Facebook Hesabını Kapatmayan Öğrenciye 100 Dolar Ceza

Dünya üzerinde girmediği ülke kalmayan, neredeyse her eve girmeyi başaran Facebook 900 Milyon kişilik dev bir ülke halini almayı başardı. Ancak henüz Facebook sayfasına girişin zor olduğu bazı alanlarda yok değil.

New York şehrinde bulunan ve sadece Yahudi Kız Öğrencilerin alındığı bir okul olan The Beis Rivkah kolejinde okul yönetimi Facebook karşıtı bir çalışma başlattı ve öğrencilerinden Facebook Profillerini kapatmalarını istedi.

Facebook profilini birçok öğrenci kapatırken kapatmak istemeyenler için okul yönetiminden 100 Dolarlık cezalar gelmeye başladı. Eğer öğrenci cezalardan sonrada profili kapatmak istemezse o zaman okuldan atılmaya kadar giden bir süreçte başlamış olacak.

Kurum yetkilileri Facebook sayfalarının dini inançlarına ters düştüğünü bu sebeple de engelleme kararı aldıklarını belirtiyorlar.

Ancak bu şekilde bir cezanın ne denli doğru olduğu, insan haklarına ne kadar uygun olduğu ve bir eğitim kurumundan alınması gereken bir karar olup olmadığı oldukça fazla tartışılmaya başlandı bile.

Kısacası Facebook bazı işyeri ve okullarda girilemeyen site halini alırken bazı okullar direkt olarak profil kapatma işine girmeye başladılar bile.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir