iPhone’a Fotoğraf İle Facebook Profili Bulma Özelliği Geliyor

İsrail menşeli bir teknoloji firması tarafından geliştirilen Klik isimli program telefonunuzun fotoğraf özelliği kullanarak istediğiniz kişinin Facebook profilini bulmanıza imkân tanıyacak.

Yazılım şu şekilde çalışıyor.

Öncelikle karşınızda herhangi biri olduğunu varsayalım. Yazılımı yani uygulamayı aktif ediyorsunuz. Direkt olarak sizi fotoğraf çekme özelliğine taşıyor. Örneğin kafede karşınızda birisi oturuyor ve fotoğrafını çekiyorsunuz.

Yazılım Facebook profillerini tarayarak kişinin resimlerinden Facebook sayfasını buluyor ve sizin karşınıza getiriyor. Hiç tanımadığınız bir kişi bile olsa bir anda paylaşımlarını, arkadaşlarını, fotoğraflarını karşınızda buluyorsunuz.

Bu yazılım bir anlamda iyi niyetle kullanıldığında oldukça başarılı olabilir. Ama aynı zamanda kötü niyetli kişilerin elinde de sayısız soruna sebep olacaktır.

Yazılım şu aşamada eksikleri ile birlikte geliyor. Yani Klik uygulaması ne yazık ki mükemmel değil. Ortalama olarak bakıldığında 5’de 1 gibi bir oran sunuyor. Ancak zaman içerisinde yazılımın geliştirileceği aşikâr.

Sistemin zaman içerisinde daha aktif bir şekilde kullanılması birçok başka uygulamayı da tetikleyecektir. Bir anlamda Kimlik Doğrulama sistemi halini bile alabilecektir.

Diğer taraftan uzunca süredir zaten Gizlilik noktasında tartışmaya açık olan Facebook sitesine bu yazılım sonrasında bir tartışma kolu daha açılmış oluyor.

Birçok uzmana göre bu yazılım bir anlamda kişilik haklarına saldırı anlamına gelebilecek. Yolda gördüğünüz birinin bir anda sizin hakkınızda birçok bilgiye sahip olması aslında birçok kişi için istenmeyen bir durum.

Bakalım Facebook ya da Apple bu yazılım konusunda nasıl bir çalışma yada açıklama yapacaklar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir