Google Voice Hesabı Nasıl Açılır?

Google’ın bir kaç yıl önce duyurduğu voice hizmeti henüz ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Ülkemizden hesap açmak istediğiniz zaman uyarı ile karşılaşırsınız. Bu yazımızda Google Voice hesabını nasıl oluşturabileceğimizi anlatacağım.

Yanlış hatırlamıyorsam geçen sene Google Voice hizmeti Türkiye için bir süre aktifleştirildi.  10 € kredi alarak sistemi bir kaç sms göndererek ve telefon görüşmesi yaparak sistemi denemiştim. Daha sonra belki de sistem değişikliği nedeniyle erişime kapatıldı.

google.com/voice adresine girdiğinizde Google Voice hizmetinin Türkiye’de kullanılamadığı uyarısı ile karşılaşırsınız.  Öncelike Google Voice hesabı açmak için ABD’den bağlanmanız gerekiyor. Bu yapmak için ücretsiz deneme VPN hesabı oluşturulabilen sitelerden yararlanabilirsiniz.

ABD IP adresinden bağlantı yaptıktan sonra hesabımıza giriş yapıyoruz. Aşağıda “Get Voice Number” seçeneğini tıklıyoruz. Buradan kendimize bir ABD numarası seçeceğiz.

Numaramızı seçtikten sonra bizden onaylama için bir telefon numarası isteyecek. Bu telefon numarasını Google arayacak ve bizden ekrandaki kodu tuşlamamızı isteyecek. Sadece ABD numaraları kabul edildiği için bu engeli de aşmak için internet üzerinden çalışan bir ABD numarası edinmemiz gerekiyor.

ABD Numarası Nasıl Alınır?

Bunun için hizmet veren bir çok firma var. Örneğin Skype 3 aylığı 18 dolara ABD numarası veriyor. Bunun yerine tamamen ücretsiz tek aramalık demo numara verebilen siteleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ücretsiz deneme ABD numarası temin eden firmadan aldığınız numarayı Türkiye’de ki cep telefonunuza yönlendiriyorsunuz. Aldığınız numarayı Google Voice sistemine kayıt ediyorsunuz. Deneme süreleri genellikle 10 saniye olduğu için telefonu açar açmaz ekran gördüğünüz kodu girmeniz gerekiyor.

Gerekli kodu girdikten sonra Google Voice hesabınız açılmış oluyor.

Google Voice hesabınızla Türkiye’yi arayamıyor ve sms gönderemiyorsunuz. ABD cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlar ücretsiz.Google Voice doğrudan Skype gibi arama yapmanıza imkan vermiyor. Arama talimatı verince önce sizin telefonunuzu arıyor sonra karşı tarafı bağlıyor. ABD numarasını Türkiye numaramıza yönlendirdiğimiz için bu şekilde görüşme yapma şansımız (satın aldığımız telefon numarası için dakika başına ödeme yapmamız lazım) şimdilik yok.

Ayrıca sitesinde tarifesini gösterdiği İngiltere ve Fransa gibi ülkelere de arama yapamadım.

Ayrıca iPhone’a Google Voice yüklemek için ABD mağazasında hesap açmanız gerekiyor.

iPhone bildirimleri aşağıdaki gibi görünüyor. SMS göndermesi ve yazması oldukça pratik.

Google Voice Hesabı Nasıl Açılır?” üzerine 2 yorum

    1. bu konu ile ilgili detaylı bir yazı paylaşacağız. google’dan “usa phone number” yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir