Nvidia Tegra 4 İçin Yol Haritası Belli Oldu

Yakın dönemde adını sıkça duyacağımız 4 Çekirdekli İşlemci ailesi olan Tegra 3 için bizler geri sayıma yeni başlamışken Nvidia Firması bir sonraki seri olacak olan Nvidia Tegra 4 için çalışmalarını şekillendirmeye başladılar.

Tegra 3 modeli daha önce pazara sunulduğunda özellikle LTE desteği olmaması ve ARM Cortex A15 mimarisini kullandığı için yoğun bir şekilde eleştirilmiş ve birçok cep telefonu üreticisi tarafından keşkeler ile karşılanmıştı.

Bu durumu gören ve sonucu fark eden firma bir anlamda Tegra 3 serisini Ara Seri haline getirmek için hızlı bir şekilde Tegra 4 İşlemci Ailesini pazara sunma çalışmalarına başladı.

Firma tarafından yakın dönemde pazara sunulacak Tegra 3 mimarisine sahip cihazların hemen arkasından gelecek asıl cihaz üretiminde 4 yeni işlemci modeli ile pazara giriş yapılması planları yapılıyor gibi. Çünkü basına sızan tarihler ve bilgiler bu şekilde.

Sızan bilgilere göre 2013 senesinin başında çıkacak olan Tegra 4 İşlemci Ailesinde 2 seri bulunacak. T40 ve T43 serisi isimlerini alacak bu serilerden T430 serisi 1.8 GHz lik işlem hızına çıkacakken T43 serisi işlemci ailesi 2.0 GHz lik bir sınıra çıkmayı başaracak.

Bu durumda bizlere şunu sunmuş olacak. Şu aşamada sağlanan 1.5 GHz lik 4 Çekirdekli İşlemci yapısı 2013 senesinin başında 2.0 GHz lik 4 Çekirdekli İşlemci yapısına yerini devredecek demektir.

2013 senesinin ikinci çeyreğinden itibaren Tegra 4 kullanan telefonların pazara sunulacağı şuan ki yapılan planlamaya göre söylenebilir. Ancak o zamana kadar neler değişir, firma neler ekler ya da çıkarır açıkçası net bir durum yok şimdilik.

Ancak 2013 senesinde akıllı cihazlar uzun süredir aynı yerde sayan Notebook gibi cihazların hız seviyesine ulaşmayı başaracak gibi görünüyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir