Ve Uzaya Çıkan İlk Türk

Yıllardır uzaya bir Türk çıkmadı diye hayıflanan ülkemize mutlu bir haber geldi.

İlk Türk Uzaya Çıkıyor…

Hollanda merkezli Space Expedition Curacao (SXC) isimli şirket tarafından 2014 yılında başlatılacak olan Uzay Yolculukları için biletler satışa çıktı.

İlk bilet alan 60 kişi arasında ise 1 Türk bulunuyor.

Türkiye’de firmayı temsil eden VİP Turizm CEO’su Ceylan PİRİNÇCİOĞLU tarafından yapılan açıklamaya göre her yıl 200.000 kişiyi uzaya götürmeyi planlayan şirketin ilk yolcularından birisi 65.000 Euro ödemeyi göze alan Ahu AYSAL olduğu açıklandı.

2 kişilik uzay mekikleri ile yapılacak olan uzay yolculuklarında 1 dakika içerisinde ses duvarı aşılması planlanırken 4 dakika içerisinde de yerden 104 Kilometre yukarıda olunması amaçlanıyor.

Bir uçak gibi havalanacak olan mekikler dikine bir seyahat ile 4-5 dakika içerisinde yer çekimsiz ortamda kendisine bir yer bulmuş olacak.

65.000 Euro luk bedeli ödemeyi göze alanların katılabileceği Uzay Uçuşları 2014 senesinde başlayacak. Yolculuğa katılacak olanlara bir süre eğitim verilecek ve uzayda yaşanması muhtemel birçok sorunun bu şekilde önüne geçilmeye çalışılacak.

Oldukça pahalı bir turizm kolu olması beklenilen uzay yolculukları eğer başarılı bir şekilde ilerlemeye başlarsa kısa sürede birçok kişinin ilgisini çekecek ve parası olanlar için bir anlamda eğlence sektörü olacaktır.

Ancak uçuşlarda başarısızlık olması bu alanın biraz daha gecikmeli bir şekilde açılmasına ve kişilerin biraz daha temkinli davranmasına sebep olabilir.

Kısacası SXC tarafından başlatılan bu çalışma bir anlamda kendisi için büyük bir kazanç ya da boşuna bir maliyet demek olabilir.

Bakalım yakın dönemde Uzay Yolculukları nasıl bir hal alacak. Uzayda daha fazla uzaylı ile karşılaşılabilecek mi?

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir