Etiket arşivi: windows phone uygulama

Windows Yazılım Geliştiricilerine Para Ödeyecek

Microsoft firması tarafından pazara sunulan Windows Phone Mobil İşletim Sistemi için uygulama yazacak olan Yazılım Geliştirme Uzmanlarına 60.000 ile 600.000 Dolar arasında ödeme yapacak.

Pazara oldukça geç giren ve bu sebeple İOS İşletim Sistemi ve Android İşletim Sistemi gibi iki büyük rakibi karşısında zaten rekabete yenik başlayan Windows Phone İşletim Sistemi bünyesindeki uygulamaların sayısını arttırmayı planlıyor.

Rakiplerinin 500.000 Uygulama sınırını çoktan aşmış olmalarından ve her firma veya uygulamanın ilk olarak bu iki sisteme üretiliyor olmasından sıkılan Microsoft firması kendi marketi olan MarketPlace de bulunan uygulama sayısını 100.000 rakamının üstüne taşımaya çalışıyor.

Pazara Nokia Lumia 900 ve HTC Titan 2 modelleri ile çıkan Microsoft Windows Phone İşletim Sistemi için uygulama geliştiren ve belirlenen şartları yerine getiren tüm yazılımcılara 60.000 Dolardan başlayarak 600.000 dolara kadar teşvik primi verilecek.

Sistemin aktife alınması ile Windows Phone için uygulama geliştirmeyeceğiz diyen pazardaki önemli geliştiricilerin birçoğu için kararlarını yeniden düşünme zamanı gelecek gibi görünüyor.

Özellikle 1 dolardan satışa sunulan ve sürümden kazandığı için İOS ya da Android İşletim Sistemlerini tercih eden yazılımcılar, Microsoft tarafından verilen parayı almak ve ücreti en başta çıkarmak adına Windows Phone Marketplace için uygulama geliştirmeye başlayacaklardır.

Microsoft firması ödemeleri nasıl yapacak, hangi şartlarda uygulamaları alacak, onları hangi şartlarda yayına sokacak gibi soruların cevapları ise şimdilik kamuoyu ile paylaşılmadı.

Birkaç hafta içerisinde Microsoft tarafından atılan bu adımın hem detayları hem de ne kadar başarılı olacağı gözler önüne serilecektir.