İnternet Aleminin 1 Günlük İşlem Listesi

Sizler için belki bir günlük yapılan işlem listesi çok kısa bir liste olabilir ancak milyonlarca internet kullanıcısı bir araya geldiğinde inanılmaz bir liste ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalara göre internet aleminde 1 günde yani 24 saatlik bir dilim içerisinde 168.000.000 adet DVD’yi dolduracak kadar işlem yapılıyor. Ve 1 günde yüklenen videoların uzunluğu bir insan ömrü için 98 yıla denk geliyor.

Yani sadece 1 gün içerisinde internete yüklenen tüm videoları izlemek istemeniz durumunda 98 yıllık bir ömrünüzü sadece ama sadece buna ayırmanız gerekiyor. Yani hayallerin oldukça ötesinde bir durum.

Yine 24 saatlik bir dilim içerisinde Facebook’da 4.7 Milyar Dakika gibi bir süre harcanıyor ve 532 Milyon adet Durum Güncellemesi yapılıyor. Aynı şekilde 250 Milyon adet kadar fotoğrafı da internet üzerine gönderiyoruz 24 saatlik bir dilim içerisinde.

1 günlük süreçte toplam mail trafiği 294 Milyar olarak görünüyor. Gerçi bunun neredeyse %60 veya daha fazlası Spam içerikli maillerden oluşuyor ama onları ayırmak ve ona göre bir liste yapmak oldukça zor bir olay.

Son dönemlerin en popüler olaylarından birisi olan blog yazarları da boş durmuyorlar. Bir gün içerisinde ortalama olarak 2 Milyon blog yazısı internete yükleniyor.

Günlük olarak 864.000 saatlik video Youtube sitesine yüklenirken, Pandora sitesinden 18,7 Milyon saatlik müzik, Netflix üzerinden de 22 Milyon saatlik film ve show izleniyor. Bu 24 saatlik dilim içerisinde cinsel içerikli videoların izlenme süresi ise toplamda 12 dakika gibi bir süreye tekabül ediyor.

Kısacası dünya üzerinde özellikle internet ile alakalı olan milyonlarca hatta milyarlarca işlem bir gün içerisinde yapılıyor. Bu işlemleri 1 sene veya 10 sene gibi bir dilim içerisine aldığınızda ise inanılmaz boyutta bir bilgi, resim, müzik, video ve buna benzer içeriğe sahip bir kaynak karşımıza çıkıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir