Etiket arşivi: yapıyor

Angry Birds Bağımlılık Yaratıyor

Angry Birds oyununu bilmeyen yoktur sanırım. 2009 yılında Rovio firması tarafından piyasaya sürülen bu oyunun artık bağımlılık yaptığı idda ediliyor. Angry Birds oyunu ücretli paketlerinin yanında ücretsiz versiyonlarının bulunması açısından kullanıcılara çeşitlilik sağlıyor. Bu haliyle Rovio firmasının en büyük gelir kaynağını Angry Birds oluşturuyor.

Angry Birds Bağımlılık Yaratıyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Angry Birds’ ün bağımlılık yaptığı iddaları ortalıkta geziniyor. Böyle basit bir oyunun nasıl bağımlılık yaptığı sorusunu soracak olursanız direk araştırma sonuçlarını incelemenizi önereceğim. Günde yaklaşık olarak 200 milyon dakika Angry Birds oyunu oynanıyor. Bu 200 milyon dakika bir insanın 16 yıl boyunca yemeden içmeden oyun onaması ile eşit bir rakama denk geliyor. Sanırım artık sizde bu iddalarda hem fikirsiniz.

Peki kimler en çok oynuyor?

Angry Birds oyununu bağımlılık derecesinde oynayanların genel olarak bekar ve genç erkekler olduğu görülüyor. Yaşıt veya daha büyük bayanlara göre bu grup daha çok Angry Birds oynuyor. Ayrıca bekar ve genç erkeklerin oyunun ücretli versiyonlarını alma ihtimalide daha yüksek bulunuyor.

Oynadıktan sonra kötü hissedebilirsiniz.

Angry Birds oyununu oynayan 25 yaş üstünde, evli ve işi gücü bulunan kişilrede morali arttırıyor. Ancak eğer bekar ve genç grubuna giriyorsanız ve uğraşacak bir işiniz yok ve çokça boş zamanınız varsa aman dikkat diyelim. Tehlike altında olabilirsiniz.

Bu bağımlılık meselesi nasıl oluşuyor ?

Bu iddalerın ortaya atılmasında en büyük etken meşhur bir gazetede yazılmış olan bilimsel bir yazı. Micheal Chorost’ un Pscyhology Today gazetesine yaptığı açıklamada ilginç açıklamalarda bulundu. Oyunun basit, gerçekçi, ödül sunabilen, komik ve özellikle beyinde dopamin sistemini kontrol edebilen bir yapıda olduğunu söylüyor. Dopamin sisteminin en büyük etkenlerinden birisi kişinin yaptığı bir şeye karşı ödül almasıdır. Angry Birds oyununda da bu durum görülüyor. Ayrıca kuşları fırlattığımızda tam olarak ne olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden beyinde bir gerilim oluşuyor. Beyinde bulunan bu gerilimin ortadan kalkması içinse sürekli olarak kuşları fırlatmak isteği uyanıyor.

Bu açıklamaları aşağıdaki infografide de görebilirsiniz.