Kategori arşivi: Güncel

Instagram Sessizliği Bozdu

Akıllı telefonlar çapında oldukça popüler olan Instagram uygulaması, Facebook tarafından satın alındıktan sonra oldukça geliştirildi.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir süre sessizliğini koruyan Instagram geçtiğimiz günlerde web profilleri yeniliğini getirerek sessizliği bozmuştu. Bu yeniliğin hemen ardından rozet uygulamasını geliştirip kullanıcıya sunan Instagram gelişmeye devam ettiğini herkese göstermiş oldu.

Instagram da “Badges” adı verilen rozet sistemi daha çok site dışında kullanım için geliştirildi. Yani Twitter üzerinde bildiğimiz ve özellikle bloglarda gördüğümüz “Follow Me” butonlarıyla aynı sistem diyebiliriz. Instagram’ın çıkardığı bu özelliğin yine blog yazarları tarafından sevilerek kullanılacağını tahmin ediyorum.

Instagram üzerinden kendi rozetinizi oluşturmak ise oldukça basit. Profilinizin üzerine gelip “Badgets” sayfasına ulaşmanız ve istediğiniz gibi bir rozet hazırlamanız o kadarda zor olmayacaktır.

Skype Artık Android Tablette

Microsoft, son olarak Windows Live Messenger sistemini kaldıracağını ve kullanıcıların Skype üzerinden iletişim kurmaya yönlendirileceğini duyurmuştu. Bu haberin hemen ardından Skype 3.0 sürümünün Adroid versiyonu piyasaya adım attı.

Windows Live Messenger sisteminin kaldırılması üzerine, anlık mesajlaşma ve sesli-görüntülü konuşma alanında lider konumda olan Skype artık Android tabletlerde de kullanılabilecek.

En çok satan Android tabletler için özel olarak tasarımları bulunan Skype’a Microsoft hesabı ile de giriş yapılabilecek. Aynı zamanda yeni sürümde SILK adı verilen bir sistem ile sesin çok daha kaliteli bir şekilde alınması ve karşıya iletilmesi sağlanmış.

Skype 3.0 Android versiyonu için hazırlanmış olan tanıtım videosunu izlemek için bu bağlantıya gidebilirsiniz.

Çocuklar Hediye Olarak Apple İstiyor

Yapılan bir araştırmaya göre 6-12 yaş arası çocuklar hediye olarak Apple ürünleri istiyor.

Nielsen isimli bir araştırma grubunun yaptığı araştırmada çocukların tatil arasında istedikleri hediyeler listesinde ilk 5 sırayı Apple kapmış durumda. Listenin birinci sırasında iPad yer alıyor. Listede ilk 5 sırada Apple olmayan tek ürün Nintendo Wii U oluyor. Listede Apple ürünlerinden sonra ise Kinect xBox 360’ın yer aldığını görüyoruz.

Bu araştırma sonraki 10 yıl için firmalara fikirler versede durumun aynı kalacağı konusunda tereddütlerim var. Zira Apple firması böyle giderse ilerleyen yıllarda bu kadar popüler olamayabilir.

Mahkeme, Apple’a Yüklenmeye Devam Ediyor

Apple ile sürekli olarak patent davaları yaşayan Samsung firması lehine bir karar alındı. ABD’ de bulunan bir mahkeme Apple ve HTC’ nin son günlerde duyurduğu anlaşmanın detaylarını Samsung firmasına bildirmesi kararını aldı.

Samsung firması geçtiğimiz aylarda Apple ile girdiği patent davası sonucunda 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Samsung firması, Apple ve HTC arasında imzalanan ve iki firma arasındaki tüm patent anlaşmazlıklarına son veren anlaşmanın detaylarının kendisine iletilmesini istedi. Bu anlaşmada geçen maddelerden bir kısmının Samsung firmasını da ilgilendirdiğini idda etmişti.

Apple firması HTC ile imzaladığı anlaşma sonrasında aralarında uzun süredir devam eden patent davalarına son verdi. Bu şekilde 10 civarı ülkede sürdürdüğü patent davalarından kurtulma şansı yakalayan Apple firması bu şekilde Samsung firması ile olan davalarına çok daha fazla yoğunlaşabilecek.

 

Apple ve Samsung Çekişmesi Yasal Olarak Devam Ediyor

 Teknoloji piyasasında sürekli olarak rekabet içerisinde bulunan Apple ve Samsung arasındaki çekişme yasal olarak da devam ediyor.

Yüksek mahkeme tarafından son olarak verilen kararda Apple’ın web sitesinde yayınladığı özür metnini düzeltmesi hükmünü vermişti. Son verilen hüküm ise Samsung’un mahkeme masraflarının karşılanması yönünde verildi.

İngiltere’ de devam eden bu yasal süreç Samsung Galaxy Tab’ın iPad’den kopya çektiği iddası ile başlamıştı. Mahkeme bu davaya red kararı vermiş ve davayı Samsung kazanmıştı. Bunun üzerine mahkeme Apple’ın konuyla ilgili bir özür metnini resmi web sitesinde yayınlamasını istemiş ancak Apple’ın yayınladığı özür metni mahkemenin pek hoşuna gitmemişti. Zira bu metin özür dilemekten çok karşı firmayı iğneleyeci içerikten oluşuyordu. Mahkemenin bu durumu düzeltmesini istemesinden sonra yeni karar olarak Apple’ın Samsung firmasının mahkeme masraflarını karşılamasını da istedi.

İngiltere de bulunan yüksek mahkemenin bu konuda hiç tolerans göstermeyeceği anlaşılmış oldu. Apple bu konuda ısrarcı davranırsa çok daha fazla zarar görebilir diye düşünüyorum.

Microsoft, Surface Sebebiyle Davalık Oldu

Teknoloji devi Microsoft, yeni çıkardığı tablet bilgisayarı Surface yüzünden davalık oldu. Davanın sebebi ise yeterli bilgi verilmeyen ürün reklamı yapmak.

ABD’ de yaşayan bir müşteri Surface tableti satın aldıktan sonra reklamda 32 GB olarak yer alan dahili hafızanın aslında 16 GB olduğunu farketti. Bunun üzerine Microsoft’u müşteriyi yanıltıcı reklam yayınlama suçundan davaya sürükledi.

Microsoft’ un tablet bilgisayar piyasasında büyük iddaları bulunan ürünü Surface’in aslında kullanılabilir 32 GB dahili hafızası olmadığı ortaya çıktı. Müşterinin bu durumu mahkemeye taşıması ile birlikte haber medyada büyük yankı uyandırdı. Çünkü gerçektende 32 GB olan ürünün 16 GB, 64 GB olan ürünün ise kullanıbilir hafızasının 46 GB olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sebebi ise Surface tabletin satış yapılırken ofis programları gibi standart Windows programlarının yüklü olarak gelmesi. Bu programların kapladığı yer sayesinde reklamlarda belirtilen alanın tamamı kullanılamıyor.

ABD medyasında büyük ses getiren bu olayın sonuca bağlanması merakla bekleniyor. Mahkeme kararlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz bilinmiyor.

Windows Phone 8 Geliyor

Android ve ios işletim sistemlerinden sonra piyasaya katılacak olan Windows Phone 8 merakla bekleniyor. Akıllı telefon kullanıcıları tarafından merakla beklene bu işletim sistemin piyasaya adım atmasına çok az bir zaman kaldı.

Microsoft firması giriştiği mobil işletim sistemi işinde akıllı telefon firmalarından da kayda değer bir destek alıyor. İşletim sistemini Samsung, Nokia ve HTC firmaları ilk olarak telefonlarında kullanmaya başlayacaklar. Şimdilik HTC 8X ve Nokia Lumia modellerinin Windows Phone 8 kullanacağı biliniyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi özellikle Nokia firması için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Son zamanlarda akıllı telefonlarında piyasaya çıkması ile pazar payı küçülen ve ekonomik sıkıntılar yaşayan Nokia’ nın Windows Phone 8 işletim sistemi ile eski performansını yakalaması planlanıyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi kullanan cihazların ön siparişlerinin 21 Ekim’ de bazı ülkelerde ön siparişe başlanacağı tahmin ediliyor.

Facebook Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Dünyanın en popüler sosyal ağı olarak bilinen ve 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, güvenlik önlemlerini arttırma yolunda adımlar atmaya başladı. Kullanıcıların güvenlik yönünden içini rahatlatmak için güvenlik bazında yapılan çalışmaların etkileri önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

Kötü amaç bulunduran bağlantı ve sayfalara önlem olarak atılacak adımlar herkes tarafından merakla beklenmekte. Daha önce bilindiği gibi Facebook dünyaca bilinen ve güvenlik konusunda işin üstadı olan bazı firmalar ile çalışmalar yapıyordu. Son açıklamalara göre ise şirketin 7 güvenlik deviyle daha işbirliğine vardığı söyleniyor. Facebook şirketinin  Microsoft, TrendMicro, Norton, Sofos ve McAfee gibi güvenlik konusunda tanınmış şirketler ile anlaşması bulunuyordu. Son gelişmelere göreyse AVG, Avira, Avast, Total Defense, Kaspersky, Panda ve Webroot güvenlik firmalarıyla da anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Facebook güvenlik programlarını, “AV Marketplace” adlı bir portal üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bu portal üzerinden indireceğiniz yazılımlarda 6 aylık deneme sürümü sunan firmalar ve süre kısıtlaması bulunmadan tamamen ücretsiz olarak sunulan programları da indirmeniz mümkün kılınıyor.

AV Marketplace üzerinden indirilebilir yazılımlar dışında Facebook sayfaları içerisinde bulunan kötü amaçlı bağlantılarında unutulmadığını belirtmek gerekiyor. Bilindiği üzere kullanıcıların bilgilerine ulaşmak için kullanıcılara gönderilen kötü amaçlı bağlantılar büyük sıkıntı içeriyordu. Bu şekilde kötü amaçlı bir bağlantı ile karşılaşıldığında Facebook tarafından bağlantının güvenlik açısından tehdit içerdiği belirtiliyor. Ancak bağlantıya ulaşmak veya bağlantıyı kapatmak kullanıcının insiyatifine bırakılıyor.

Google Etkinlik Haberini Duyurdu: Yeni Nexus Geliyor

Ekim ayı teknoloji konusunda oldukça verimli geçiyor. Ekim ayında bir çok akıllı telefonun tanıtımı zaten yapıldı. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde iPad Mini, Windows 8 ve Windows Phone 8 işletim sistemlerinin tanıtılacağı söylendi. Tabi bu yarışa Google katılmazsa olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Google’ da yeni bir etkinliği duyurdu.

Etkinlik hakkında henüz tam olarak bir bilgi verildiği söylenemez. Ancak büyük ihtimalle LG tarafından üretilen Nexus cihazın tanıtılması bekleniyor. Bazı söylentilere göre ise bu etkinlikte LG’ nin yanında Sony firması da yeni Nexus telefonunu tanıtacak.

Tanıtılması beklenen LG Nexus telefonun Optimus G ile büyük benzerlikler taşıyacağı bekleniyor. Ancak tasarım ve yazılım açısından bazı farklılıkların olacağı söylentiler arasında.

 LG’ nin yeni telefonu çok büyük ihtimalle bu etkinlikte tanıtılacak. Ancak Sony’ nin çıkarmayı planladığı Nexus telefonun bu etkinlikte tanıtılacak olması sadece bir söylenti.

Yeni Alınan Bilgisayarlarda Bile Virüs Olabilir

Yapılan araştırmalara göre yeni alınan bilgisayarlarda bile virüs tespit edildi. Bu araştırmanın doğrulanması artık kötü amaçlı kişilerin firma işlerine bile karışmayı başardığını göstermektedir.

Yeni bir bilgisayar alındığında içinde bir kaç reklam amaçlı yazılımın bulunduğunu görmüşsünüzdür. İşte kötü amaçlı programcılar bu yazılımlar aracılığıyla kişilerin bilgilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Araştırma sonucuna göre satılan her 100 bilgisayarın 20 tanesinde bu şekilde virüslerin tespit edildiği görülmüş.

Bu araştırmaya karşılık firmaların henüz bir açıklaması mevcut değil. Ancak ilerleyen günlerde bazı firmaların konuyla ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor. Araştırma sonucunda herhangi bir şirkete böyle bir suçlama yöneltilmediğini de söylemekte fayda var. Ancak müşteri memnuniyeti açısından böyle bir açıklamanın bekleniyor.