Monitör Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bilgisayar için alınan monitörde öncelikle “amacına uygun bir monitör seçme”ye dikkat etmek gerekiyor.

Monitör alırken önemli unsurlardan birisi çözünürlüktür. Örneğin; yüksek çözünürlüklü filmler için yüksek kalite monitörler tercih edilmelidir.

Günümüzün en özel monitörleri HD monitörlerdir 1920×1200 piksel görüntü oluşturan monitörlerdir. Sadece oyun ve film açısından bakmamak lazım. Kullanıcının yaptığı çeşitli çalışmalarda ve grafik üzerinde işlemler yapanlar içinde yüksek çözünürlük önemli bir unsurdur. Çünkü yüksek çözünürlük ve düşük çözünürlük arasında kıyasla daha küçük görüntü ve daha düşük kalite elde edilir…

22” inç bir monitör 2 A4 kâğıdı dikey yan yana konmuş hali gibi düşünülebilir, oda oldukça büyük bir çalışma alanıdır. Monitör alırken nelere dikkat etmeliyiz gelin göz atalım.
İlk olarak içimizden geçen büyüklüğü saptamamız gerekir. Sadece işimizi görmesi amacıyla alınacak olan monitörlerin boyutu pek önemli değil. 19” inç bir monitör ile çok rahat işlerini halledebilirsiniz.
Ancak ben bir film izlemek istiyorum özel çalışmalar yapmak istiyorum diyorsanız boyutunu arttırabilirsiniz. Günümüzde 28 inçe kadar monitör var. En küçük monitörler ise 16” inç, eğer çalışma alanınızda yer kaplamasın diyorsanız 16 inç bir monitörde alabilirsiniz.
Ekran büyüklüğü dışında da dikkat edilmesi gereken özellikler vardır;
Örneğin çok parlak bir ortamda çalışıyorsanız, mesela çalıştığınız pencere monitör arkasında kalıyorsa parlak bir monitör almalısınız ki, görüntüleri rahatça anımsayabilin. Çalıştınız görüntüler gerçekten önemli ise ve grafik tasarım gibi işlerle ilgileniyorsanız kontrast gibi özelliklere dikkat etmelisiniz.
LCD monitör seçerken ekran çözünürlüğü, ekran büyüklüğü, parlaklık, kontrast, görüntü girişlerine dikkat edilmeli.

Ekran büyüklüğü sizin ihtiyacını karşılayacak şekilde alınmalı. Ancak çok küçük bir monitör seçerseniz ilerde size yetmeyebilir, fiyatlarda uygunlaştığı için günümüz teknolojisinde, biraz daha büyük bir monitör tercih edilebilir. Parlaklık ve kontrast özelliklerine dikkat edilmeli ekrana getirilen görüntüyü etkileyen niteliklerdir.

Günümüzde kaliteyi belirleyen görüntü girişleri analog, dvi (dijital), hdmi olarak 3 ayrılır analog girişler zaten birçok pc ve moni de bulunan bir giriştir ancak analog girişlerin sinyal sesinden dolayı dijital seçilirdir. En üst düzey olarak tercih edilen ise hdmi ara birimi görüntünün yanı sıra ses de yüksek kalitede görüntüye aktarabilmektedir.

Monitör Alırken Dikkat Edilecek Hususlar” üzerine bir yorum

  1. herşeyden önemlisi monitör alırken göz sağlığını göz önünde bulundurarak almamız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir