IBM’ Minds Of Modern Mathematics Projesi

Matematik biliminin günlük hayatımızda bizlere kolaylıklar sağlayan bir bilim olduğu tartışılamaz. Günümüzde bir çok teknolojik alanda matematik biliminden yararlanılmaktadır. IBM firması bu bilimin önemini belirtmek amacıyla bir iPad uygulaması geliştirdi.

 IBM tarafından matematiğin tarihsel gelişimini konu alan proje “Minds of Modern Mathematics” olarak isimlendirilmiş.
 Uygulama içeriği olarak 1964 yılında iki karı kocanın projelendirdiği ve Dünya Fuarı’ nda gösterilen bir zaman tüneli kullanıldı.
 Uygulamaya genel olarak bakıldığında M.S. 1000 yılında başlayan ve 1960 yılına kadar süren bir çizelge görüyoruz. Bu çizelgede ise matematiğin tarihsel gelişimi ve matematik alanında başarı göstermiş önemli insanların biyografilerine yer verilmiş. Görsellik olarak çok güzel görünen, yüksek çözünürlüğe sahip uygulamada 500′ ün üstünde biyografi ve bir çok video içeriyor.
 Şu haliyle matematik alanında bir kaynak olarak kullanılabilecek seviyede olan uygulama, matematiği sevsin sevmesin herkesin ilgisini çekiyor.
 Bu proje ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak yayınlanan iPad uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir