Kategori arşivi: İnternet

Twitter ve Instagram Arasındaki Gerginlik

İnternet ortamında en çok kullanılan platformların başında sosyal medya siteleri geliyor. Gün geçtikçe çoğalan sosyal medya platformları ise bu durumda kızışan rekabetten kârlı çıkmaya çalışıyor.

Son zamanlarda benim en çok dikkat ettiğim olay Instagram ve Twitter arasında gerçekleşen gerginlik. Tabi buna Facebook ve Twitter arasındaki gerginlikte diyebiliriz. Zaten olaylar tamda burada başlıyor. J Facebook şirketi büyük bir hamle yaparak mobil internette bir fenomen olan Instagram uygulamasını satın alıyor. Yalnız Instagram satın alındıktan sonra yapılan değişiklikler kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Özellikle Instagram uygulamasının mobilden çıkması ve aynı zamanda webe geçmesi üzerine çoğu kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanmayı bıraktılar.

Bir süre sonra Twitter bir hamle yaparak kullanıcılar tarafından tercih edilen 3. parti yazılımlara kısıtlama getirdi. Instagram bu durumdan çoğu uygulama kadar zarar görmedi ancak yine de rahatsızlığını dile getirmekten çekinmedi.

Twitter’ın kısıtlamasının hemen ardından Instagram’dan da bir kısıtlamanın gelmesi fazla uzun sürmedi. Yapılan kısıtlamaya göre Instagram uygulamasına yüklenen fotoğraflar artık Twitter’da görüntülenemeyecekti. Fotoğraflara ulaşmak için bağlantıya tıklayıp Instagram’a yönlendiriliyoruz. Instagram bu kısıtlamasının amacının kullanıcı kitlesinin kendisine yönlendirmek olduğunu açıkladı. Amaç olarak haklı olan Instagram yine kullanıcılarının yüzünü güldüremedi.

Instagram’ın bu açıklamasından hemen ardından Twitter hızlı bir hamle gerçekleştirerek sadece bir gün içerisinde Photo Fitler hakkında duyuruda bulundu. Photo Filters uygulaması tamamen Instagram’ı manipüle etmekti. Ancak bunun dezavantajları oldu. En basitinden Twitter hiç bilmediği bir piyasaya çok hızlı bir şekilde giriş yapmak zorunda kaldı.

İnternet aleminde bu tür rekabet ortamları kullanıcılarının işine yarar ancak Twitter ve Instagram arasında gerçekleşen bu agresiflik kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Bakalım bu rekabet ortamı daha nelere sebep olacak?

 

Instagram Sessizliği Bozdu

Akıllı telefonlar çapında oldukça popüler olan Instagram uygulaması, Facebook tarafından satın alındıktan sonra oldukça geliştirildi.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir süre sessizliğini koruyan Instagram geçtiğimiz günlerde web profilleri yeniliğini getirerek sessizliği bozmuştu. Bu yeniliğin hemen ardından rozet uygulamasını geliştirip kullanıcıya sunan Instagram gelişmeye devam ettiğini herkese göstermiş oldu.

Instagram da “Badges” adı verilen rozet sistemi daha çok site dışında kullanım için geliştirildi. Yani Twitter üzerinde bildiğimiz ve özellikle bloglarda gördüğümüz “Follow Me” butonlarıyla aynı sistem diyebiliriz. Instagram’ın çıkardığı bu özelliğin yine blog yazarları tarafından sevilerek kullanılacağını tahmin ediyorum.

Instagram üzerinden kendi rozetinizi oluşturmak ise oldukça basit. Profilinizin üzerine gelip “Badgets” sayfasına ulaşmanız ve istediğiniz gibi bir rozet hazırlamanız o kadarda zor olmayacaktır.

Facebook Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Dünyanın en popüler sosyal ağı olarak bilinen ve 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, güvenlik önlemlerini arttırma yolunda adımlar atmaya başladı. Kullanıcıların güvenlik yönünden içini rahatlatmak için güvenlik bazında yapılan çalışmaların etkileri önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

Kötü amaç bulunduran bağlantı ve sayfalara önlem olarak atılacak adımlar herkes tarafından merakla beklenmekte. Daha önce bilindiği gibi Facebook dünyaca bilinen ve güvenlik konusunda işin üstadı olan bazı firmalar ile çalışmalar yapıyordu. Son açıklamalara göre ise şirketin 7 güvenlik deviyle daha işbirliğine vardığı söyleniyor. Facebook şirketinin  Microsoft, TrendMicro, Norton, Sofos ve McAfee gibi güvenlik konusunda tanınmış şirketler ile anlaşması bulunuyordu. Son gelişmelere göreyse AVG, Avira, Avast, Total Defense, Kaspersky, Panda ve Webroot güvenlik firmalarıyla da anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Facebook güvenlik programlarını, “AV Marketplace” adlı bir portal üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bu portal üzerinden indireceğiniz yazılımlarda 6 aylık deneme sürümü sunan firmalar ve süre kısıtlaması bulunmadan tamamen ücretsiz olarak sunulan programları da indirmeniz mümkün kılınıyor.

AV Marketplace üzerinden indirilebilir yazılımlar dışında Facebook sayfaları içerisinde bulunan kötü amaçlı bağlantılarında unutulmadığını belirtmek gerekiyor. Bilindiği üzere kullanıcıların bilgilerine ulaşmak için kullanıcılara gönderilen kötü amaçlı bağlantılar büyük sıkıntı içeriyordu. Bu şekilde kötü amaçlı bir bağlantı ile karşılaşıldığında Facebook tarafından bağlantının güvenlik açısından tehdit içerdiği belirtiliyor. Ancak bağlantıya ulaşmak veya bağlantıyı kapatmak kullanıcının insiyatifine bırakılıyor.

Yahoo’ dan Tüm Personele iPhone

Google’ dan Yahoo şirketine CEO olarak alınan Marissa Mayer tüm personeline iPhone hediye etmeyi planlıyor.

Google gibi bir şirkette çalışmış olan ve şuanda da Yahoo şirketinin CEO’ su Marissa Mayer geçtiğimiz günlerde Yahoo yönetim toplantısında ilginç bir öneriyi masaya yatırdı. Gençliği ve güzelliği ile dikkatleri üzerinde toplayan Marissa Mayer’ in önerisi gibi bir öneriyi büyük çaplı şirketlerin hiçbiri yapmadı.

Yahoo’ nun güzel CEO’ su Marissa Mayer toplantıda tüm personeline iPhone hediye etmek istediğini belirtti. Bu hediyenin personel üzerinde olumlu olacağını belirten Marissa Mayer, bu şekilde personelden çok daha iyi verim alınabileceğini belirtiyor.

Marissa Mayer personele iPhone veya Android işletim sistemine sahip bir telefon arasında seçim şansı tanınacağını ve personelin istediği herhangi bir telefonu seçebileceğini belirtiyor. Yahoo çalışanları ise bu projenin yönetim kurulu tarafından onaylanmasını bekliyor. Zira pahalı bir akıllı telefon hediye edilmesi herkesin hoşuna giden bir durum olacaktır. Bu yüzden Yahoo personeli de Marissa Mayer ile aynı fikirde olduklarını belirtiyor.

 

Facebook Artık Resimleri Silecek

Sosyal medya platformları arasında ilk sırada gelen Facebook sitesinin geçtiğimiz aylarda fotoğraflarımızı ve resimlerimizi biz silsek bile sunucularında barındırdığı iddiası ortaya atılmıştı. Bu durum Facebook kullanıcılarını gerçekten çok rahatsız etmişti. Kendi fotoğraf ve resimlerini birileri neden depolamak istesin ki? Bu sorunun cevabı Facebook beklendi ancak bir cevap maalesef alınamadı.

Facebook sosyal ağ olarak tanındığı ilk günden itibaren fotoğrafları sunucusunda barındırıyordu. İlk başlarda kullanıcı fotoğrafı silme komutunu verdiğinde profilinde görünmüyordu ancak fotoğrafın URL adresini gidilerek fotoğrafa ulaşılabiliyordu. Sonrasında ise fotoğraf veya resimin URL adresinden de ulaşım kısıtlandı ancak depolama devam etti.

Bu depolama işlemi bu zamana kadar devam etti ancak bu işlem Facebook gibi büyük bir şirket için bile ağır bir yüktü. Zira bu fotoğraf ve resimlerin kapladığı yeri düşünürsek binlerce sunucunun bu dosyalar için kullanıldığı ve bu sunucuların soğutma ve barındırma gibi unsurları düşünüldüğünde bir sürü gereksiz harcama ortaya çıkıyor.

Bu ağır yükün altından kurtulmak için Facebook artık silinen fotoğraf ve resimleri depolama işinde geri adım atacak gibi görünüyor. Zaten kullanıcılarının da pek hoşuna gitmeyen bir durumu devam ettirmesi pek güzel bir durum değildi. Sırf bu yüzden bile Facebook binlerce üye kaybetti diyebiliriz. Konuyla ilgili ilerleyen dönemlerde gelişmeleri takip edeceğiz.

 

Facebook Facedeals

Facebook gelişen internet mecrasında ayakta durmak için sürekli olarak yenilikler yapmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden son olarak haber aldığımız proje Facedeals oluyor. Peki nedir bu Facedeals?

Facedeals bir nevi fırsat sitesi olacak ancak bu fırsat sitesi diğerlerinden bayağı ayrı gibi görünüyor. Facedeals kameraları yüz tanıma sistemi sayesinde kişileri tanıyabilecek ve gezdikleri mağazalara göre fırsatlar önerebilecek.

Mark Zuckerberg, bu sistemi bir süre önce satın aldığı face.com sayesinde yapağı söyleniyor. Face.com üzerinde hali hazırda kayıtlı olan bir çok kişi mevcut. Yakın zamanda bu kişiler için bir beta süreci başlatılabilir. Şu haliyle bile gayet ilginç olan proje bakalım hayata geçirilebilecek mi?

 

Gmail Hangout Özelliği

Google gün geçtikçe servislerini geliştirmekte ve yeniliklerine yenilikler katmakta. Son olarak Gmail servisi üzerinde yapılan yenilik Hangout bayağı dikkat çekiyor.

Google Gmail ile artık sadece maillerinizi kontrol etmeyeceksiniz. Gmail servisine eklenen yeni özellik Hangout ile arkadaşlarınız ile canlı sohbet etme imkanı bulunuyor. Zaten önceden de bulunan canlı videolu sohbet ancak iki kişi arasında gerçekleşebiliyordu. Fakat Hangout ile bir nevi konferans görüşmesi tarzında toplu görüşme sağlanabiliyor. Ayrıca Hangout özelliği ile Gmail’ in Google+ ilede bağlantı kurulduğu görülüyor.

Gmail Hangout özelliği hakkında hazırlanmış olan tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Chrome For iOS Yayında

İnternet devi Google’ ın gelişmiş tarayıcısı Chrome’ un iOS versiyonu yayınlandı. Geçenlerde Nexus 7 tablet bilgisayarda Android 4.1 Jelly Bean işletim sisteminde tanıtlan Chrome for iOS şimdiden kullanıcıların ilgisini çekmeye başlamış bile.

Uygulamayı ilk açtığımızda bilgisayar versiyonunda olduğu gibi hesap giriş ekranı bizi karşılıyor. Google hesabınız ile giriş yaparak Chrome’ u daha işlevsel kullanabiliyorsunuz.

Hesap giriş ekranını geçtikten sonra iOS uygulamamız bize tanıtım turuna katılmak isteyip istemediğimizi soruyor. Eğer bu tarz tarayıcı uygulamalarına alışkın değilseniz bu tura katılmanızı öneriyoruz.  Tur kapsamında ise uygulamayı tanıtan ve neyin nerede olduğunu gösteren birkaç tanıtım fotoğrafı yer alıyor.

Tanıtım turu aşamasını geçtiğimizde ise uygulamamızın asıl ekranına ulaşıyoruz. Bu ekranda öncelikli olarak arama konusuna değinmek istiyorum. Ekranın üst kısmında bulunan arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazıp arama yapabiliyorsunuz. Burada bir şey dikkatimizi çekiyor. Arama çubuğu seçiliyken sağ tarafta mikrofon logosu bizlere gülümsüyor. Google’ ın uzun süredir üzerinde çalıştığı sesli arama özelliği Chrome for iOS versiyonunda kullanılmış. Yapacağınız birkaç deneme ile bu özelliğin gayet işlevsel halde çalıştığını görebilirsiniz.

Chrome tarayıcısının en beğenilen özelliği kuşkusuz ki hızlı ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Chrome for iOS versiyonunda ise bu özellik korunmuş. Sayfalar arasında gezinirken bu hızı rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Sayfa öğeleri yüklenirken bizi mavi bir bar karşılıyor ve sayfa yüklendikçe bu barımız ekranın sağına doğru yol alıyor.

Tarayıcı uygulamamız Chrome for iOS da sağ üst kısımdan sekmelere ve başka seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Bu seçenekleri görmek istediğinizde ekranda bir küçülme meydana geliyor ve işlev harici alan siyah bir fona bürünüyor. Bu ekranda yeni sekmeler açabiliyorsunuz. Bir diğer hoşuma giden özelliği ise gizli seçme seçeneği. Evet, Chrome for iOS uygulamasında geride iz bırakmamak için gizli sekme açabiliyorsunuz.  Tabi sekmelere her ulaşmak istediğinizde bu ekrana ulaşmak zorunda değilsiniz. Cihazın pozisyonunu değiştirdiğinizde, örneğin dik tuttuğunuzda tarayıcınızda açık olan sekmelerin alt alta sıralandığını göreceksiniz. Eğer bu pozisyon ve görüntüyü sevmediyseniz cihazınızı yan yatırarak sekmeleri yan yana sıralayabilirsiniz. Eğer bu özellikte hoşunuza gitmediyse ve siz daha pratik ve sekmeler arası gezinti istiyorsanız Chrome sizi de düşününmüş diyeyim. Bir diğer sekmeye geçmek için sadece parmağınızı ekranda sürüklemeniz yeterli. Uygulamada tüm sekmeleri kapattığınızda ise fonda Chrome logosu bulunan gri bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Genel olarak incelendiğinde Chrome for iOS beklentileri karşılamış ve başarılı bir uygulama olmuş diyoruz. PC’ de olduğu gibi iOS ortamında da hızı ve esnekliği ile bir numara olacağa benziyor.

Google Play Değişiklikleri

 

Google’ ın Android’ i satın aldıktan sonra geliştirdiği ve yayına başladığı Google Play’ de hem geliştiricilerin hemde kullanıcıların hoşuna gidecek değişiklikler yapıldı.

Google, Android Devoloper Console yani geliştiriciler için bulundurduğu konsolunda bazı değişikliklere gidiyor. Bu değişiklikler özellikle geliştiricilerin işine yarayacak olsa da kullanıcıların da işine yarayacak gibi görünüyor. Bu değişikliklerin başında uygulamaya yapılan yorumlara ve değerlendirmelere uygulama geliştiricilerinin cevap verme yetkisi geliyor. Bu sayede geliştiriciler yorumların yanında sorulan sorulara ve önerilere cevap verebiliyor.

Geçen hafta Google yetkilileri tarafından bildirilen bu haber geliştiricilerin hoşuna gitmiş görünüyor. Özellikle kullanıcıların sorularına cevap verebilecek olmaları kullanıcıların da hoşuna gidecektir. Ayrıca geliştiricilerin yaptıkları yorumlar kullanıcılara mail yoluyla da iletilebiliyor.

Google Play Store’ a yeni eklenen bu özellik şimdilik sadece “Top Devoloper” statüsünde bulunan geliştiricilerde uygulanacak. Eğer bu aşamada uygulamadan istenilen verim alınırsa ve test aşamasını geçerse tüm geliştiriciler için açık hale gelecektir.

Facebook Yorum Güncellemesi

Facebook sıklıkla yaptığı güncellemeler ve iyileştirmeler ile gündemde kalmayı başarıyor. Herkes artık yapılacak bir şey kalmadı dediğinde bile ufak değişiklikler ile sosyal ağın kullanımı daha da kolaylaştırılıyor.

Facebook yaptığı son güncellemede ise yorumlara el atmış. Eskiden attığınız yorumu değiştirmek mümkün olmuyordu. Daha sonra yeni yazılan yorumlar, yanlışlık fark edildiğinde yani hemen yazdıktan sonra değiştirilebiliyordu. Yorumunuzu yanlış yazdığınızı fark ettiğinizde değiştirmek isterseniz ve üzerinden dakikalar geçmişse bu yapılamıyordu. Yorumunuzu silip yanlışı düzelttikten sonra tekrar göndermek zorunda kalıyordunuz. Ancak yapılan son güncelleme ile bunun önüne geçiliyor.

Güncelleştirmeden önce yorumunuzun sol üst köşesinde bir çarpı işareti bulunuyordu. Yorumunuzu yazdıktan hemen sonra bu çarpı butonuna tıkladığınız değiştirebiliyordunuz. Bunun haricinde bu buton sadece yorumu silmeye yarıyordu. Güncelleştirme ile beraber bu çarpı butonunun yerini kalem butonu aldı. Bu kalem butonuna tıkladığınızda karşınıza “Düzenle” ve “Sil” seçenekleri çıkıyor. Bu sayede yorumunuzda ki yanlışlıkları silip tekrar yazmak yerine “Düzenle” seçeneği ile düzeltebiliyorsunuz.