İstihbaratın Gözü İnternette!

İstahbaratcıların işleri gereği bilgi edinmeleri gerekmektedir, son yapılan araştırmalar istihbaratcıların  internete olan ilgilerinin arttığı yönünde.

Alman basınında geçen bilgilere göre alman istihbaratı 2010 yılında 37 milyonun üzerinde e-posta ve veri bağlantısını incelediği yönünde. İincelenen e-posta ve veri bağlantısının 2009 yılına göre 5 kat artış gösterdiği öğrenildi. Bir takım filtreleme sistemi kullanan istihbarat birimleri bomba, atom gibi çeşitli kelimelerin geçtiği verileri incelemeye almaktadır. Alman istihbarat birimleri fitreye takılan 37 milyonun üstündeki içerikten sadece 213’ünü değerlendirmeye almış.

Alman istihbarat birimleri terör alanında 2 bin, silahlanma alanında 13 bin ve kaçakçılıkla ilgili 300 kelimeyi filtre kapsamına almış.

İncelemeye alınan e-posta sayısının bu kadar fazla olmasını yetkliler spam oranın yüksekliğine bağlıyor. İncelemelerin otomatik filtre sistemleri ile yapıldığı somut olarak yapılmadığı ve filtrelenecek kelimelerin telekomikasyon alanındaki istihbaratı kontrol eden ilgili meclisin onayından geçtiği  bildirildi. Ancak tüm bu açıklamalar bazı siyasi partilerin tepki göstermesine ve uygulamanın kaldırılmasını istemelerinin önüne geçemedi.

Her ne kadar Alman basınında dile getirilmiş olsada, günümüzde bir çok ülke istihbaratı çeşitli şekillerde internet kullanıcılarını izlediği tahmin edilmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir