Türk Oyun Sektörü

Türkiyenin geçmişini incelediğimiz zaman. 1990′ lı yıllarda dünyaya sadece tarım ürünleri sattığımız bilinmektedir. Ancak sene 20010′ lara gelindiğinde Dünyaya Teknoloji ürünleri sattığımızı görmekteyiz. Şimdi ise bilişim sektöründe Dünyada Söz sahibi olan Oyunlarla Gümdemdeyiz.

Bilkent Üniversitesi mezunu Bilgisayar Mühendisi Armağan Yavuz’ un ve ekibinin geliştirdiği oyun ”Mount&Blade” Amerikanın ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Dünya çapında 1 milyon satış rakamına ulaştı. Bu satıştan 3 milyon doların üzerinde bir hasılat elde eden Armağan yavuz, Oyunun yeni versiyonlarını piyasaya sürmek için ekibiyle birlikte çalışmalarına devam ediyor.

Sadece Türk oyun sektörü’ nün 1 milyar dolara yaklaşan bir ciroya ulaştığını hesap edersek, Dünya oyun sektörünün büyüklüğünü düşünmemiz için yeterli sanırım. Dünya oyun pazarından en büyük pastayı oyun sektörüne 1980 lerde giriş yapan Amerika, Güney kore ve Finlandiya almaktadır. Türkiye’ ye göre küçük bir ülke olan Finlandiyanın bile dünya çapında 10 dan fazla oyunu olması, bizim Türkiye olarak bu büyük sektörde ne kadar geri kaldığımızı göstermektedir.

Ancak son dönemde sayısı hızla artak Türk Oyun şirketlerinin Sektöre dahil olmasıyla, aradaki açığı kapatmayı hedefliyoruz. Bu sektörün büyüklüğünün görülüp Türk şirketleri tarafından daha fazla yatırım yapılmasını ümid ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir