Motorola’ya Harcanan Servetin Sebebi

Motorola Mobility’ yi tamı tamına 12,5 milyar dolar ödeyerek satın alan Google’ ın amacı şirketin sahip olduğu patentler. Yalnız merak konusu olan şey Motorola’ nın sahip olduğu 17 bin patentin hangisi bu serveti hak edecek derecede değerli olduğu.

Konu ile ilgilenen uzmanlar binlerce patent arasında değerli olanları ayrıştırmaya çalışıyorlar. Patentler arasında ilk göze çarpan telefonun kulağa götürülürken yanlışlıkla telefonun kapanmasını veya konuşmayı sonladırılmasını engel olmaya yarayan dokunmatik ekranın kapanması patenti oluyor. Bunun haricinde kullanıcıların coğrafi olarak nerede olduklarını GPS üzerinden aktarmak üzerine olan patentde dikkatleri çekiyor. Ayrıca şirkete ait olan 4G teknolojisine ait patentlerde değerli gibi duruyor.

Akıllı telefonların dahada yaygınlaşması ile değelerinin dahada artacağı düşünülen bu patentlere sahip olarak akıllıca bir hamle yapan Google, ilerleyen zamanlarda muhtemel rakiplerine karşı 1-0 önde başlayacak gibi görünüyor Rakipler arasında ki rekabet arttıkça biz kullanıcıların kârlı çıkması muhtemel bir durumdur ama zamanın ne göstereceği bilinmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir