından çıkış demek ise büyük bir zarar ve prestij kaybı anlamına gelecektir. Bu sebeple firmanın yoğun bir şekilde Motorola ile görüşmelere devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir