Türk E-Ticaret Pazarı

Son dönemde nerdeyse hergün bir yenisi açılan e-ticaret sitelerini takip etmekte zorlandığımızı söylesek yanlış olmaz.
Türk E- Ticaret pazarının 20 Milyar Liraya ulaşması Dünyanın çeşitli ülkelerindeki yatırımcılarıda Türkiyeye çekmektedir.

Yabancıların Türk E-ticaret pazarına ilk girişi 2006 yılında Ticketmaster tarafından biletix’i almalarıyla başladı. Bunun ardından gittigidiyor.com, trendyol.com, yemeksepeti.com, cimri.com, cember.net, ciceksepeti.com, markofoni.com ile devam etti. Ülkemideki genç nufus ve internet kullanımının yüksekliği düşünüldüğünde eticaret pazarı daha uzun zaman popüler olacağa benziyor.

Dünya e-ticaret pazarına baktığımız zaman ise dünyada 1 milyardan fazla kişi e-ticaret yapıyor. İnternetten alışveriş yapılma yüzdelerini incelediğimiz zaman ilginç bir tespit ortaya çıkıyor, Güney kore de internet kullanıcılarının % 99′ u internetten alışveriş yapıyor. Bu rakam internetten alışveriş yapmaya eğilimli ülkeler arasında güney koreyi birinci yapıyor.

Son dönemde açılan e-ticaret siteleri Türkiyede internet kullanımının algısını değiştirmiş durumda, artık bir ürün alıcak kişi internete uğrayıp araştırma yapmadan karar vermez oldu. Türkiye için bizim tespitimiz, karlılını herzaman için korucanı düşündüğümüz Türk e-ticaret şirketleri birer birer yabancı fonların eline geçmeye devam ediyor. Bu aslında oldukça düşündürücü bir nokta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir