Etiket arşivi: windows phone 8

Windows, Mobilde Başarılı Olacak mı?

Günümüz şartlarında artık herkesin elinde bir akıllı telefon bulunmakta. Akıllı telefonlarda ise işletim sistemi olarak üç dev bulunmakta; ios, Android ve Windows. Bu işletim sistemlerinin bugünkü durumlar gözler önünde ancak ilerleyen yıllarda durumlar neler olacak?

Microsoft şirketinin CEO’su Steve Ballmer, mobil cihazlarda Windows Phone iletim sistemi kullanımının geçtiğimiz yıla göre 4 kat daha fazla satıldığını belirtmişti. CEO açıklamalarında cihazların ne kadar sattığını belirtmedi ancak Windows Phone kullanan cihazların satışı önümüzdeki yıllarda da artış gösterecek gibi görünüyor.

IDC tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan raporda 2016 yılında akıllı cihaz sektöründe kullanılan işletim sistemleri hakkında tahminler yürütüldü. Buna göre Microsoft’un piyasadaki pazar payı %11,6 gibi bir orana ulaşacak. Bu rakam Microsoft için gerçekten iyi bir rakam. Zira şirketin şuan ki pazar payının %2,6 olduğunu varsayacak olursak %9 oranında bir artış gerçekleşeceği gözlemleniyor. Bu oran hiçte küçümsenecek bir oran değil. Hazırlanan raporda Apple ve ios işletim sistemi şuan ki pazar payı olan %18,8’den %19,1 gibi bir orana yükselecek. Günümüzde tahtı elinde bulunduran Google ve Android işletim sisteminin ise 2016 yılında düşüş yaşayacağı söyleniyor. Bu durumda haklı olarak Windows Phone işletim sistemi güzel bir kullanıcı kitlesi oluşturacak gibi görünüyor. Tabi unutmadan RIM’in Blackberry cihazlarınıda unutmamak gerekiyor. Blackberry’nin sahip olduğu %4,1 oranının en fazla %4,7 oranında bir artış göstereceği bekleniyor.

Tabi bunlar 4 yıl sonrası için yapılmış olan olası satış tahminleri. 2016’da durumlar çok daha farklı olabilir.

Windows Phone 8 Geliyor

Android ve ios işletim sistemlerinden sonra piyasaya katılacak olan Windows Phone 8 merakla bekleniyor. Akıllı telefon kullanıcıları tarafından merakla beklene bu işletim sistemin piyasaya adım atmasına çok az bir zaman kaldı.

Microsoft firması giriştiği mobil işletim sistemi işinde akıllı telefon firmalarından da kayda değer bir destek alıyor. İşletim sistemini Samsung, Nokia ve HTC firmaları ilk olarak telefonlarında kullanmaya başlayacaklar. Şimdilik HTC 8X ve Nokia Lumia modellerinin Windows Phone 8 kullanacağı biliniyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi özellikle Nokia firması için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Son zamanlarda akıllı telefonlarında piyasaya çıkması ile pazar payı küçülen ve ekonomik sıkıntılar yaşayan Nokia’ nın Windows Phone 8 işletim sistemi ile eski performansını yakalaması planlanıyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi kullanan cihazların ön siparişlerinin 21 Ekim’ de bazı ülkelerde ön siparişe başlanacağı tahmin ediliyor.

HTC ve Samsung’dan Windows Mobile 8’e Destek

MWC fuarında Nokia dışında uluslararası dağıtıma çıkacak başka bir firma ile yüzünü gösterme başarısı gösteremeyen Microsoft Windows Phone için HTC ve Samsung firmalarında destek açıklaması geldi.

Yakın dönemde sadece Android ve Bada işletim sistemlerini kullanan Samsung firması ve Android yazılımına canı gönülden bağlanan HTC firması yakın dönemde Windows Phone 8 (Apolllo) yazılımına sahip modeller üreteceklerini duyurdular.

Bu durum şuan piyasaya hâkim olan İOS ve Android için açıkçası çok fazla bir sorun olarak ortaya çıkacak gibi görünmüyor. Çünkü henüz ne Nokia firması tam anlamıyla Windows işletim sistemine sahip ürünleri piyasaya sürmeye başladı, nede diğer firmalar Android den vazgeçmeye başladılar.