Kategori arşivi: Fotoğraf

Sony HDR-PJ30VE Full HD Video Kamera Ürün İnceleme

Hayatımızın bütün ilklerini kameraya kaydetmek isteriz. Diploma törenimiz, doğum günlerimiz, düğünümüz, evlilik yıldönümümüz, bebeğimizin doğumu; kısacası hayatımızda tekrarı olmayacak en mutlu anlarımızı kaydedebilmek çok değerlidir. Bu görüntüleri yıllar sonra izlediğinizde biraz güler ve bir parça da hüzünlenirsiniz. En güzel anlarımızı en güzel şekilde görüntüleyebileceğimiz bir kameradan bahsetmek istiyorum size. Sony HDR-PJ30VE Full HD Video Kamera Ürün İnceleme yazısına devam et

Canon PowerShot A810 Dijital Fotoğraf Makinesi

Makara film ile kullandığımız makineleri hatırlar mısınız? 36 Poz film ile çok kısıtlı sayıda fotoğraf çekebilirdik. O zamanlar fotoğrafa olan büyük aşkıma rağmen bir gün aynı makine ile yüzlerce fotoğraf çekebileceğim; sonra da onları tek tıkla bilgisayara yükleyebileceğim aklımın ucuna bile gelmezdi. Şu anda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Canon PowerShot A810 Dijital Fotoğraf Makinesi yazısına devam et

Fotoğraflardaki İstenmeyen Nesneleri Kaldıran Uygulama

Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar ile birçok şey kolaylıkla yapılabiliyor. tocuhRetouch uygulaması da bize bu kolaylıklardan birini sağlıyor. Bu uygulama sayesinde telefonunuz ile çektiğin bir fotoğrafta istenmeyen nesneleri kolaylıkla fotoğraftan kaldırabiliyorsunuz.

touchRetouch ile Nesneler Fotoğraftan Nasıl Kaldırılır?

Uygulama hem Android hemde iOS cihazlar çalıştırılabiliyor. Uygulamanın Android versiyonunu indirmek için buraya, iOS versiyonunu indirmek için buraya tıklayınız.

Uygulamayı açtığınızda size ilk karşılayacak sayfada yeni bir fotoğraf çekmenizi veya telefonunuzdan bir fotoğraf seçmenizi isteyecektir. Ayrıca bu sayfada uygulamanın kullanımını anlatan videolara da bağlantılar verilmiş.

uygu

Uygulama ile çalışacağınız fotoğrafı bulduktan sonra programın ayarlarına geçebiliriz. İşte uygulamanın can alıcı noktası burada başlıyor. Çünkü fotoğraflardan nesneleri kaldıracağımız bölüm burası. Ekranın alt kısmında uygulamada bulunan araçları görebilirsiniz. Bu araçlardan fırça şeklinde olan ile fotoğraf üzerinde kaldırmak istediğimiz nesneyi seçiyoruz. Bu araç ile seçimimizi yaptıktan sonra nesne kırmızı bir şekilde işaretlenecektir. Daha sonra işimize yaracak olan araç ise silgi şeklinde olan araçtır. Sakın yanlış anlamayın silgi aracı nesneleri silmenize değil düzeltmeler yapmanız içindir. Fırça ile seçtiğiniz nesnelerde bazen fazlalıklar olabiliyor veya silmek istemediğiniz yerlerde işaretlenebiliyor. İşte buraları silgi aracıyla düzeltebileceğiz. El şeklinde yer alan aracımız ile ise fotoğraf üzerinde sağ veya sol tarafa doğru gezebilirsiniz.

 

Söylediğimiz araçlar yardımıyla tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra artık fotoğrafımız işlem için hazır demektir. Nesnelerin kaldırılma işlemini başlatmak için üzerinde “Start” yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece ekranda sarı bir bar belirecek ve işlem başlayacak.

Sarı bar dolduktan sonra işlemimiz tamamdır. Disket şeklindeki kaydet butonuna basarak istenmeyen nesnelerin silindiği fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.

Uygulama her ne kadar PhotoShop ve benzeri profesyonel düzenleyici programlar kadar olmasa da yine de tatmin edici sonuçlar veriyor. Eğer fotoğraflarınızda böyle bir ihtiyacınız oluyorsa ki benim sürekli olarak oluyor bu program tam size göre. Bir denemelisiniz.

Nikon D3200 Modeli Resmen Duyuruldu

Nikon firması tarafından pazara sunulmaya hazırlanılan yeni DSLR Fotoğraf Makinesi D3200 modeli bugün sabah yapılan bir bildiri ile duyuruldu.

Pazarda bulunan D3100 modelinin yavaş yavaş eritilmeye başlanması ile ortaya atılan D3200 modeli firma tarafından yapılan bildiri ile kesinlik kazandı. 24,2 MP lik bir fotoğraf çözünürlülüğü ile gelecek olan cihaz kablosuz ağ adaptörü sayesinde de akıllı telefonlar üzerinden kumanda edilebilecek.

3 İnçlik 920.000 Piksele sahip bir LCD ekran ile pazara sunulacak olan üründe CMOS Sensör, Expeed 3 İşlemci ve Saniyede 4 kare seri çekim özellikleri gibi özellikler standart olarak sunulacak.

Full HD Video Kaydı yapmaya imkân sağlayacak olan cihazın siyah ve kırmızı renkte iki farklı gövde yapısı ile pazara sunulması bekleniyor. Bu sayede özellikle bayanların tercihlerinde Kırmızı renk seçeneği ile bir farklılık oluşturulması bekleniyor.

18-55 standart lens takımı ile gelecek olan cihazın ABD satış fiyatı 699 TL olarak belirlenmiş durumda. Cihazın ülkemize Mayıs sonu gibi 2000 – 2200 TL civarındaki bir fiyat etiketi ile girmesi bekleniyor.

Nikon D3200 modelinin birkaç teknik özelliğini sıralayalım dilerseniz.

 • 24.2 Megapiksel Kamera Çözünürlülüğü
 • 23.2×15.4 CMOS sensör
 • Expeed 3 işlemci
 • 12800 seviyesinde maksimum ISO
 • JPEG ve RAW desteği
 • 1.5X fokal çarpan
 • Live View
 • Yüz Tanıma özelliği
 • 3 inç 920 bin piksel LCD ekran
 • Saniyede 4 kare seri çekim hızı
 • 1920×1080 piksel Full HD video kayıt özelliği
 • SD/SDHC/SDXC uyumlu bellek kartı yuvası
 • USB 2.0 bağlantı desteği
 • HDMI çıkışı
 • CIPA standartlarında 540 kare pil ömrü
 • 505 gram ağırlık (sadece gövde)
 • Siyah ve Kırmızı gövde yapısı

 

Nikon D3200 Kablosuz Ağ Adaptörü

Cihaz ile birlikte gelmeye ekstra bir aparat olan WU-1a isimli kablosuz bağlantı aparatı sayesinde birçok işlemi kablosuz ile yapabilmeniz mümkün.

Şu aşamada Android uyumlu olan cihazı kullanmanız durumunda cep telefonunuz üzerinden kablosuz olarak cihazın fotoğraf çekmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde çekilen fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasını da yine kablosuz olarak sağlayabiliyorsunuz.

60 dolarlık bir fiyat etiketi ile satışa sunulan Nokia D3200 Kablosuz Ağ Adaptörü ayrıca çekilen fotoğrafların ağ üzerinden bilgisayarınıza aktarılması işlevini de gösterebiliyor.

Temel olarak Canon D550 – Canon D600 ürünlerinin fiyat seviyesinden pazara sunulacak olan cihazın ülkemizde oldukça fazla rağbet göreceği kesin. Ancak pazara Nokia D3100 ile başlangıç seviyesi DSLR olarak giren Nikon firmasının Nikon D3200 ile bir anda üst seviyelere çıkması kullanıcıların kafasını biraz karıştıracak gibi görünüyor.

Mayıs – Haziran ayı gibi ülkemizde de satışlarına başlanması planlanan cihazın satış rakamlarını oldukça meraklı bir şekilde bekliyor olacağız.

 

 

Kodak Online Galerisini de Satışa Çıkardı

132 yıllık hayatına geçtiğimiz aylarda verdiği iflası ile son veren Kodak firması kendisine yeni alanlarda yaşama şansı tanıyabilmek için elindekileri bir bir satmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda 6,7 Milyar Dolarlık bir borç altında olduğunu belirten firma birçok alanda üretimi durdurmuş ve elindeki patentleri satarak borcu kapatmaya başlamıştı.

Bu satışlardan birisi de Kodak Galeri uygulaması oldu.

Firma 75 Milyon kullanıcısı ve milyarlarca fotoğraf barındıran Online Fotoğraf Galerisini Shutterfly isimli firmaya 23,8 Milyon Dolara satarak borç yükünü biraz azaltmayı başardı.

Firma ayrıca daha önceden sisteme üye olanlara bir bilgilendirme maili göndererek içeride bulunan fotoğrafları bilgisayarlarına indirmeleri ya da Kodak DVD olarak talep etmelerinin mümkün olduğunu belirtti. Bu sayede istemeyen kullanıcılar firmanın yeni sahibi ile çalışmak durumunda kalmayacaklar.

Kodak firması aldığı bu kararlar neticesinde elinde bulunan diğer ürün ve hizmetleri de satarak şu aşamada fotoğraf yazıcıları, yüksek hızlı inkjet baskı makineleri, iş akışı yazılımı ve paketlemeyi kendisine iş olarak edinecek gibi görünüyor.

Kısacası Fotoğrafçılık alanında artık Kodak firması yok. Ürünleri ise son kez satışta ve gelecek yıllarda artık yok olan bir marka olarak halkın aklında bir yer tutmuş olacak.

Olympus’dan Nokia’ya 41 MP Taşı

Fotoğraf makinesi üretimi ve satışı noktasında oldukça önemli firmalardan bir tanesi olan Olympus firması Nokia tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan Nokia 808 modeline yönelik eleştirilerde bulundu.

Nokia firması tarafından ipin ucunun biraz kaçtığı ve üzerinde 41 MP lik bir kamera bulunan Nokia 808 için Olympus firması ” Deli Saçması” tabirini kullandı.

Bir web sayfasına açıklamalarda bulunan Olympus Ulusal Pazarlama Müdürü Mark THACKARA Nokia firmasını ürettiği bu ürün sebebiyle oldukça sert cümleler ile eleştirmekten geri kalmadı.

Özellikle fotoğraf makinesi üreticilerinin Nokia tarafından üretilen bu ürüne tepkileri zaman içerisinde daha bariz bir şekilde ortaya konulacaktır.

Çünkü MP kelimesinin bir anlamda önemini düşüren bu tarz çalışmalar ile aslında hiçbir zaman 41 MP lik bir çözünürlük alınamayacak bir cihaz üzerine, gerekenleri karşılamayan bir lens koyarak bu şekilde bir sonuç alınacağını iddia etmek bir anlamda MP ye olan güveninde sarsılması anlamına gelecektir.

Nokia tarafından tanıtımı yapılan cihaz ile ilgili çok fazla deneme bilgisi olmadığından ve örnek olarak gösterilen fotoğrafların firma tarafından verilenlerle sınırlı olması elbette ki Nokia 808 modelindeki 41 MP lik kameraya daha fazla şüphe ile yaklaşılmasına neden olunuyor.

Ancak şu bir gerçek ki cihaza konulan kameradan alınan kalite yine de orta seviye bir fotoğraf makinesinden alınacak kaliteye kolay kolay erişemeyecektir.