İnternet ve Çocuk

Sanal dünya için ister evde olsun, ister internet kafelerde birçok tehlike çocuklarımızı bekliyor. İnternet dünyasının belirli bir sınırı olmaması bu yüzeysel tehlikeyi yükseltiyor.

Sanal dünyada kurulan iletişimlerde, insanlar kendilerini iyi, karakter sahibi ve belirli yüceltilmiş özellikli olarak tanıtıyor. Tanıtıyor ama güncel hayatta bu insanların gerçek yüzü bir hayli farklı oluyor. Internet yaklaşık 5 ile 10 sene öncesine kadar günümüzdeki kadar yayın değildi. Internetin yaygınlaşması ile internet erişkin insanların ve çocuklarımızın vazgeçilmezi oldu.

İnternet çocuklar için zararlı;
Yapılan araştırmalara göre, okul öncesi ve ilköğretim çağında çocukların ders çalışması veya sosyal aktivitelere katılması gerekirken internet ortamında oyunlara vakit ayırıyor. Bununla beraber çocuklarda belirli zedelenmeler ortaya çıkıyor. Çocuğun, akranlarıyla iletişimi, sosyal ve kültürel gelişimini tamamlaması gerekir. Ancak sonunu göremediğimiz bu internet dünyasının içerisinde kayboluyor ve gelişimini olumsuz etkilemiş oluyor. Internet ortamında, iletişim çok kolaydır. Kolay olmasıyla beraber, iletişim gibi önemli bir yapı taşını parçalamış oluyor.
Aile bireyleri çocuğun gelişimi, çocuğun insanlarla iletişimi, erişkin bir insan olabilmesi için internet kullanımı konusunda dikkatli ve gözlemci olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir