QualComm Pil Süresini Uzatan Ekran Geliştiriyor

Amerikalı Bilişim Devi QualComm firması ekranların çok fazla batarya tükettiği bir dönemde yaptığı bir araştırma ve ortaya koyduğu bir ürün ile pazarın seyrini tamamen değiştirecekmiş gibi görünüyor.

Firma tarafından üzerinde çalışılan yeni teknoloji ile eğer başarıya ulaşılırsa yakın dönemde telefonların şarj sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olacak gibi görünüyor.

Firmanın Mirasol ismini verdiği yeni teknoloji henüz tam anlamıyla hazır değil. Ancak başarılı bir çalışma olması durumunda pazarda yeni bir çığır açacak gibi görünüyor.

Mirasol Teknolojisi genel anlamda ortamdan yansıyan ışıkların renk yaratma özelliğini kullanan bir yapıda olacak. Mikro-Elektro-Mekanik adı verilen bir sistem kapsamında geliştirilen Mirasol enerji tüketimini çevreden aldığı ışığı da kullanarak sıfıra yakın bir seviyeye çekmeyi başarıyor.

Şuan Tayvan’da bulunan bir fabrikasında üretim yapan ve denemelerde bulunan firma Mirasol Teknolojisi ile bir anda parlama yaparak devlerin peşinde koştuğu bir firma halini alabilir.

Deneme amaçlı olarak Mirasol Ekranlı birkaç E-Kitap Okuyucu Tayvan, Çin ve Güney Kore’de pazara sunuldu. Ancak ekranların Cep Telefonları ve Tablet PC lerdeki davranışı henüz yeterli kalitede değil. O sebeple çalışmalar sonuçlanana kadar bu ürünlerde kullanmak biraz sıkıntılı olacak gibi görünüyor.

Henüz net bir tarih veremeyen firma E-Kitap Okuyucularda bir başarı yakalandığını, en kısa sürede bu başarının cep telefonları ve tablet bilgisayarlar içinde yakalanacağını belirtiyorlar.

Bekleyelim ve Mirasol Ekran Teknolojisinin gelişmesini yakından izleyelim. Neler olacak merakla bekliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir