Etiket arşivi: windows phone

Windows Yazılım Geliştiricilerine Para Ödeyecek

Microsoft firması tarafından pazara sunulan Windows Phone Mobil İşletim Sistemi için uygulama yazacak olan Yazılım Geliştirme Uzmanlarına 60.000 ile 600.000 Dolar arasında ödeme yapacak.

Pazara oldukça geç giren ve bu sebeple İOS İşletim Sistemi ve Android İşletim Sistemi gibi iki büyük rakibi karşısında zaten rekabete yenik başlayan Windows Phone İşletim Sistemi bünyesindeki uygulamaların sayısını arttırmayı planlıyor.

Rakiplerinin 500.000 Uygulama sınırını çoktan aşmış olmalarından ve her firma veya uygulamanın ilk olarak bu iki sisteme üretiliyor olmasından sıkılan Microsoft firması kendi marketi olan MarketPlace de bulunan uygulama sayısını 100.000 rakamının üstüne taşımaya çalışıyor.

Pazara Nokia Lumia 900 ve HTC Titan 2 modelleri ile çıkan Microsoft Windows Phone İşletim Sistemi için uygulama geliştiren ve belirlenen şartları yerine getiren tüm yazılımcılara 60.000 Dolardan başlayarak 600.000 dolara kadar teşvik primi verilecek.

Sistemin aktife alınması ile Windows Phone için uygulama geliştirmeyeceğiz diyen pazardaki önemli geliştiricilerin birçoğu için kararlarını yeniden düşünme zamanı gelecek gibi görünüyor.

Özellikle 1 dolardan satışa sunulan ve sürümden kazandığı için İOS ya da Android İşletim Sistemlerini tercih eden yazılımcılar, Microsoft tarafından verilen parayı almak ve ücreti en başta çıkarmak adına Windows Phone Marketplace için uygulama geliştirmeye başlayacaklardır.

Microsoft firması ödemeleri nasıl yapacak, hangi şartlarda uygulamaları alacak, onları hangi şartlarda yayına sokacak gibi soruların cevapları ise şimdilik kamuoyu ile paylaşılmadı.

Birkaç hafta içerisinde Microsoft tarafından atılan bu adımın hem detayları hem de ne kadar başarılı olacağı gözler önüne serilecektir.

 

Nokia Maps ile Gerçek Zamanlı Trafik Takibi Artık Mümkün

Nokia Maps artık gerçek zamanlı olarak trafik bilgilerinin kullanıcılarına aktarılmasını sağlayan sistemi aktife alıyor. Firma tarafından yapılan bu yenilik sayesinde cep telefonu üzerinden trafiğin durumunu öğrenmeniz ve ona göre hareket etmeniz mümkün olacak.

2010 senesine kadar oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren Nokia firması Lumia, Belle ve S40 işletim sistemine sahip cihazları sayesinde oldukça yüksek bir satış grafiğine ulaşmayı başardı. Bu sayede firma bir anlamda düşüşüne de son vermiş oldu.

Symbian ve Windows Phone üzerinden sunulan Nokia Maps uygulamasına gelen yenilik sayesinde artık Nokia cihazlarının tercih edilme sebepleri arasında bir özellik daha yerini almış olacak.

İlk etapta Mumbia ve Delhi şehirleri için aktife alınan çalışma yakın dönemde birçok ülkenin önemli şehirleri içinde aktif olacak. Bu sayede yakın dönemde İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde de kullanılabilir hale gelecektir.

Firma tarafından ortaya konulan bu ekstra özellik birçok firmanın da bu alanda çalışma yapmasına sebep olacak gibi görünüyor.

 

 

WP Marketplace Türkiye Sayfası Açıldı

Windows İşletim Sistemine sahip cihazlar için uygulama barındıran market sayfası Windows Phone Marketplace sayfası bugünden itibaren Türkçe olarak da yayın hayatına başladı.

Daha önce açılan ve uygulama yüklemesi yapılmaya başlanılan market alanı birçok dil için kapalı tutuluyordu. Yeni gelen Windows Phone Tango güncellemesi ile Türkiye ile birlikte birkaç ülke içinde sayfalar açılmaya başlanmış oldu.

Türkiye, Bulgaristan, Kosta Rika, Hırvatistan, Estonya, İzlanda, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, ve Venezuella gibi ülkeler bugünden itibaren Windows Phone Markerplace sayfasını kendi öz dillerinde kullanmaya başlayabilecekler. Bahreyn, Irak, Suudi Arabistan, Katar, Kazakistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ise yeni gelecek olan güncellemeyi beklemek durumunda kalacaklar.

Firmanın Market sayfasını Türkçe hale getirmesi ile birkaç gün içerisinde Windows Phone işletim sistemine sahip telefonların Türkiye satışlarına da başlanacaktır.

Market uygulaması aktif olan ve kullanıcılara özelleştirme imkânı sunan Windows Phone işletim sistemine sahip yeni modeller bu sayede ülkemizdeki pazara biraz daha rekabet katacak gibi görünüyor.

Windows için önemli pazarlardan birisi olan ve hem nüfus hem de telefon değişim oranı ile satışlarda önemli bir kesimi teşkil edecek olan ülkemizde ise şu aralar Android İşletim Sistemi büyük bir saltanat kurmuş durumda.

Windows İşletim Sistemine sahip yeni cihazların gelmesi hem pazar rekabeti hem seçenek sayısı hem de fiyatlarda bir indirim olarak kullanıcıya yansıyacaktır.

Buda bir anlamda bir avantaj olacaktır.

 

Nokia Rekabette Bende Varım Demeye Hazırlanıyor

2012 senesine girerken Akıllı Telefon alanında oldukça büyük adımlar atan, 41 MP’lik kamera gibi aksiyonlar yaratan Nokia firması özellikle Windows Phone 8 kullanan cihazları ile piyasaya daha hızlı bir giriş yapmayı planlıyor.

Piyasada şuan yoğun bir şekilde tercih edilen Android ve İOS işletim sistemlerine karşı yeniden dirilme aşamasına gelen Windows Mobile serisine destek veren Nokia firması yeni ürünlerine uç özellikler ekleyerek hem kendi pazarını büyütmeyi hem de Microsoft cephesinde yeniden büyüme başarısını göstermeyi amaçlıyor.

Yeni cihazlarında da 41 MP gibi ses getirecek yeni özellikleri sunmayı planlayan Nokia firması bu alanda özellikle Samsung tarafından kendisine vurulan darbenin altında kalmadığını göstermek istiyor.

Ancak kısa vadede bakıldığında ne yazık ki Nokia firması Windows Mobile İşletim Sistemine sahip cihazlar ile şu aşamada Android ile gelen Samsung, HTC ve Sony gibi firmaları zorlayacak durumda değilmiş gibi görünüyor.

Özellikle son dönemde duyurulan 4 çekirdekli ürünleri ele aldığımızda Nokia ürünleri biraz yavaş kalabiliyor.

 

 

HTC ve Samsung’dan Windows Mobile 8’e Destek

MWC fuarında Nokia dışında uluslararası dağıtıma çıkacak başka bir firma ile yüzünü gösterme başarısı gösteremeyen Microsoft Windows Phone için HTC ve Samsung firmalarında destek açıklaması geldi.

Yakın dönemde sadece Android ve Bada işletim sistemlerini kullanan Samsung firması ve Android yazılımına canı gönülden bağlanan HTC firması yakın dönemde Windows Phone 8 (Apolllo) yazılımına sahip modeller üreteceklerini duyurdular.

Bu durum şuan piyasaya hâkim olan İOS ve Android için açıkçası çok fazla bir sorun olarak ortaya çıkacak gibi görünmüyor. Çünkü henüz ne Nokia firması tam anlamıyla Windows işletim sistemine sahip ürünleri piyasaya sürmeye başladı, nede diğer firmalar Android den vazgeçmeye başladılar.