İpad Satışında Yanlış Reklam İade Başlattı

Yeni iPad birçok ülkede desteklenmeyen LTE yani 4G teknolojisi ile satışa sunuldu. Ancak 4G teknolojisinin kullanımda olduğu Avustralya’da firma yanlış bir reklam yapınca kullanıcılar ile davalık oldu ve cihaz iadelerini almaya başladı.

Yeni iPad malumunuz 4G hızında internet bağlantısı kullanabilmenizi sağlayan bir tablet bilgisayar. Ancak üretici firma Apple cihaz üzerine koyduğu 4G modülleri ile sadece 700 MHz lik ve 2100 MHz lik frekanslarda yapılan 4G bağlantısını kabul ediyor.

Ancak firma Avustralya da reklam yaparken bu ayrıntıyı atladı. Çünkü Avustralya da kullanılan LTE 4G teknolojisi 1800 MHzlik bir frekans seviyesinde çalışmakta idi.

Firma reklamlarını yaparak satışlara başladıktan sonra kullanıcıların 4G özelliklerini kullanamaması üzerine firmaya ve resmi organlara yanlış reklam yapıldığına dair mail ve şikâyetler yağmaya başladı.

Hatasını fark eden Apple firması ülkede yayında olan tüm reklamlarını geri çekerek düzenleme yoluna gitti. Ayrıca Federal Mahkeme ile görüşen firma mağdur olan kullanıcıların dilerlerse Yeni iPad 4G modellerini iade ederek para iadesi alabileceklerini belirtti.

Bu durum her ne kadar Apple firması tarafından yapılan bir hata ve dikkatsizlik olarak adlandırılsa ve firma tarafından da bu şekilde bir açıklama gelse de mağdur olan tüketicilerin görüşleri Apple firmasının satış yapabilmek adına bu şekilde bazı destek sorunlarını görmezden geldiği yönünde şekilleniyor.

Apple henüz ne kadarlık bir aide aldığı konusunda bir bilgi vermedi ancak Apple Yeni iPad modelinin LTE 4G modelini alan ancak kullanamayan hemen hemen her ipad sahibinin cihazı iade ederek daha uygun fiyattaki alt modellerine sahip olması kaçınılmaz bir durum.

Kimse cebinde ne kadar pazar olsa da hiç kullanamayacağı bir özellik için ödeme yapmak istemeyecektir.

Apple firması yeni üreteceği cihazlarda bu sorunu çözmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü bu tarz destek sorunları hem başını hem de kazancını olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir