Steam’ a Hack Şoku

Steam’ ı bilmeyenler için açıklayalım. Steam Valve oyun şirketinin online oyunlar için oluşturduğu bir platformdur. Bir süre önce saldırıya uğramış ve platformda kayıtlı olarak bulunan kullanıcılarının hesapları büyük bir tehlike atlatmıştı. Bunun üzerine şirket konuyla ilgili çalışmalar başlattıklarını açıklamıştı.

Valve şirketinin kurucusu Gabe Newell geçtiğimiz günlerde Steam kullanıcıları için yeni bir mesaj yayınladı. Newell bu mesajda en son aldıklarını saldırı girişiminde herhangi bir kullanıcının bilgilerinin kesin olarak çalındığına dair herhangi bir kanıtının bulunmadığını ancak böyle bir ihtimalin bulunduğunu açıkladı.

Şirketin güvenlik elemanlarıyla hala bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Newell, 2004-2008 yılları arasında yedeklenen bir dosyanın hackerlar tarafından ele geçirilmiş olabileceğini söylüyor. Bu dosyanın içerisinde ise döneme ait kullanıcıların şifrelenmiş olarak bulunan adresleri ve kredi kartı bilgileri bulunuyor.

Newell’ ında açıklamalarında bahsettiği gibi kesin olarak kanıtlanmış bir durum yok. Ancak olası bir durum olduğundan dolayı şirket bu işin peşini hala bırakmış değil ve çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca dün Steam’ a erişim hakkında kullanıcılar bazı sorunlar yaşamıştı. Şirket hakkındaki bu güvenlik konuları hala tartışılırken platforma bağlantıda sorunlar yaşanması kullanıcıları korkuttu. Valve ise konu hakkında açıklama yapmakta gecikmedi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre UPS sistemlerinde yaşanan bir elektrik kesilmesi sonucu böyle bir durumun yaşandığını bildirdi ve an itibariyle her şeyin stabil durumda çalıştığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir