Tablet Mi Netbook Mu?

Her ne kadar tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte birlikte netbookların pabuçları dama atılmış gibi görünse de tablet ve netbook birbirinden tamamen farklı ürünler. Fakat toplumda oluşan bu algı için böyle bir yaz hazırlamaya karar verdik.

Tablet mi alsam netbook mu alsam ikileminde kaydıysanız öncelikle alacağınız ürünü ne amaçla kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. İşinizi kolaylaştırmak için iki maddeyi hazırladık.

– Alacağınız ürünü internette gezinmek için kullanacaksanız, bunun yanında e-postalarınızı sık kontrol ediyorsanız, nadiren sunum hazırlıyorsanız, belgelerde basit düzenlemeler yapmanız gerekiyorsa, şarjı uzun giden taşınabilirliği yüksek bir ürün arıyorsanız tercihinizi tabletden yana kullanmalısınız.

– Eğer alacağınız ürün ile programlama, tasarım, yoğun bir şekilde doküman hazırlama vs işlerde kullanacaksanız netbook almalısınız.

Yukarıda yazdıklarımı pekiştirmek için şöyle bir örnek vereyim; Kullandığım iPad’de gerekli tüm programlar yüklü. Excel dokümanlarını mükemmel görüntülüyor. Ufak tefek bir değişikliği iPad üzerinden rahatlıkla yapabilirim ama diyelim ki yeni formül yazmam lazım. Uygulama bunu yapmamı desteklese de verimli olmayacağı için böyle bir düzenleme için bilgisayarımı açarım.

Standart bir kullanıcı için tablet her zaman daha verimli olacaktır. Kullanım açısından üstünlüklerini bir kenara bırakalım, netbook’ta bir sorun çıktığı zaman servise yada tamirciye gitmek zorundasınız ama tabletlerde bir iki tuşa basılı tutarak sistemi eski haline getirmek mümkün. Diğer yandan standart bir kullanıcı internette program arayıp bilgisayarına yükleyemez fakat tablet kullanan herkes uygulama merkezine girip rahatlıkla uygulama indirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir