Kategori arşivi: İşletim Sistemi

Windows, Mobilde Başarılı Olacak mı?

Günümüz şartlarında artık herkesin elinde bir akıllı telefon bulunmakta. Akıllı telefonlarda ise işletim sistemi olarak üç dev bulunmakta; ios, Android ve Windows. Bu işletim sistemlerinin bugünkü durumlar gözler önünde ancak ilerleyen yıllarda durumlar neler olacak?

Microsoft şirketinin CEO’su Steve Ballmer, mobil cihazlarda Windows Phone iletim sistemi kullanımının geçtiğimiz yıla göre 4 kat daha fazla satıldığını belirtmişti. CEO açıklamalarında cihazların ne kadar sattığını belirtmedi ancak Windows Phone kullanan cihazların satışı önümüzdeki yıllarda da artış gösterecek gibi görünüyor.

IDC tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan raporda 2016 yılında akıllı cihaz sektöründe kullanılan işletim sistemleri hakkında tahminler yürütüldü. Buna göre Microsoft’un piyasadaki pazar payı %11,6 gibi bir orana ulaşacak. Bu rakam Microsoft için gerçekten iyi bir rakam. Zira şirketin şuan ki pazar payının %2,6 olduğunu varsayacak olursak %9 oranında bir artış gerçekleşeceği gözlemleniyor. Bu oran hiçte küçümsenecek bir oran değil. Hazırlanan raporda Apple ve ios işletim sistemi şuan ki pazar payı olan %18,8’den %19,1 gibi bir orana yükselecek. Günümüzde tahtı elinde bulunduran Google ve Android işletim sisteminin ise 2016 yılında düşüş yaşayacağı söyleniyor. Bu durumda haklı olarak Windows Phone işletim sistemi güzel bir kullanıcı kitlesi oluşturacak gibi görünüyor. Tabi unutmadan RIM’in Blackberry cihazlarınıda unutmamak gerekiyor. Blackberry’nin sahip olduğu %4,1 oranının en fazla %4,7 oranında bir artış göstereceği bekleniyor.

Tabi bunlar 4 yıl sonrası için yapılmış olan olası satış tahminleri. 2016’da durumlar çok daha farklı olabilir.

Windows 8 Satış Rekorları Kırıyor

Teknoloji alanında yaptığı gelişmeler ile tanıdığımız Microsoft şirketinin yeni işletim sistemi Windows 8 satış rekorları kırıyor.

Daha yeni çıkmış olmasına karşın 40 milyon gibi bir rakamda satış yapmış olması başarılı bir proje olduğunun kanıtı olarak gösterilebilir. Kısa sürede bu şekilde bir lisans satışı gerçekleştirilen Windows 8, en çok kullanılan işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Windows 8’in bu kadar kısa sürede rekor sayılabilecek bir rakama ulaşmasının altında önemli sebepler yatıyor. Bunların başında yeni işletim sisteminin yenilikçi bir görüntüye ve yazılıma sahip olması geliyor. Önceki Windows sürümlerinden farklı olarak birçok yeni özellik barındırması kullanıcıların dikkatini çekiyor. Aynı zamanda sadece bilgisayarlarda değil birçok cihazda kullanılması da bu rekora sebep olarak gösterilebilir. Masaüstü, dizüstü, mobil ve tablet gibi geniş bir kullanım yelpazesine sahip olması da önemli bir özellik olarak gösterilebilir. Ayrıca Microsoft şirketinin eski sürümlerden çok uygun bir fiyata lisans yükseltme yapması da satışları olumlu yönde etkilemiş gibi görünüyor.

Günümüzün popüler cihazlarının neredeyse hepsinde kullanılabilen işletim sisteminin şuan için geleceği parlak duruyor. Microsoft, umarım ulaştığı bu başarısını devam ettirirken kendini geliştirmekten de geri durmaz.

Ubuntu Bazı Bilgilerimizi Satıyor mu?

İşletim sistemi olarak dünyada en çok Windows ve Linux kullanılıyor. Windows sürümlerinde uzun süredir yaşanan veri gizliliği sorunu artık Linux sürümlerinde de yaşanıyor.

Özellikle yazılım ve tasarım işlerinden anlayan ve kendi istediğinin olmasını isteyen kişiler açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı tercih ediyor. Çünkü açık kaynak kodlu yazılımlarda her şey ortada ve değiştirmek istediğiniz bir şeyi istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden en çok kullanılan açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi olarak Ubuntu gösteriliyor. Ancak Ubuntu yazılımı veri gizliliğinize o kadarda önem vermiyor olabilir.

Dünyada en çok kullanılan Linux yazılımlarından biri olan Ubuntu sürümünde yapılan aramalar bir şirkete gönderiliyor. Bu şirket Cononical yani Ubuntu yazılımına sahip olan şirket. Canonical şirketiyse bu bilgileri dünyanın en ünlü alışveriş sitesi olan Amazon’a satıyor. Yapılan araştırmalara göre gönderilen bilgilerin arasında kullanıcıya ait kişisel bilgilerin yer almadığı söyleniyor. Yani bilgilerin tam olarak kime ait olduğu belli değil. Ancak bu olayın izin almadan gerçekleştirilmesi olayı rahatsız edici bir durum haline getiriyor.

Ubuntu yazılımının bu şekilde bir olaya karışması birçok kişiyi rahatsız etti ve bu durum karşısında sessiz kalınmayacağı gösterildi. Free Software Foundation şirketinin kurucusu Richard Stallman, kullanıcılara karşı izinsiz uygulanma zorunluluğu getirilen bu duruma karşı sessiz kalmayanlar arasında bulunuyor. Stallman’a göre Canonical şirketi bu durumda bir gelir elde ediyor. Gelirin ücretsiz bir yazılım için harcanması bile olayı masum hale getirmiyor. Stallman’a göre ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım dağıtılması sosyal bir olgudur ve bunun böyle kalması gerekiyor.

Çözüm olarak ise Ubuntu kurulumunda bunun kullanıcılara bildirilmesi ve izin alınması önerisi sunuldu. Bakalım Canonical şirketi bu duruma karşı nasıl bir politika izleyecek.

Jelly Bean Güncellemesini Alacak HTC Modelleri

Google’ın akıllı mobil cihazlar için geliştirmeye devam ettiği Android işletim sisteminin son versiyonu Jelly Bean güncellemesi akıllı telefonlara uyumlu hale getirilmeye devam ediliyor.

Daha önce birkaç akıllı cihaz Jelly Bean güncellemesini yaparak merakları gidermişti. Geçtiğimiz günlerde ise HTC şirketi bazı modelleri için Jelly Bean güncellemesi yapma hazırlığında.

Gündeme takip edenler bilirler markalar yapacakları geliştirmeler hakkında bazı kısmi bilgileri güvendikleri medya üyelerine önceden sızdırırlar. Bu medya üyelerinden birinin Twitter hesabında Android Jelly Bean güncelleştirmesi alacak olan HTC modellerinin listesi yayınlandı. Yayınlanan listede HTC şirketinin gelişmiş teknolojiye sahip akıllı telefonları yer alıyor. Bu cihaz listesi şu şekilde;

  • HTC One X+
  • HTC One S C2
  • HTC XL
  • HTC One SV
  • HTC One VX
  • HTC J

Verilen bilgiler arasında modellerin ne zaman Jelly Bean güncelleştirmesi alacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiş değil. Tahminlere göre güncelleştirme bulunduğumuz ayın son günlerinde veya 2013 yılının başlangıcı itibariyle güncelleştirme kullanıcılara açık hale gelecek.

 

Windows 8’e Alışma Süreci

Teknoloji her geçen güç gelişirken buna ayak uydurmak için alıştığımız sistemlerin yerine yeni ve alışmakta güçlük çektiğimiz sistemler geliyor. Bunlardan biride yeni çıkan işletim sistemi Windows 8 oluyor.

Microsoft yeni işletim sisteminde gittiği köklü değişiklikler sebebiyle birçok kullanıcının tepkisini üzerine çekmişti. Kullanıcılar işletim sistemini aktif olarak kullanamadığından şikâyetçiydi. Microsoft bu duruma karşılık geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. Yabancı bir teknoloji sitesine açıklamada bulunan Windows 8 proje şefi kullanıcıların yeni bir işletim sistemine geçtiklerinde alışması sürecinin 2 gün ile 2 hafta arasında olabileceğini söyledi. Aynı zamanda Windows 8 sisteminde dokunmatik özelliğinde var olduğunu düşündüğümüzde bu süreç 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Proje şefine göre en geç 6 haftalık bir kullanım sonrasında bu alışma sürecinin aşıldığı ve işletim sisteminin aktif olarak kullanılabildiği söyleniyor.

Firma tarafından yapılan bu açıklamalara karşı uzman kişilerden farklı görüşlerin gelmesi de gecikmedi. Uzmanlar, Windows 8 işletim sisteminin kullanım sırasında karışıklığa sebep olduğu görüşündeler. Sistem kullanıcıları alışma sürecini iki hafta gibi bir sürede atlatabilir ancak tam olarak sistemi her şeyiyle kullanmak için bu sürecin çok daha uzun olabileceği görüşündeler. Uzmanlar, kullanıcıların şuan için Windows 7 sisteminde ulaştıkları kullanıma Windows 8’de ulaşamayacağı görüşündeler.

 

Meego Tabanlı Yeni İşletim Sistemi, SailFish

Uzun süredir rafa kaldırılan bir projenin devamı olan mobil tabanlı işletim sistemi SailFish halka tanıtıldı. Uzun süre önce Nokia ve Intel işbirliğiyle geliştirilmeye başlanan mobil tabanlı işletim sistemi, Nokia’nın Microsoft ile ve Intel’in de Samsung ile anlaşması üzerine rafa kaldırılmıştı.

Bir süre sonra Nokia’ dan ayrılan ekip işletim sistemi projesinin devam etmesi gerektiğini düşündü ve kolları sıvadı. Jolla adında bir girişim ile çalışmalara başlayan ekip kısa sürede iyi işler çıkardı ve Ekim ayında SailFish adında bir mobil tabanlı bir işletim sistemini duyurdu. SailFish hızlı arayüz sistemi  ve android ile uyumlu bir şekilde çalışması ile oldukça dikkat çekti.

SailFish işletim sistemi diğer işletim sistemlerinden ayrılıyor. Oldukça esnek ve açık kaynak bir yapıya sahip olan SailFish, akıllı telefonlar haricinde tablet ve akıllı televizyonlarda da kullanılabilecek.

 

Microsoft’ un Logo Değişikliği

Microsoft, 25 yıllık logosunu ve kullandığı fontu değiştirerek yepyeni bir görünüm kazandı. 

Bilgisayar sektöründe özellikle işletim sistemi alanında Windows serisi ile bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Microsoft, 1987 yılından beri kullandığı logosunu değiştirdi.

Microsoft’un bold ve hafif italik yazı fontunu ve logosunu değiştirmesi herkesi şaşırttı. Kullanıcıların 25 yılın ardından bu logoya alışması biraz zaman alabilir. Siyah olan “Microsoft” yazısı artık gri ve düz bir font kullanılmış. Ayrıca renkli ve dalgalı karelerden oluşan logosu ise artık dalgalı değil. Düz karelerden ve gri düz bir fonttan oluşan bu logo aslında daha sade ve estetik durmakta. Ancak çoğu kullanıcı hala alışamayacağını dile getirmekte.

Microsoft’un logo değişikliği ile ilgili hazırlamış olduğu tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

Windows’ un Hızına Yetişilmiyor

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin üreticisi Windows’ un hızına gerçekten yetişmek mümkün değil. Bizler daha Windows 8’ in hazırlıklarını yaparken gelen haberle Windows Blue’ nun haberini alıyoruz.

Peki nedir bu Windows Blue? Windows Blue, Windows 8’ den sonra çıkacak olan işletim sistemidir. Windows Blue’ nun ne zaman çıkacağı tam olarak bilinmemekle beraber önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor.

Bu işletim sisteminin ne gibi özellikler içerdiğiniz bizlerde bilmiyoruz. Bazı tahminler yapılıyor ancak bu tahminlerin doğruluk oranı tartışılır. Konu hakkında ulaşabildiğim tek bilgi Windows Blue’ nun Windows 9 olmadığı. Yani Windows’ un dokuzuncu sürümü başka bir isimle gelecek. Bu sadece Windows 8 üzerine gelecek olan bir güncelleme. Ancak farklı bir isimle gelecek olan bir güncelleme olması bile herkesi heyecanlandırmaya yetti. Windows Blue hakkında en çok merak edilen şey özellikleri olsa gerek. Ancak güncellemenin özellikleri hakkında resmi bir açıklama beklemek en sağlıklısı olacaktır.

 

Windows’ u Güncellemenin Yararları

Bir çok bilgisayar kullanıcısı işletim sistemi güncelleştirmelerini kapatıyor. Özellikle kişisel bilgisayar kullanıcılarının bu işlemi yapması dikkatlerden kaçmıyor.

Bu güncellemeleri kapatmanın en temel nedeni şüphesiz ki bilgisayarı kapatırken ve açarken yapılan bekleyiştir. Bu bekleyişten sıkılan kullanıcılar bilgisayar açıldıktan hemen sonra buna bir çözüm araştırıyor ve karşılarına çıkacak en iyi çözüm güncellemeleri kapatmak oluyor. Tabi bunun bir diğer nedeni ise illegal işletim sistemi kullanmak. Ülkemizde yoğunlukta olan kırılmış işletim sistemi kullanıcıları bilgisayarlarının korsan olarak yakalanmaması için güncellemeleri kapatıyor.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kapatılan güncelleştirmeler bazen bize çok fazla zarar verebilir. Bildiğiniz gibi bilgisayar kullanıcılarının korktukları en temel şey virüslerdir. Virüsler ise bilgisayarınızda bulunan açıkları kullanarak size zarar vermeyi amaçlar. İşte işletim sistemi güncelleştirmeleri ile bu açıklar kapatılır ve bilgilerinizin güven altına alınması sağlanır.

İşletim sistemi güncellemeleri sadece güvenlik açısından önem teşkil etmemekte. Güncel bir işletim sistemine sahip olan bilgisayar her açıdan sağlıklı çalışmaktadır. Güncelleştirmeler ile bilgisayarınızda gereksiz olarak bulunan ve bilgisayarınızı kasan bazı yazılımlarında kaldırıldığını biliyoruz.

Bu nedenlerden dolayı işletim sistemini güncel tutmanız sizin yararınıza olacaktır.