“Ramdit” Virüsüne Dikkat!

Facebook hesabınız ile kredi kartı bilgilerinizi kolayca elde edebilen “Ramdit” adındaki virüsün şu ana dek yayılmış olduğu 45 bin civarındaki facebook kullanıcısı büyük bir tehdit altında.

Birleşik Krallık’a bağlı ülkelerdeki ve Fransa’daki facebook üyeleri için haberlerimiz oldukça endişe verici. Yoğun olarak bu bölgelerde mevcut olan 45 binin üzerinde facebook kullanıcısının şifrelerini ve kişisel bilgilerini, kötü amaçlı faaliyet gösteren Ramdit adındaki bu casus yazılım çalmayı başarmış durumda.
Ramdit’in, ele geçirdiği şifreler ile kişilerin hesaplarına girmek sureti ile facebook içinde kendisini kopyalayarak faaliyet gösteren casus bir yazılım olduğunu bildiren bilgisayar sistemi güvenlik firması Seculert, internet kullanıcılarının facebook ile birlikte diğer platformlarda da aynı şifreleri kullanma alışkanlığına sahip olmalarının, casus yazılım Ramdit’in işini oldukça kolaylaştırdığını ve dolayısı ile de kullanıcılar açısından ortaya çıkan risk faktörünün daha da tehlikeli bir hale dönüştüğünü vurguluyor.

Ramdit adlı bu virüs, 2011 yılının nisan ayından bu yana bilinmekle beraber, önceki dönemlerde de çoğu bireyin gerek kredi kartlarına, gerekse de özel kişisel bilgilerine ilişkin pek çok bilgiyi ele geçirmeyi başarmıştı. 2011 yılının Eylül ile Aralık ayları arasındaki dönem bazında 800 bin dolayında bilgisayara Ramdit’in sızmış olduğu da Seculert güvenlik firması tarafından aktarılan bilgiler arasında.

Symantec ise, dünya üzerinde mevcut bulunan tüm kötü amaçlı yazılımların sızmış olduğu bilgisayarların % 17.3’ünde Ramdit de bulunmakta olduğuna, Temmuz 2011 raporunda yer veriyor.

Günümüzde sosyal ağlarda ve bu ağları kullanan kişi sayısında yaşanan yüksek orandaki artış ile, bu sosyal platformlarda hesabı bulunan ve yüzmilyonlar ile ifade edilen kullanıcıların pek çok kişisel bilgilerini rahatlıkla profillerinde yayınlamaları ve birbirleri ile paylaşmaları, eskiden bilgisayar üzerinde genellikle exe , Microsoft Office ve HTML dosyalarına kendisini kopyalayan virüsü geliştiren yazılımcıların bu alanı terk ederek artık sosyal paylaşım sitelerini tercih etmeye başlamalarına neden olmakta.

Facebook yetkilileri ise konu hakkında incelemede bulunduklarını belirtirken, bilgisayar sistemleri güvenlik firmaları da, tüm bilgisayar kullanıcılarına bu tür kötü amaçlı yazılımların oluşturabileceği her türlü tehdite karşı güncel bir anti virüs programı kullanmalarının önemini bir kez daha hatırlatıyor.

“Ramdit” Virüsüne Dikkat!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir