Google Motorola’yı Gözden Çıkardı

Google firması geçtiğimiz aylarda satın aldığı Motorola Mobility firmasını satmaya hazırlanıyor. Ortaya atılan iddiaya göre Uzakdoğulu bir firma ile Google arasında Motorola Mobility için satış görüşmeleri başlamış durumda.

Google tarafından oldukça konuşulan bir adım olan Motorola Operasyonu neden bu kadar kısa sürdü bilinmez ancak satışın gerçekleşmesi durumunda Google firması yeniden sadece İşletim Sistemi üretmek üzerine yoğunlaşacak gibi görünüyor.

Motorola Mobility aslında oldukça geniş bir patent ağına sahipti. Google firması bir anlamda bu patent ağına sahip olmak için Motorola firmasını satın almıştı. Ancak bu satışta Patent hakları alıcı firmaya verilecek mi bilinmiyor.

Eğer verilmezse Google tarafından atılan Motorola adımının firmaya değil patentlere sahip olmak ve Apple firmasın gözdağı vermek için olduğu ortaya çıkacak. Bu durumda Google firmasının elindeki 18.000Patent zaman içerisinde oldukça işine yarayacaktır.

Şu aşamada net bir açıklama gelmedi. Ancak son dönemin yükselen değer Çin menşeli Huawei firmasının görüşmeler için Google ile yaptığı temaslardan dolayı satışın bu iki firma arasında olması oldukça yüksek bir ihtimal.

Bu durumda Huawei firması özellikle Avrupa ve Amerika pazarına isminden dolayı zorlukla soktuğu ürünleri Motorola ismi ile daha kolay bir şekilde pazarlayacaktır.

Bu anlaşma bir anlamda Google için Patent, Huawei için ise bir prestijli isim anlaşması olarak ele alınabilir.

Yakın dönemde iki firmadan da açıklamalar gelecektir. Ancak o zamana kadar bu görüşme bir duyumdan ibaret olarak kalacak gibi görünüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir