Google’dan Sanal ve Web Tabanlı Dizüstü: Chromebook

Arama motoru, e-posta, takvim, video, sosyal medya derken internetin dev ismi yeni bir alana el atmaya hazırlanıyor: Dizüstü bilgisayar. Çalışmaların sonucu nereye varacak bilinmez ama Google geliştireceği dizüstü bilgisayarıyla teknoloji dünyasına yepyeni farklılıklar getirecek gibi görünüyor.

Günümüz bilgisayar dünyasının internete bağlılığı su götürmez bir gerçek. İnternet üzerinde hemen hemen her servisle ilgili hizmeti olduğunu söylemek mümkün. Yeni icadını bu yapı üzerine oturtmayı hedefleyen Google, dizüstü bilgisayar üzerindeki donanımların önemli bir kısmından feragat ederek farklı bir konsept oluşturmayı düşünüyor.

Chromebook adı verilen yeni dizüstü bilgisayarın her daim internete bağlı şekilde şu hizmetleri sağlayacağı düşünülüyor:

  • İnternet üzerinden uygulama bağlantısı ve her daim erişebilirlik,
  • Daha hafif ve mobil ürün,
  • Sanallaştırma teknolojileriyle yeni uygulama yaklaşımları.

Ancak tüm bunların teknoloji dünyasına aktarımı esnasında akla gelen bazı sorularda yok değil. İnternet tabanlı bir bilgisayar söz konusu olduğunda pek çok kullanıcı şu soruların cevabını merak ediyor:

  • Verilerin güvenliği,
  • 3G ve Wi-Fi teknolojileriyle birlikte veya olmadan her daim uygulama erişiminin nasıl olacağı,
  • Sürekli kullanım imkanı.

İnternete bağlı olduğumuz şu günlerde yeni gelişmelerin ne şekilde ilerleyeceği konusunda fikir belirtmek oldukça güç. Bakalım önümüzdeki günler bize neler getirecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir