Hackintosh Nedir?

Hackintosh, Apple firmasının bilgisayarlarında intel işlemci kullanmaya başlamasıyla ortaya çıkan bir korsan işletim sistemidir. Uzun yıllardır aramızda olmasına rağmen özellikle iPhone ve iPad ile popülerliği arttı.

Apple daha önce ürettiği tüm bilgisayarlarda kendi ürettiği/ürettirdiği özel işlemciyi kullanıyordu. Mac Os kapalı bir sistem olduğu için ve Apple’ın kendi işlemcisine göre geliştirildiği için Mac Os işletim sistemi diğer bilgisayarlarda çalışmıyordu. Apple, intel işlemci kullanmaya başladıktan sonra Mac Os işletim sistemi diğer bilgisayarlara yüklenebilir hale geldi.

Apple’a gönül veren fakat pahalı olması sebebiyle Apple’ın bilgisayarlarını alamayanlar Hackintosh’u bilgisayarlarına yükleyebiliyorlar.

Fakat Hackintosh kurulumu oldukça sıkıntılı. Bunun sebebi, Apple’ın sadece kendi sistemlerinde kullandığı donanımlar için sürücü yazılımı geliştirmesi. Örneğin Apple tüm ürettiği bilgisayarlarda Intel işlemci kullandığı için AMD için sürücü geliştirmiyor. Sonuçta gönüllülerin geliştirdiği bir proje olduğu için her donanım için sürücü bulmak mümkün değil.

Desteklenen doanımları, bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları buradan inceleyebilirsiniz.

Hackintosh resmi bir işletim sistemi olmadığı için sisteminiz zarar görebilir, önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir