Facebook Takvimime Aldatmacası

Facebook’ ta yaygınlaşan kötü amaçlı uygulamarın ardı arkası kesilmiyor. Bu uygulumalar kullanıcıların bilgilerine ulaşmayı veya duvarına yaz özelliğini kullanarak reklam yapmayı amaçlıyor. Facebook’ ta pek çok kullanıcı bu ilgi çeken ve hızla yayılan uygulamalara erişim izni vererek tuzağa düşüyor.

Son günlerde sürekli olarak karşıma çıkan “Takvimime” adlı Facebook uygulaması kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor. Şuan milyonlarca kullanıcının bilgisini elinde bulundurduğunu tahmin ettiğim uygulama hala yayılmaya devam ediyor.

Facebook’ un hiç bir şekilde ilişkisi bulunmayan Takvimime uygulaması sözde kullanıcılarının arkadaş listelerindeki kişilerin doğum günleriyle bir takvim oluşturmaya yarıyor. Fakat bu uygulamayı yapabilmek için uygulamaya erişim izni vermeniz isteniyor. Bu izni sizden aldıktan sonra artık uygulama tüm kişisel bilgilerinize ulaşabilme hakkı kazanıyor. Ayrıca uygulamaya izin veren kullanıcıların tüm listesindeki arkadaşlara uygulamaya katılmaları için davet gönderiliyor. Bu sayede uyguluma sürekli olarak hızla yayılıyor.

Şikayetler üzerine bu tür dolandırıcılık olaylarının döndüğü uygulumaları Facebook yöneticileri kapatıyor fakat çok kısa sürede farklı bir surette tekrar ortaya çıkıyorlar. Bir önlem alınmadığı sürece bu tür uygulamalar sürekli olarak karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir