OffShore Şirket Nedir?

Kelime anlamı olarak kıyıdan uzak anlamına gelen offshore, ekonomide kaba bir tabir ile vergiden uzak anlamına geliyor.Vergilerin yüksek olduğu ülkelerde (Türkiye, Avrupa Birliği vs) yaşayan vatandaşlar, vergi ödememek için ticari faaliyetlerini o ülkenin dışında sürdürerek vergi ödemekten kurtulurlar. Bu tür işletmeler offshore şirket olarak anılıyor.

offshore-sirketOffshore şirketler genellikle Şeyseller, Virjin Adaları, Panama vs gibi verginin hiç olmadığı ülkelerde kurulur. Bu ülkeler nüfus ve yüzölçümü olarak çok küçüktür. Vergisiz bölge oluşturarak kurulan yüzbinlerce şirketin yaptığı çeşitli ödemelerden (kuruluş ücreti, işletme giderleri vs) gelir elde etmektedirler. Vergi cenneti olarak da nitelendirilen bu ülkeler bu işten ciddi para kazandıkları için gizliliğe son derece önem vermektedirler.

Bu bölgelerde kurulan şirketler her türlü vergiden muaftır. Ayrıca yaptıkları işlemlerle ilgili kayıt tutmak ve hesap verme zorunlulukları yoktur.

Kim Tercih Eder?

Offshore şirketler fiziksel ve yasal olarak yurtdışında bulundukları için bulunulan ülke içinde ticaret yapmaları mümkün değildir. Offshore şirketleri daha çok uluslararası ticaret ile uğraşanlar, danışmanlık türü hizmet verenler vs tercih etmektedir.

Yasal Mı?

Offshore şirketler %100 yasaldır ve uluslararası kabul görür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta bulunduğunuz ülkede offshore şirketinizden elde ettiğiniz gelirin vergisini ödemiyorsanız tespit edilmeniz durumunda yüksek vergi cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Nasıl Kurulur?

Offshore şirket kurulumu hizmeti veren firmalara belirli bir ücret ödeyerek firmanızı 1-2 gün içinde kurabiliyorsunuz. Şirket kuruluşu için yurtdışına gitmenize gerek yok. Talep ettikleri belgeleri (genellikle herhangi bir kimlik taratılmış olarak) e-mail ile göndermeniz ve kuruluş ücretini ödemeniz durumunda hemen işlemlerinizi başlatıyorlar.

Kuruluş Ücreti Nedir?

Kuruluş ücreti kurulacak ülkeye ve talep edilen servis seviyesine göre değişiklik göstermekle birlikte 800 ABD doları civarındadır. Şirketi yıllık dosya masrafı 400 USD civarında olmaktadır.

Banka Hesabı Açabilirler Mi?

Banka hesabı olmayan bir şirket olamayacağı için banka hesabı tabii ki açabilirler. uluslararası geçerliliği olduğu için istedikleri yerde hesap için gerekli evraklarla birlikte başvurabilirler. Fakat amaç gizlilik olduğu için offshore şirketler genellikle  bir sonraki yazımızda bahsedeceğim offshore bankalarda hesap açarlar.

OffShore Şirket Nedir?” üzerine 15 yorum

 1. sn yetkili saygı deger arkadaşım
  ben ingilterede Birmingham da off shore şirketi kurmak istiyorum bu nasıl olacak ayrıca burda ürettiğim malları ingilteredeki kuracağım off shore şirketine sevk yapacağım ve oradanda perakende veya toptan başka şirketlere satabilirmiyim
  saygılar
  mustafa ergöz

  1. Offshore sirketleri vergi odememek icin kuruluyor ve ingilterede vergi yok mu kuracaksan panamada kur islerini yine ingilterede yap dunyada kabul goren bir sirkettir offshore

 2. Merhabalar.sizlerden ricam bana anlatacagim movzuda bilgisi olan yardim etsin. YURTDISINDAN A SIRKETI B URUNUNU ISTIYOR BEN C SIRKETINDEN BU URUNU BULMUSUM. VE BU DANISMANLIGIDA KOMISYON KARSILIGINDA YAPACAM. BUNUN ICIN GEREKLI PROSEDURLER NELERDIR? OFFSORE SIRKET KURARAKMI YAPILMASI LAZIM YOKSA HERHANGI DANISMANLIK SIRKETI OLRAKTA BUNU HAYATA GECIRE BILIRMIYIM?
  YARDIMINIZ ICIN TESEKKURLER

  1. Iyi günler,

   Ben isvicrede Offshore hizmetleri veriyorum.
   eyer isvicrede sirket istiyorsaniz size A`dan Z`ye kadar yardimci olurum. Bütün dünyada, isvicreye gelmek isteyenler oldugu icin belki sadece sirket acilisinda degil, networking`den de faydalanabilirsiniz.

 3. Meni izledib taniyanlara tikinti shirketi acdirirlar.menim uzerimden maxinasiya edilir.shubhe etmirem ki, Baki Sheherindeki 42 villani menim uzerimden maxinasiya edilib tikdirilib. cinayet mesuliyyetine celb edilmelerini teleb edirem.

 4. bu gun icin en kolay ve saglikli kiyi bankaciligi sirketi nerede acabilirim ve islemleri yapan bir kisi tavsiye edebilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir