Etiket arşivi: yeni

Windows 8’e Alışma Süreci

Teknoloji her geçen güç gelişirken buna ayak uydurmak için alıştığımız sistemlerin yerine yeni ve alışmakta güçlük çektiğimiz sistemler geliyor. Bunlardan biride yeni çıkan işletim sistemi Windows 8 oluyor.

Microsoft yeni işletim sisteminde gittiği köklü değişiklikler sebebiyle birçok kullanıcının tepkisini üzerine çekmişti. Kullanıcılar işletim sistemini aktif olarak kullanamadığından şikâyetçiydi. Microsoft bu duruma karşılık geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. Yabancı bir teknoloji sitesine açıklamada bulunan Windows 8 proje şefi kullanıcıların yeni bir işletim sistemine geçtiklerinde alışması sürecinin 2 gün ile 2 hafta arasında olabileceğini söyledi. Aynı zamanda Windows 8 sisteminde dokunmatik özelliğinde var olduğunu düşündüğümüzde bu süreç 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Proje şefine göre en geç 6 haftalık bir kullanım sonrasında bu alışma sürecinin aşıldığı ve işletim sisteminin aktif olarak kullanılabildiği söyleniyor.

Firma tarafından yapılan bu açıklamalara karşı uzman kişilerden farklı görüşlerin gelmesi de gecikmedi. Uzmanlar, Windows 8 işletim sisteminin kullanım sırasında karışıklığa sebep olduğu görüşündeler. Sistem kullanıcıları alışma sürecini iki hafta gibi bir sürede atlatabilir ancak tam olarak sistemi her şeyiyle kullanmak için bu sürecin çok daha uzun olabileceği görüşündeler. Uzmanlar, kullanıcıların şuan için Windows 7 sisteminde ulaştıkları kullanıma Windows 8’de ulaşamayacağı görüşündeler.

 

Microsoft’ un Logo Değişikliği

Microsoft, 25 yıllık logosunu ve kullandığı fontu değiştirerek yepyeni bir görünüm kazandı. 

Bilgisayar sektöründe özellikle işletim sistemi alanında Windows serisi ile bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Microsoft, 1987 yılından beri kullandığı logosunu değiştirdi.

Microsoft’un bold ve hafif italik yazı fontunu ve logosunu değiştirmesi herkesi şaşırttı. Kullanıcıların 25 yılın ardından bu logoya alışması biraz zaman alabilir. Siyah olan “Microsoft” yazısı artık gri ve düz bir font kullanılmış. Ayrıca renkli ve dalgalı karelerden oluşan logosu ise artık dalgalı değil. Düz karelerden ve gri düz bir fonttan oluşan bu logo aslında daha sade ve estetik durmakta. Ancak çoğu kullanıcı hala alışamayacağını dile getirmekte.

Microsoft’un logo değişikliği ile ilgili hazırlamış olduğu tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

Angry Birds Marsta

Angry Birds Space oyunu ile uzayda kapışan kızgın kuşlarımız yeni gelen güncelleme ile Mars’ ada uğradı.

Rovio Game, Angry Birds Space için yeni bir güncelleme çıkardı. Bu güncelleme ile sempatik sinirli kuşlarımız artık Mars’a ulaştılar. Bu güncelleme ile oyuna Mars’da geçen 20 yeni bölüm eklendi.

Rovio Game bu güncellemeyi hem iOS hemde Android için aynı anda çıkardı. Aynı zamanda bu güncelleme içinde NASA ile işbirliği yapıldı.

Bu yeni güncellemenin hikayesi ise biraz ilginç. 🙂 Geçtiğimiz günlerde Mars’a gönderilen uzay aracı Curiosity adlı uzay aracını bizim pişkin domuzlar kaçırıyorlar. Bununla yetinmiyorlar ve bizim kuşların yumurtalarına göz dikiyorlar. Tabi durum böyle olunca bizim kuşlarda sinirleniyor.

Oyun hakkında tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

iPhone 5 Fotoğraf İddaları

Apple firmasının dünya çapında ün kazınmış olan akıllı telefonunun çıkması beklenilen 5. telefonu iPhone 5 ile ilgili bir çok model fotoğraflar ve klonlar ortaya çıkarıldı. Son 2-3 aydır oldukça artan bu fotoğraflara inanmamak gerekiyor. Zaten Apple firmasının resmi bir açıklaması veya onayı gelmeden bu fotoğraflara inanmak yanlış.

Bugüne kadar ortaya atılan fotoğrafların hepsi yalanlandı. Buna rağmen dün bir Singapur vatandaşı Facebook platformu üzerinden yayınladığı fotoğrafların orjinal iPhone 5 olduğunu idda etti. Fotoğraflara baktığımız bu söylenene pek inanamıyoruz. Fotoğraflarda bulunan cihazın büyük ihtimalle Çin de bulunan bir teknoloji firmasının çıkardığı iPhone 5 klonu olarak düşünüyorum.

Gmail Hangout Özelliği

Google gün geçtikçe servislerini geliştirmekte ve yeniliklerine yenilikler katmakta. Son olarak Gmail servisi üzerinde yapılan yenilik Hangout bayağı dikkat çekiyor.

Google Gmail ile artık sadece maillerinizi kontrol etmeyeceksiniz. Gmail servisine eklenen yeni özellik Hangout ile arkadaşlarınız ile canlı sohbet etme imkanı bulunuyor. Zaten önceden de bulunan canlı videolu sohbet ancak iki kişi arasında gerçekleşebiliyordu. Fakat Hangout ile bir nevi konferans görüşmesi tarzında toplu görüşme sağlanabiliyor. Ayrıca Hangout özelliği ile Gmail’ in Google+ ilede bağlantı kurulduğu görülüyor.

Gmail Hangout özelliği hakkında hazırlanmış olan tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yeni MAC Bilgisayarlar Türkiye Satışında

Macbook Air daha uzun süre pil ömrüne sahip ve daha yüksek çözünürlüklü yeni ürünü ile artık Türkiye’ de satışa sunuldu. Bu modeller Apple Türkiye Distribütörü  Bilkom güvencesiyle kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Macbook Air’ in yeni modelleri artık daha hızlı, çözünürlüğü yüksek ve grafik açısından zengin özellikte piyasaya çıkarıldı. Macbook Air yüksek çözünürlüğü sayesinde evlerde bulunan çoğu televizyondan çok daha fazla çözünürlük imkanı tanıyor. Ayrıca yüksek kontrastlı ekranı sayesinde yoğun ışıkların altında ve güneş ışığının yoğun olarak bulunduğu ortamlarda bile güzel bir görüntü sağlıyor.

Yeni Macbook Pro’ da Ivy Bridge tabanlı i7 işlemci kullanılıyor. 4 çekirdekli yapısı sayesinde işlemlerinizi hızlı ve aksamadan yapabilmenizi sağlayan bilgisayar, Nvidia’ nın yeni nesil GT 650 grafik işlemcisini kullanıyor.

Yeni Macbook Air eskiye nazaran çok daha iyi bir depolama hızı sağlıyor. Aynı zamanda yüksek çözünürlük desteği sayesinde bir çok cihazın önüne geçebiliyor. Yoğun bellek kullanan programları kolaylıkla kaldırabilen macbook, 720p destekli FaceTime HD kameraya da sahip.

 

Acil Aramalarda Numara Gizlemek Artık Yasak

Geçtiğimiz günlerde BTK’ nın yürürlüğe koyduğu yönetmelikte artık gizli aramalara kısıtlama geldiği açıklandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ nun (BTK) hazırladığı yönetmelik bugün resmi gazetede yayınlandı.

BTK’ nun düzenlediği yönetmeliğe göre acil yardım çağrısı yaparken numara gizlenemeyecek. Yönetmelikte bunun yanında elektronik haberleşme sektöründe gizliliğin korunması açısından bu sektörde faaliyette olan sektörlerin uyacakları esaslar düzenlendi.

Bu yönetmelikte en çok dikkat çeken kısım acil durumlarda aranan ambulans, polis imdat ve itfaiye gibi numaraları artık gizli bir şekilde aranamayacağı. Bu numaraları ararken bilgiler açık olacak ve gerektiğinde güncel tutulacak.

 

Windows 8 için Özel Klavye mi geliyor?

Microsoft firması Windows 8 için bir çok hazırlık yapmakta. Bu hazırlıklar ve gelişimler yazılımsal olarak devam ettiği kadar donanımsal olarak da devam etmekte. Donanımsal olarak karşımıza çıkan ilk gelişme Windows 8 için çıkarılan klavye.

Winmag sitesinin geçenlerde yayınladığı resimlerde “Wedge Mobile Keyboard” ürünü görebiliyoruz. Buda bize Windows 8 için tasarlanmış olan bir klavyenin varlığından söz ettiriyor. Ayrıca yayınlanmış olan resimde dikkatleri çeken bir başka unsur ise Windows logosunun değişikliği. Evet, bu resimlerde klasik Windows logosu tasarımının değiştiği fark ediliyor. Yani Microsoft tasarım çalışmalarına da devam ediyor ve bu sürecin bir nevi beta süreci olduğunu düşünüyorum. Yani bu şekil ürünler piyasaya sürüldükçe gelen tepkiler ve eleştirilere göre gelişmeler devam edecek gibi görülüyor.

Klavyeyi tasarım olarak inceleyecek olursak ince ve küçük bir tasarıma sahip olduğunu göreceğiz. Buda özellikle mobil kullanımlarda çok işe yarayacaktır. Resimlerde bu özelliği haricinde herhangi bir bilgiye maalesef ulaşamıyoruz.

Çeşitli sitelerde tanıtım resimlerinin yayınlandığı klavyenin, Windows 8 ile birlikte satışa sunulacağı bekleniyor.

Chrome For iOS Yayında

İnternet devi Google’ ın gelişmiş tarayıcısı Chrome’ un iOS versiyonu yayınlandı. Geçenlerde Nexus 7 tablet bilgisayarda Android 4.1 Jelly Bean işletim sisteminde tanıtlan Chrome for iOS şimdiden kullanıcıların ilgisini çekmeye başlamış bile.

Uygulamayı ilk açtığımızda bilgisayar versiyonunda olduğu gibi hesap giriş ekranı bizi karşılıyor. Google hesabınız ile giriş yaparak Chrome’ u daha işlevsel kullanabiliyorsunuz.

Hesap giriş ekranını geçtikten sonra iOS uygulamamız bize tanıtım turuna katılmak isteyip istemediğimizi soruyor. Eğer bu tarz tarayıcı uygulamalarına alışkın değilseniz bu tura katılmanızı öneriyoruz.  Tur kapsamında ise uygulamayı tanıtan ve neyin nerede olduğunu gösteren birkaç tanıtım fotoğrafı yer alıyor.

Tanıtım turu aşamasını geçtiğimizde ise uygulamamızın asıl ekranına ulaşıyoruz. Bu ekranda öncelikli olarak arama konusuna değinmek istiyorum. Ekranın üst kısmında bulunan arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazıp arama yapabiliyorsunuz. Burada bir şey dikkatimizi çekiyor. Arama çubuğu seçiliyken sağ tarafta mikrofon logosu bizlere gülümsüyor. Google’ ın uzun süredir üzerinde çalıştığı sesli arama özelliği Chrome for iOS versiyonunda kullanılmış. Yapacağınız birkaç deneme ile bu özelliğin gayet işlevsel halde çalıştığını görebilirsiniz.

Chrome tarayıcısının en beğenilen özelliği kuşkusuz ki hızlı ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Chrome for iOS versiyonunda ise bu özellik korunmuş. Sayfalar arasında gezinirken bu hızı rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Sayfa öğeleri yüklenirken bizi mavi bir bar karşılıyor ve sayfa yüklendikçe bu barımız ekranın sağına doğru yol alıyor.

Tarayıcı uygulamamız Chrome for iOS da sağ üst kısımdan sekmelere ve başka seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Bu seçenekleri görmek istediğinizde ekranda bir küçülme meydana geliyor ve işlev harici alan siyah bir fona bürünüyor. Bu ekranda yeni sekmeler açabiliyorsunuz. Bir diğer hoşuma giden özelliği ise gizli seçme seçeneği. Evet, Chrome for iOS uygulamasında geride iz bırakmamak için gizli sekme açabiliyorsunuz.  Tabi sekmelere her ulaşmak istediğinizde bu ekrana ulaşmak zorunda değilsiniz. Cihazın pozisyonunu değiştirdiğinizde, örneğin dik tuttuğunuzda tarayıcınızda açık olan sekmelerin alt alta sıralandığını göreceksiniz. Eğer bu pozisyon ve görüntüyü sevmediyseniz cihazınızı yan yatırarak sekmeleri yan yana sıralayabilirsiniz. Eğer bu özellikte hoşunuza gitmediyse ve siz daha pratik ve sekmeler arası gezinti istiyorsanız Chrome sizi de düşününmüş diyeyim. Bir diğer sekmeye geçmek için sadece parmağınızı ekranda sürüklemeniz yeterli. Uygulamada tüm sekmeleri kapattığınızda ise fonda Chrome logosu bulunan gri bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Genel olarak incelendiğinde Chrome for iOS beklentileri karşılamış ve başarılı bir uygulama olmuş diyoruz. PC’ de olduğu gibi iOS ortamında da hızı ve esnekliği ile bir numara olacağa benziyor.