Kategori arşivi: Oyun

Angry Birds Marsta

Angry Birds Space oyunu ile uzayda kapışan kızgın kuşlarımız yeni gelen güncelleme ile Mars’ ada uğradı.

Rovio Game, Angry Birds Space için yeni bir güncelleme çıkardı. Bu güncelleme ile sempatik sinirli kuşlarımız artık Mars’a ulaştılar. Bu güncelleme ile oyuna Mars’da geçen 20 yeni bölüm eklendi.

Rovio Game bu güncellemeyi hem iOS hemde Android için aynı anda çıkardı. Aynı zamanda bu güncelleme içinde NASA ile işbirliği yapıldı.

Bu yeni güncellemenin hikayesi ise biraz ilginç. 🙂 Geçtiğimiz günlerde Mars’a gönderilen uzay aracı Curiosity adlı uzay aracını bizim pişkin domuzlar kaçırıyorlar. Bununla yetinmiyorlar ve bizim kuşların yumurtalarına göz dikiyorlar. Tabi durum böyle olunca bizim kuşlarda sinirleniyor.

Oyun hakkında tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Sony PS Vita Satışları Ne Durumda?

Sony’nin yeni göz ağrısı PS Vita’nın satış bilgileri açıklandı. Bakalım Sony’nin üstün performans beklediği bu cihazın satış rakamları ne durumda.

Sony firması geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü yeni oyun konsolu PS Vita cihazı için çok ümitliydi. Sony’nin düşüncesine göre bu cihaz oyun konsolları arasında patlama yaratabilirdi. Ancak şimdiye kadar yapılan satışlar bekleneni pek karşılayamadı sanırım.

PS Vita’nın en son satış rakamları paylaşıldı. Bu grafiklere göre yeni oyun konsolu PS Vita, 30 Hazirandan itibaren 2.2 milyon gibi bir satış rakamına ulaştı. Sony’nin büyük satışlar beklediği bu cihaz tam patlama yapabileceği zamanlarda iki ay gibi bir sürede 400 binlik bir satış çıkardı. Bu rakam Sony’nin pekte hoşuna gitmedi. Aslında bu satış rakamını kimse beğenmedi. Zira Sony bundan daha iyisini yapabilirdi.

Cihazın bu şekilde beklenilenin altında satış yapmasının sebebinin pazarlama stratejisinden kaynakladığı düşünülüyor. Pazarlama stratejisinde özellikle gençleri ihmal ettiği düşünülen firmanın bu sorunu hallettiğinde daha çok satış yapabileceği iddia ediliyor.

 

Angry Birds Bağımlılık Yaratıyor

Angry Birds oyununu bilmeyen yoktur sanırım. 2009 yılında Rovio firması tarafından piyasaya sürülen bu oyunun artık bağımlılık yaptığı idda ediliyor. Angry Birds oyunu ücretli paketlerinin yanında ücretsiz versiyonlarının bulunması açısından kullanıcılara çeşitlilik sağlıyor. Bu haliyle Rovio firmasının en büyük gelir kaynağını Angry Birds oluşturuyor.

Angry Birds Bağımlılık Yaratıyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Angry Birds’ ün bağımlılık yaptığı iddaları ortalıkta geziniyor. Böyle basit bir oyunun nasıl bağımlılık yaptığı sorusunu soracak olursanız direk araştırma sonuçlarını incelemenizi önereceğim. Günde yaklaşık olarak 200 milyon dakika Angry Birds oyunu oynanıyor. Bu 200 milyon dakika bir insanın 16 yıl boyunca yemeden içmeden oyun onaması ile eşit bir rakama denk geliyor. Sanırım artık sizde bu iddalarda hem fikirsiniz.

Peki kimler en çok oynuyor?

Angry Birds oyununu bağımlılık derecesinde oynayanların genel olarak bekar ve genç erkekler olduğu görülüyor. Yaşıt veya daha büyük bayanlara göre bu grup daha çok Angry Birds oynuyor. Ayrıca bekar ve genç erkeklerin oyunun ücretli versiyonlarını alma ihtimalide daha yüksek bulunuyor.

Oynadıktan sonra kötü hissedebilirsiniz.

Angry Birds oyununu oynayan 25 yaş üstünde, evli ve işi gücü bulunan kişilrede morali arttırıyor. Ancak eğer bekar ve genç grubuna giriyorsanız ve uğraşacak bir işiniz yok ve çokça boş zamanınız varsa aman dikkat diyelim. Tehlike altında olabilirsiniz.

Bu bağımlılık meselesi nasıl oluşuyor ?

Bu iddalerın ortaya atılmasında en büyük etken meşhur bir gazetede yazılmış olan bilimsel bir yazı. Micheal Chorost’ un Pscyhology Today gazetesine yaptığı açıklamada ilginç açıklamalarda bulundu. Oyunun basit, gerçekçi, ödül sunabilen, komik ve özellikle beyinde dopamin sistemini kontrol edebilen bir yapıda olduğunu söylüyor. Dopamin sisteminin en büyük etkenlerinden birisi kişinin yaptığı bir şeye karşı ödül almasıdır. Angry Birds oyununda da bu durum görülüyor. Ayrıca kuşları fırlattığımızda tam olarak ne olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden beyinde bir gerilim oluşuyor. Beyinde bulunan bu gerilimin ortadan kalkması içinse sürekli olarak kuşları fırlatmak isteği uyanıyor.

Bu açıklamaları aşağıdaki infografide de görebilirsiniz.

 

Nintendo Wii U Hakkında Detaylar

Bundan önce Nintendo’ nun yeni oyun konsolu modeli Wii U hakkında pek bilgimiz bulunmuyordu. Ancak artık detaylar hakkında bilgi edinmek o kadar zor olmasa gerek. İnternet üzerinden prototipin detaylı resimleri ve test videoları sıkça yayınlanmakta.

Nintendo Wii ilk çıktığında diğer oyun konsollarına nazaran daha az tutuldu. Ancak yeni modeller ile bu başarısızlığın önüne geçilecekmiş gibi görünüyor.

Nintendo eski prototipin üzerinde bazı estetik ve işlevsel değişiklikler yapıyor. Bunlar içinde en çok değişiklik kumanda da yapılmış gibi görünüyor. Nintendo Wii U’ nun yeni kumandasında TV kontrol butonları mevcut. Kumandanın bu işlevi ile artık ekstra bir TV kumandasına ihtiyaç duymuyorsunuz.

Nintendo Wii U modelinde yepyeni bir sosyal ağ özelliği bulunuyor. Nintento, MiiVerse sosyal ağ özelliği sayesinde Apple ve Sony ile rekabetini arttırmayı planlıyor. Bu sosyal ağ hakkında şuan için tam olarak bir bilgiye ulaşamamış olsam da fikir yürütmek zor olmuyor. Zira oyun konsolu için yapılandırılmış bir sosyal ağda yine oyun ön planda olacaktır. Yani online oyun ve alınan başarılar, kaydedilen videolar, fotoğraflar vb. içerikli bir sosyal ağ hala geliştiriliyor. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere kullanıcıya nasıl bir duygu içerisinde olduğunu yani “Modunu” soruyor. Bu özellikte MiiVerse’ ye ait diye tahmin ediyorum.

Yeni tasarım ve işlevsel özellikleri ile oyun konsolu piyasasında daha çok yer edinmek isteyen Nintendo bakalım bu amacında başarılı olabilecek mi?

 

Rovio’ nun Yeni Gözdesi Amazing Alex

 Mobil oyunlar arasında bir fenomen haline gelen ve başka platformlara aktarılmasıyla popülerliği artan Angry Birds oyununun yapımcı şirketi Rovio Mobile, yeni oyunu Amazing Alex hakkında bilgiler verdi.

Rovio Mobile şirketi yöneticilerinden Mikael Hed’ in YLE sitesine verdiği röportajın ağırlıklı konusu, şirketin yeni oyunu Amazing Alex oldu. Mikael Hed oyun hakkında detaylı bilgi vermese de ufak ipuçları vermekten kaçınmadı. Verilen bilgilere göre oyun çeşitli eşyalar toplayarak bunları başka eşyalar yapmakta kullanabileceğiniz eğitici nitelikte bir oyun olacak.

Rovio Mobile, Angry Birds oyunu ile tüm dünyanın ilgisi üzerine çekmişti. Bu oyun ile şirketin başarısını katlamayı hedefleyen firmanın yeni oyunu Amazin Alex, ilk olarak mobil platformlarda yayına alınacak. Oyunun çıkış tarihi ise tam olarak belli değil ancak 2 ay sonra çıkması bekleniyor.

Halo 4 Oyunu 2012 Sonunda Çıkıyor

Xbox 360 oyun konsolunu kullanan oyun severlerin en fazla tercih ettiği oyunlardan birisi olan HALO serinini 4. Oyunu Microsoft ve 343 Industries firmaları tarafından yapılan bir açıklama ile 2012 Kasım ayında kullanıcı ile buluşacağı bilgisi verildi.

Yapılan anketlerde birçok ülkede bilinen ve oynanılan en büyük Online Oyunlardan birisi olan Halo serisinin yeni sürümünün Kasım 2012 gibi ilk olarak Xbox 360 kullanıcıları için pazara sunulacağı bilgisi oyunu merakla bekleyenler için büyük bir haber oldu.

Daha önce 2012 senesi içinde çıkacağı açıklamasını yapan Microsoft bir anlamda sene sonunda, kış aylarının bastırdığı günlerde kullanıcıların daha fazla Online Oyuna yöneleceğini düşündüğü için Kasım ayının başını kendisine hedef olarak almış.

Firma tarafından Kapalı Beta olarak denemeleri yapılacak olan oyunun ne yazık ki açık beta sürümü çıkmayacak. Bu durumda oyunun Kasım ayı başında yani 6 Kasımdan önce oyun severler tarafından test edilemeyeceğini gösteriyor.

Microsoft firması Halo 4 ile uzun süredir durağan giden Xbox 360 satışlarının da artmasını umut ediyor.

 

MotorStorm RC İlgi Görmeye Devam Ediyor

Sony firması tarafından kendisini ayakta tutan Oyun Konsolları için özel olarak hazırlanan MotorStorm RC oyunu eleştirmenlerden tam not almasından sonra şimdi de satış ve oyun bazında kullanıcılardan büyük bir ilgi görüyor.

Oyun eleştirmenleri tarafından oldukça beğenilen ve satışa çıktıktan sonra hızlı bir satış ivmesi yakalayan MotorStorm RC oyunu bir anlamda PS Vita ve Play Station 3 modelleri için en sevilen yarış oyunlarından biri halini almayı başardı.

Ayrıca PSN üzerinden online olarak oyun oynamayı ve arkadaşlık edinmeyi de kolaylaştıran sistem sayesinde son dönemde hızlı bir atağa geçti diyebiliriz bu oyun için.

Kullanıcılar tarafından devamlı kullanılan bir oyun halini alan ve meydan okumalar ile daha hızlı bir büyüme dönemine giren MotorStorm oyunu dakikada 19 kez indirilen bir oyun halini almış durumda. Bu durumda hem PS Vita hem de Play Station 3 kullanıcılarının online olarak da oynanabilen bu oyunu çok beğendiklerini gösteriyor.

 

 

Sahte Angry Birds Google Play Markette

Pazara bir bomba etkisi ile giriş yapan ve bir anda patlama yaşayan oyunlardan birisi olan Angry Birds Space oyununun sahteleri çıkmaya başladı. İşin asıl ilginç yanı ise sahte oyunların Google Play Market üzerinden indirilebilir hale gelmesi.

Rovio firması tarafından yapılan açıklamaya göre Google Play Market ya da eski ismi ile Android Market üzerinde şuan kötü amaçlı yazılım içeren Angry Birds Space isimli birkaç program var ve kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda.

Uygulama telefona indirilip kurulduğunda cihaza bir malware yüklenmiş oluyor. Bu sayede interneti her açtığınızda sizin isteğiniz dışında sayfalar açılıyor ve reklam gösterimi yapılıyor.

Şu aşamada bu tarz sorunlu yazılımların yaşattığı sıkıntılar konusunda bir geri dönüş olmadı ancak cihazınıza eğer Angry Birds Space ya da Angry Birds serisinden bir oyun yüklemesi yapacaksanız yapımcı bölümünde Rovio yazdığından emin olun.

Farklı bir yapımcı tarafından yapılan aynı isimlerdeki oyunlardan ise uzak durun. Ya kopyadır ya da virüslü dosyalar içermektedir.

 

Kırmızı Renkli Play Station 3 Slim Satışa Çıkıyor

Sony firması zor dönemler geçirdiği son günlerde yine mali olarak kendisini kurtarma görevini Play Station 3 serisine verdi. Bu kapsamda da yeni modelleri ve tasarımları pazara sunarak durma dönemine giren satışlarını arttırmaya çalışıyor.

Play Station 3 Slim modellerinin daha önce siyah renklerini pazara sunan firma bir değişiklik yaparak zamana ayak uydurdu ve cihazda bir değiştirme yapmadan rengini kırmızıya boyadı.

Bu sayede özellikle bayanların daha fazla ilgisini çekmeyi amaçlayan firmanın bakalım bu atağı başarılı bir satış rakamı yakalanmasına sebep olacak mı?

Ülkemizde ne zaman satışa sunulacağını bilmediğimiz Kırmızı Play Station 3 Slim modelleri oldukça şık duruyor aslında. Bu sebeple birkaç hafta içerisinde de ülkemizde de satışa sunulması ve bir anlamda küçükte olsa satışlarda bir hareketlilik yaratması mümkün gibgi görünüyor.

Bakalım renk değişimi Sony firmasına ve Play Station 3 serisine yarayacak mı?