Etiket arşivi: yeni ipad

İpad Satışında Yanlış Reklam İade Başlattı

Yeni iPad birçok ülkede desteklenmeyen LTE yani 4G teknolojisi ile satışa sunuldu. Ancak 4G teknolojisinin kullanımda olduğu Avustralya’da firma yanlış bir reklam yapınca kullanıcılar ile davalık oldu ve cihaz iadelerini almaya başladı.

Yeni iPad malumunuz 4G hızında internet bağlantısı kullanabilmenizi sağlayan bir tablet bilgisayar. Ancak üretici firma Apple cihaz üzerine koyduğu 4G modülleri ile sadece 700 MHz lik ve 2100 MHz lik frekanslarda yapılan 4G bağlantısını kabul ediyor.

Ancak firma Avustralya da reklam yaparken bu ayrıntıyı atladı. Çünkü Avustralya da kullanılan LTE 4G teknolojisi 1800 MHzlik bir frekans seviyesinde çalışmakta idi.

Firma reklamlarını yaparak satışlara başladıktan sonra kullanıcıların 4G özelliklerini kullanamaması üzerine firmaya ve resmi organlara yanlış reklam yapıldığına dair mail ve şikâyetler yağmaya başladı.

Hatasını fark eden Apple firması ülkede yayında olan tüm reklamlarını geri çekerek düzenleme yoluna gitti. Ayrıca Federal Mahkeme ile görüşen firma mağdur olan kullanıcıların dilerlerse Yeni iPad 4G modellerini iade ederek para iadesi alabileceklerini belirtti.

Bu durum her ne kadar Apple firması tarafından yapılan bir hata ve dikkatsizlik olarak adlandırılsa ve firma tarafından da bu şekilde bir açıklama gelse de mağdur olan tüketicilerin görüşleri Apple firmasının satış yapabilmek adına bu şekilde bazı destek sorunlarını görmezden geldiği yönünde şekilleniyor.

Apple henüz ne kadarlık bir aide aldığı konusunda bir bilgi vermedi ancak Apple Yeni iPad modelinin LTE 4G modelini alan ancak kullanamayan hemen hemen her ipad sahibinin cihazı iade ederek daha uygun fiyattaki alt modellerine sahip olması kaçınılmaz bir durum.

Kimse cebinde ne kadar pazar olsa da hiç kullanamayacağı bir özellik için ödeme yapmak istemeyecektir.

Apple firması yeni üreteceği cihazlarda bu sorunu çözmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü bu tarz destek sorunları hem başını hem de kazancını olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

 

İpad 2 Fiyatlarında İndirim Başladı

Yeni iPad modelinin piyasaya sürülmesinden sonra beklenen indirim geçtiğimiz gün geldi ve Resmi olarak iPad 2 fiyatlarında bir indirime gidildi.

Paralel İthalat olarak ülkemizde satışına başlanılan ancak henüz resmi olarak ülkemize giriş yapmayan iPad 3 modeli için 1400 Tl gibi rakamlardan başlayan fiyatlandırmalar oluşmaya başladı. Elbette ki Resmi kanalla gelen cihazlar biraz daha pahalı olacaktır ancak Paralel İthalat şimdiden kafalarda bir skalası oluşturmayı başardı.

Bu durum üzerine satışlarında bir sorun yaşamak istemeyen ve yeni gelecek iPad 3 yani Yeni iPad yerine daha uygun olan iPad 2 modelinin de satılmasını sağlamak isteyen resmi satış kanalı Bilcom iPad 2 modellerinde 200 TL ye varan indirimler yapmaya başladı.

Teknoloji marketlerin satış fiyatlarına da yansımaya başlayan indirimlerden sonra iPad 2 Wi-Fi li 16 GB lık bir modelin ortalama satış fiyatı 1000 – 1100 TL arasına kadar inmeyi başardı.

iPad 3 gelmeden önce firma tarafından başlatılan bu indirim zaten pek fazla yenilik getirmediği konusunda eleştirilere maruz kalan Yeni iPad modeli için birde sıkıntı oluşturabilir.

Ekran çözünürlülüğü ve Hızlandırılmış İşlemci dışında ekstra bir katkısı olmadığını düşünenler için iPad 2 modelini  uygun fiyatlardan almak daha akıllıca olacak gibi görünüyor.

Resmi olarak ülkemizde de satışına başlanılmasından sonra ise iPad 2 veya iPad 3 arasında bir tercih nasıl yapılacaktır onu da görmüş olacağız.

 

Yeni İpad Türkiye Pazarında Satışta

Apple tarafından birkaç hafta önce duyurusu yapılan ve birçok Avrupa ülkesi ve ABD’de satışına başlanılan Yeni İpad resmi olarak olmasa da Paralel İthalat olara Türkiye pazarında satışa sunuldu.

Hızlıal ve Hepsiburada gibi siteler üzerinden Distribütör Garantisi olmadan Spot olarak Türkiye satışına başlanılan ürünler oldukça fazla talep göreceğe benziyor.

Firmalar tarafından 16 GB hafızaya sahip olan ve 4G özelliği bulunmayan ilk modelin getirildiği ülkemizdeki satış fiyatları da sanılanın biraz altında gibi olacak.

Hızlıal sitesi ürüne 1453 TL lik bir satış fiyatı belirlerken aynı ürün için Hepsiburada adresli site 1449 lik bir satış fiyatı belirlemiş.

Tabi ki bunların Paralel İthalat olmasından dolayı fiyatlarının çok uygun seviyelerde olduğunu belirtmekte fayda var.

Avea, Turkcell ve Vodafone tarafından resmi Apple Garantisi ile Türkiye pazarına Sözleşmeli ve Sözleşmesiz olarak sokulması beklenen Apple Yeni iPad modelinin ise işte o zaman Resmi fiyatı belirlenmiş olacak.

Resmi satışı beklemek istemeyen, resmi satışın pahalı olacağını düşünen, garanti noktasında sorun yaşamam diye düşünenlere Çevrimiçi satış yapan bu iki site üzerinden veya aynı şekilde satışlara başlayan diğer siteler ya da yerel marketler üzerinden ürüne sahip olabilirler.

 

Yeni iPad için Operatör Savaşları Başlayacak

Piyasaya çıktıktan sonra bir anda bir fenomen haline dönüşen Yeni İpad için şimdiden Türk iPad Severler sıraya girmiş durumda. Bu durum ise en çok iPad modelini ülkeye sokacak olan Operatörlere yarayacak gibi görünüyor.

Turkcell ve Avea firmaları tarafından yapılan iPad açıklaması ile bir anlamda heyecanlı dakikalar geçiren ipad severler Vodafone kanadından da gelecek açıklama ile iyice rahatlayacaklar.

Henüz iki firma tarafından yakın dönemde iPad satışlarının Kontratlı ve Kontratsız olarak başlayacağı bilgisini alan ipad severler şimdiden hatlarının kampanyaya uygun olması için dua eder duruma geldiler.

Bakalım ülkemizde yakın dönemde başlayacak olan Yeni iPad kavgasından hangi operatör nasıl bir kazanç içinde çıkmayı başaracak.

Bu kavgadan ise sanırım yine biz yani tüketici zararlı çıkacak, cebindeki paraları yine teknolojiye ve operatörlere yatıracak gibi görünüyor.

 

İpad Yine Piyasayı Sildi Süpürdü

Henüz piyasaya yeni çıkan Yeni iPad modeli Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmada yine herkesin tercihi olduğunu kanıtladı.

Henüz tam olarak satışına başlanmayan Yeni iPad 2012 senesinin 2. Çeyreğinde Tablet bilgisayar alacak firmaların gözdesi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

ABD menşeli bağımsız bir araştırma şirketi tarafından 1604 bilişim teknolojileri alıcısı üzerinde yapılan bir anket oldukça yüksek bir tercih oranında iPad modelinin alınacağını ortaya koydu.

Yapılan anket sonucunda 1604 firmanın %22 lik bir kesim 2012 senesinin 2. Mali döneminde çalışanları için yeni bir tablet bilgisayar alacaklarını belirttiler. Yani ortalama olarak 350 firma bu konuda olumlu bir dönüş yaptı.

Şirketlere sorulan 2. Soru ise hangi firmanın tablet bilgisayarını tercih edecekleri yönünde idi. Bu soruya gelen cevap ise Apple şeklinde oldu.

Anket sonucunda 297 Şirket yani %84’lük bir kesim Yeni iPad modelini tercih edeceklerini belirtirken geri kalanlar ise Android ya da Windows tabanlı tablet bilgisayarlar alacaklarını bildirdiler.

Henüz tam olarak piyasaya çıkmayan, birçok ülke için beklenilen ürünler arasında yer alan ve ilk birkaç noktada satışına başlanılan Yeni iPad modelinin yine satış rekorları kıracağına şimdiden kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Tablet Bilgisayar alanında her ne kadar sık aralıklar ile yeni cihazlarını piyasaya sürmese de halen kullanıcıların gözünde Apple firması 1. Numaralı üretici konumunda.

Rakipler noktasında ise durum hiç de iç açıcı değil. Bireysel Kullanıcı da oldukça yoğun bir şekilde iPad markasına yönelmeye başladı. Bu durum HTC, Samsung, Asus, Exper, RIM gibi firmaların ve gelecek birkaç ay içerisinde yeni tablet bilgisayar çıkaracak olan Nokia firmasının biraz daha işinin zorlaşması anlamına geliyor.

 

 

Yeni iPad’i En Ucuza Alabileceğiniz 10 Ülke

Apple tarafından duyurusu yapılan ve birkaç gün içerisinde satışlarına başlanılacak olan Yeni iPad modeli için şimdide ilk nerede ve ne kadara satışa girecek gibi sorular sorulmaya başlandı.

Türkiye için ne yazık ki iPad 3 modelinin satışı epey gecikmeli olacak gibi görünüyor. Zaten direkt olarak operatörler tarafından sınırlı sayılarda sokulması planlanan cihaza erişmek pek ucuz da olmayacaktır.

Ancak ürünü hemen almak isteyen, yurtdışına da giderim diyenler için Yeni iPad modelinin en uygun fiyattan satışa sunulacağı 10 firmayı listeleyelim istedik ve aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

Tabi ki bu listede hiç şaşırtıcı olmayan olan ABD’nin en ucuza iPad satıyor olması gerçeği. Gerçi eyaletten eyalete değişen bir fiyat skalası olsa da birçok eyalette en uygun fiyata Yeni iPad almak isteyenler için fiyat dipte olacaktır.

Sıralama en pahalı olandan en uygun olana doğru yapılmıştır.

Fransa  
WiFi 16GB  489 Euro
WiFi ve LTE 64GB  814 Euro
   
Almanya  
WiFi 16GB  479 Euro
WiFi ve LTE 64GB  799 Euro
   
İngiltere  
WiFi 16GB  478 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  789 Euro
İsviçre  
WiFi 16GB  439 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  712 Euro
   
Avustralya  
WiFi 16GB  433 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  723 Euro
   
Japonya  
WiFi 16GB  403 Euro
  LTE sürümü bulunmyor.
   
Singapur  
WiFi 16GB  400 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  656 Euro
   
Kanada  
WiFi 16GB  395 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  646 Euro
   
Hong Kong  
WiFi 16GB  381 Euro
  4G sürümü bulunmuyor.
   
ABD  
WiFi 16GB  380 Euro (499 ABD doları)
WiFi, mobil veri, 64GB  631 Euro (829 ABD doları)

 

 

Apple Yeni iPad Modelini Tanıttı

Uzun süredir beklenilen ve hakkında birçok spekülasyon yapılan iPad 3 adı ile beklediğimiz yeni Apple iPad modeli bugün basın mensuplarına yönelik yapılan bir toplantı ile tanıtıldı.

Apple firmasının CEO’su Tim Cook cihazı tanıtmadan önce yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika kadar Appole firmnasının yeni çalışmalarından birisi olan Apple TV hakkında konuşma yaptı ve yeni ürünleri olan Apple TV‘yi bir anlamda tanıtarak bir taşla iki kuş vurmak istedi.

Sonrasında ise Yeni İpad için sahne hazırdı. Ürünün tanıtımı yapılınca aslında tasarım olarak iPad 2 den farklı olmayan ancak özellik olarak onu katlayan bir ürüne daha kavuştuğumuzu anladık.

Firma tarafından yapılan açıklama ile özellik bakımından iPad 2 modelinden daha üst olacak Yeni İpad isimli cihazın tasarım olarak hemen hemen iPad 2 ile benzerlikler gösterdiğini gördük.

Cihazda A5X Çipe sahip Çift Çekirdekli bir işlemci kullanan Apple firması eski modeline göre 4 kat daha fazla piksel kullanarak görüntüye verdiği önemi de ortaya koymuş durumda.

Yeni iPad modelinde HDTV 1080p video kayıt özelliği bulunan 5 MP’lik kamera tercih edilirken 2048 * 1536 gibi bir çözünürlükte bulunan bir ekran kullanılmış durumda.

4G LTE teknolojisi ile 72 Mbps’e ulaşan veri indirme hızına sahip olan cihazda marka panel aydınlatma sistemi, ISP, Hibrit IR Filtre gibi özelliklerde es geçilmemiş.

4G hızı ile kullanımda bile ortalama 9 saat bataryası giden üründe özellikleri kısaltarak batarya süresini arttırmanız mümkündür.

Cihazda ayrıca Wi-Fi özelliği ve 3G özellikleri de standart olarak gelecek. Bu seride ise standart dışında sunulacak olan özellik 4G özelliği olacak.

Ortalama pazara çıkış fiyatları için Apple firması aşağıdaki tabloyu sunmuş durumda.

  • 16 GB WiFi + 4G: 629 dolar
  • 32 GB WiFi + 4G: 729 dolar
  • 64 GB WiFi + 4G: 829 dolar
  • 16 GB WiFi: 499 dolar
  • 32 GB WiFi: 599 dolar
  • 64 GB WiFi: 699 dolar

Firma tarafından 16 – 32 ve 64 GB’lık seçenekler ile gelecek olan cihazda 8 GB tercihi ise bulunmayacak.

Kısacası uzun süredir beklenen iPad 3 belki isim değişikliği olarak çıktı ama kullanıcı için piyasadaki yerini almayı başardı.

Apple iPad 2 satışlarına da devam edeceklerini belirterek isteyenlerin o cihazları isteyenlerin ise yeni cihazı almalarını önerdi.

Açıkçası işlemci hızları dışında bu cihazı ara ara internete girmek için kullanan bir kişinin ülkemizde 4G özelliklerini de kullanamayacağını düşündüğümüzde Apple iPad 2 ile Apple Yeni iPad modelleri arasında yapacağı tercihte çok fazla oynamanın olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca cihazların Türkiye pazarına ne zaman geleceği, resmi olarak ne zaman ve ne kadarlık bir fiyata satışa sunulacağı da henüz belli değil. İlerleyen günlerde operatörler tarafından Yeni iPad için çalışmalar başlayacaktır büyük ihtimalle.