Masaüstü Mü Dizüstü Mü?

Amansız mücadeleler vardır hani, taraf olamazsın. Biriyle çarparken yüreğin, diğerini alkışlar ellerin… Arjantin-Brezilya, Street Fighter-Mortal Combat, Sarışın-Esmer, Evlilik-Bekârlık… İşte her daim karşılaştığımız bir çıkmaz daha:  Masaüstü vs. Dizüstü.

Kararsız kaldığımızda yapacağımız ilk iş artı ve eksileri küçük bir kâğıda not almak olmalı. Ne demişler söz uçar, yazı kalır. Masaüstü sistemlerin en büyük artısı uygun fiyatlara yüksek performans alabilmemiz. Öyle ki aynı özellikteki dizüstü ve masaüstü sistemleri yan yana koyduğumuzda fiyat farkının yaklaşık 2 kat olduğunu görmekteyiz. Büyük LED ekranlar, bağladığımız güzel bir müzik sistemleri ise keyifçiler için olmazsa olmaz. Dizüstü sistemlerin en büyük artısı ise hepimizin bildiği gibi taşınabilir olması. Yerleşik düzeni olmayanlar, gezmeyi sevenler, okulda, işte, yolculukta benim sadık yârim bilgisayarımdır diyenler için dizüstü sistemi tercih etmek kaçınılmaz. Tabi Mouse(fare) ayrıntısını yazmazsak olmaz. Dizüstü sistemlerde “touchpad” bazen büyük bir işkenceye dönüşebiliyor. Dizüstüne mouse bağlanmaz mı? Bağlanır ama kardeşim taşınabilir olması dizüstü alma sebebim değil mi, şarj kablosu, mouse derken daha ne kadar yükleneceğiz demeden edemiyorum. Dizüstü bilgisayarların ısınma problemleri kulağa kış aylarında ne kadar güzel gelse bile başlı başına büyük sorun. Bilgisayarın kendi kendine reset atması, program ve oyunlardaki kasmalar karşılaşabileceğiniz bazı problemlerden. Dizüstü soğutucuları gibi pek etkili olmayan çözümler üretilmiş olsa bile taşınabilirlik olayına yine dikkat çekmek istiyorum. Gelişen akıllı telefon piyasasını da dikkate alınca her birimizin zaten cebinde birer ufak bilgisayarla gezdiği gerçeğini de göz ardı etmek istemiyorum.

Yazıyı okurken nerde kararsızlık, sen kararını çoktan vermişsin izlenimi yaratmış olabilirim. Fakat dizüstü bilgisayarımla balkon keyiflerinden de vazgeçemiyorum. Kullanma amacınıza göre kendinize bir liste yapmanızı ve buna göre tercihte bulunmanızı tavsiye ediyorum. Kararsızlığın dünyasına hoşgeldiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir