IPv6 ile İnternet Daha Güvenli Olacak

ıpv6 ile internet daha güvenliTürkiye Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alkan’ ın yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz ocak ayında 4 milyar civarında olan İnternet Protokolü 4. sürümü (IPv4) adres sayısının tükendiğini ve protokolün 6. sürümü olan IPv6′ ya geçişin başladığını bildirdi.
Alkan önceki sürüme göre çok daha fazla adres barındıran IPv6 ile adres sorununun ortadan kalktığını söylüyor. Bu sayede her bir bağlantıya ayrı bir IP adresi tanımlanacak.
Sınırlı sayıda olan IPv4 adreslerinin bitreceği konusunda öngörüler ile 1990 yıllarında dünya çapında yeni nesl internet protokolü için çalışmaların başlatıldığı söyleniyor. 1998 yılının başlarında ise başlatılan çalışmanın şekillenmesi ile IPv6′ ya geçmenin çalışmaları hızlandırılmış.
İnternetin özellikle son yıllarda gelişmesi ve tüm dünyada yaygınlaşması, internet kullanıcılarının hızla artmasının sonucu olarak hali hazırda bulunan IPv4 adreslerinin bu gelişmeye karşı yetersiz kaldığını ve adreslerin tükendiği açıklandı.
Yeni gelecek olan IPv6 ile her cihaza ait statik bir IP verilmesi planlanıyor. Bu şekilde internetin daha güvenlisi olacağı söyleniyor. İnternet üzerindne yapılan dolandırıcılık, hack vb. girişimler daha kolay tespit edilebilecek.
Tüm dünya ile birlikte paralel olarak çalışmaların yürütüldüğü Türkiye’ de yarın “IPv6′ ya Geçiş ve Sonrası” konulu konferans düzenlenecek. IPv6 protokolüne geçişin maliyeti ise 515 bin Euro olarak tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir