iPhone Mesaj Yazmanın İpuçları

 

SMS veya MMS denilen telefon üzerinden mesajlaşmayı sağlayan sistem,  ilk çıktığı günden beri telefon kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Eskiden telefonlarda mesaj yazmaya alışmak biraz zordu ancak yinede alışılmaz değildi. Daha sonraları tamda mesaj severlere göre olan klavyeli telefonlar piyasaya çıktı. Klavyeli telefonlarda mesaj yazmak gayet kolaydı. Bu dönemde ise artık dokunmatik akıllı telefonlar ile mesajlaşma serüveni devam ediyor. En çok tercih edilen akıllı telefonlardan olan iPhone’ da mesaj yazma konusunda birkaç ipucu verelim dedik.

 

Günümüzde birçok GMS operatörünün SMS paketleri mevcut. Bu paketler sayesinde cüzi miktarlar ödeyerek binlerce SMS gönderebiliyorsunuz. Ancak tasarruflu olmakta fayda var. Tüm mesaj severlerin bildiği gibi mesajlarda 106 karakter sayısı sınırı var. Eğer yazdığınız bir mesaj 160 karakter sınırını geçerse iki mesaj üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Yani her 160 karakterden sonra bir mesaj ücretlendirme politikası uygulanacak. Bu yüzden sizde mesajlarınızı yazdığınız ekranda karakter sayımını etkinleştirin. Bunu yapmak için telefonunuzun Ayarlar menüsü ve hemen ardından Mesajlar kısmına giriş yapın. Burada “Karakter Sayımı” ibaresini “Açık” olarak ayarladıktan sonra mesaj yazdığınız ekranda gönder butonunun altında karakter sayısını görebileceksiniz.

 

Birçok akıllı telefonda bulunan Auto Text özelliğini kullanmanız zaman ve pratiklik açısından size çok yardımcı olacaktır. Sürekli kullandığınız kelimelere kısa yol atayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu ayarlamaları yapmak için önce Ayarlar->Genel->Klavye->Kısayollar sıralamasını izliyoruz. Burada kısa yol ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Emoji klavye iOS 5 ile birlikte gelen bir özellik. Bu klavyeyi  kullanırken dikkat etmeniz gereken husus bu klavyede göndereceklerinizin sadece iPhone cihazlarından görünecek olması. Yani başka bir cihaz kullanan birine bu klavyeye ile hazırladığınız mesajı gönderirseniz anlamsız işaretlerden oluşan bir mesaj alacaktır.
iPhone ile mesaj yazarken karşınıza çeşitli bildirimler ortaya çıkınca sinirleriniz bozuluyordur. Bunu engellemek için Ayarlar-> Bildirimler sekmesine geliyoruz. Burada bulunan “Bildirim Merkezi” kısmını “Açık” olarak, “Banner ve Önizleme Göster” seçeneğini ise “Kapalı” olarak ayarlıyoruz. Bu şekilde mesaj yazarken daha az rahatsız edileceksiniz. Eğer konuşarak mesaj yazmak istiyorsanız size bir önerimiz bulunacak. Çoğu kişi konuştuklarını mesaja aktarmak için Siri uygulamasını kullanıyor. Ancak denemelerimiz sonucunda Siri uygulamasının pek başarılı olduğunu söyleyemiyoruz. Bu uygulama yerine iPhone telefonlarda zaten bulunan Speech-To-Text özelliği kullanmak daha mantıklı geliyor. Bu özelliği kullandığımızda geri dönüşü tatminkâr derecedeydi.

Daha rahat bir şekilde mesaj yazmanız için verdiğimiz birkaç ipucu umarım işinize yaramıştır. İyi mesajlaşmalar. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir