Mobil Cihazların Güvenliği

Hayatımızın her noktasında kullandığımız anlık iletişimin vazgeçilmezi olan mobil aygıt bizlerin kişisel bir parçası haline geldi. Günümüz teknolojisi ile her erişkin insanın bir mobil aygıtı bulunmakta. Telefon rehberi, fotoğraf galerisi, takvim, medya ve daha birçok seçeneği olan bu mobil aygıtların güvenliğini nasıl sağlarız? Bizler için gerçekten hayatımızın önemli bir noktasında rol oynadığı mobil aygıtlardan cep telefonu iletişiminin güvenliği ve android işletim sistemi güvenliği ile nasıl baş edeceğimizi basit ve küçük maddeler ile inceleyelim.

1) IMEI Numarası;
– T.C vatandaşı olduğumuza dair bize verilen 11 haneli bir sistem gibi düşünelim, her cep telefonun bir IMEI numarası vardır. Bunu cep telefonu kimlik numarası diye adlandırabiliriz. Telefonunuzun çalındığını düşündüğümüzde, IMEI numarasını bildiğimiz takdirde çalınan telefonumuzu kolayca bulabiliriz.

2) Kişilerini Koruma;
– Her mobil kullancısının operatörü tarafından verilen bir numarası vardır ve kişiler bu numaralar ile iletişim kurar. Rehberinizi (kişilerinizi) kaybetmek istemiyorsanız, kendiniz veya bağlı olduğunuz operatörden rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

3) Şifre Kullanın;
– Telefonunuza şifre atayın, aygıtınızın çalındığını düşünürsek telefonunuza şifre atamanız durumunda telefon kullanılamayacaktır.

4) Teknik Özellikleri Öğrenin;
– Birçok telefonun belirli teknik özellikleri vardır, uzaktan kumanda edebilme, şebeke yönlendirme vb. bu bilgileri öğrenerek güvenlik ve teknik bilginizi geliştirin.

5) Ağlara dikkat edin;
– Şifre istemeden bağlanabilen wi-fi ağlarına bağlanmayın bazı ağlarda belirli virüs ve kötü amaçlı uygulamalar kullanılabilir, mobil aygıtınıza zarar gelmesini istemeyiz!

En çok kullanılan bir android sistemi güvenliği geliştiriliyor. Android kullanıcıları güvenlik programları yüklüyorlar. Android sistemi 2011,2012 yıllarının iyi sistemleri arasında yer alıyor. Sizlere önerebileceğim, muhteşem, basit, kolay kullanımlı bir program bulunmakta program linki; https://market.android.com/details?id=com.antivirus&feature=search_result

Android telefon sisteminiz ve telefonunuz artık çok güvenli!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir